Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Rally Zbiroh - Točník

Zpočátku bylo poněkud nevlídno
Zpočátku bylo poněkud nevlídno,
naštěstí se počasí brzo spravilo.

Sláva, letos se zadařilo s výlety začít docela brzy, rychlý nástup jara v půli dubna mě příjemně překvapil, doufám, že tedy výletů stihnu letos co nejvíc.

Tentokrát šlo o čistě pánskou jízdu a ani jeden z pánů nebyl Jára, takže místo cukráren jsme dávali přednost pivu a nezdravým jídlům. Primárním cílem bylo pátrat po Bohoušově původu, volitelným cílem byla potom návštěva hrstky zřícenin po cestě.Po vystoupení z vlaku
Po vystoupení z vlaku,
krajinka radost pohledět :)

Čas vyrazit
Čas vyrazit, pánové!

Už krátce po vystoupení z vlaku a absolvování prvního občerstvení začal být Bohouš velice netrpělivý, neboť ho to již nejspíš táhlo k příbytku jeho prapředků, který se měl nacházet v nedalekém vidlákově, jménem Jablečno. A skutečně – nalézt onen dům nezabralo moc času, víska je to vážně mrňavá. I když je domek poměrně v dobrém stavu, nakonec jsme upustili od záměru přednést současným obyvatelům restituční nárok.

Bohouš zatlačuje slzy dojetí
Bohouš zatlačuje slzy dojetí

Protože ale v Jablečném již toho nebylo moc k vidění, postoupili jsme dál k zřícenině Řebříku (mimochodem, jméno mi připomíná knihu Řbitov zvířátek (v originále Pet Sematary, S. King), kterou jsem v mládí četl, strašně strašidelné!). Na Řebříku toho ale taky nebylo moc k vidění, pokud nejste ten typ, kterého přivádí k úžasu díra v zemi –  víc toho totiž ze zříceniny nezbylo. A ani tu díru nikdo nevyfotil…, ale zase to byl docela pěknej kopeček. Původně jsme chtěli skládat hlavy právě ne zřícenině, ale přeci jen, moc místa tam nebylo a vážně hrozilo, že se skutálíme dolů (příhodně rovnou na hřbitov), a navíc slunce bylo ještě docela vysoko, takže jsme se rozhodli posunout ještě o kus dál, směrem k Líšné.

Celebritní seriálová vesnice
Celebritní seriálová vesnice

Ještěže Bohouš nepochází odtud, protože Líšná je, jak jsme se dozvěděli, celebritní vesnice – to by totiž mohlo negativně působit na jeho skautskou skromnost :o). V místním pohostinství se na nás sice zpočátku netvářili nijak nadšeně, ale v průběhu večera ledy povolili, dokonce nám dali i najíst (a zadarmo!) a živá hudba byla taky příjemným překvapením (a místní interpretace písně „Když mě brali za vojáka“ nás bude v noci určitě strašit ještě dlouho).

Místní trempíci nám doporučili k přespání nedaleký převis (Černá skála, ale ve skutečnosti Dehetnická a v mapě to maj blbě), který se nám sice podařilo i potmě najít, ale spaní ve třech na omezeném prostoru se nám zdálo až příliš intimní, takže jsme nakonec padli o kousek dál pěkně pod stromy. Déšť nehrozil a tak už jen na dobrou noc Jirka vyškrtal všechny sirky při zapalování svíčky, abychom se ráno nezdržovali vařením čaje, a šlo se spát. Probuzení pod stromy a modrou oblohou byl velký zážitek…

Probuzení pod korunami
Probuzení pod korunami
Tohle člověk viděl, když ráno otevřel oči

Ráno v lese
Ráno v lese


Dehetnická skála sice ke spaní žádná sláva, ale byla dobrá na ranní horolezeckou rozcvičku (do které se, a teď musím trochu zažalovat, klukům moc nechtělo, ale příklad táhl).    

Dehetnická skála, luxusní apartmán pro tři podle místních
Dehetnická skála, luxusní apartmán pro tři
(podle místních)

Náročný ranní výstup
Náročný ranní výstup
Konkurz na pražského primátora
Konkurz na pražského primátora

 

Historický jeřáb z točníku
Historický jeřáb z točníku

dangerous animal Krásnou procházkou lesem s drobným blouděním jsme došli pod hrady Žebrák/Točník. Vyškrábli jsme se k Točníku a po krátké poradě se shodli na tom, že ho stačí vidět zvenčí. Pro vaši informaci, hrad obývají některá nebezpečná zvířata (podle cedule dangerous animal, viz foto) a součástí expozice je i replika středověkého jeřábu poháněného lidskou silou. Jeřáb musel být zajímavý projekt, všechen materiál byl pořízen pouze s ručními nástroji, replika je plně funkční a byla použita jak při restaurování střechy samotného Točníku tak také při umísťování soch na Mosteckou věž v Praze (popis projektu tady), malé video:

 

Žebrák jsme nakonec vynechali a vydali se do ošklivých Zdic na vlak.

Zdice – nikdy více, uéééé.

Ohodnoťte prosím užitečnost článku
0
 
9
 
10
 
7
 
0
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

14. 10. 2011 22:53:05
[1] (LynX (admin(at)extreme-fusion.cz)) www
Pekne odpovědět
:)