Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Žádost o živnostenský list

Přihlášení živnosti, získání živnostenského listu.

Popis toho, co obnáší získání živnostenského listu (pro studenta, který si chce při škole vydělávat). Nečekejte nadávání na úředního šimla – v mém případě proběhlo vše bez problémů.

Přihlásit živnost můžete na Centrálním registračním místě (CRM), nejlépe v místě vašeho bydliště. CRM bývá obvykle tam, co se to dřív jmenovalo živnostenský úřad, po něm přebraly CRM agendu.

Co musíte udělat pro získání živnostenského listu

Potřebujete následující:

  • čistý trestní rejstřík. To asi pro většinu lidí nebude problém. Výpis z rejstříku bylo dříve nutné přikládat k žádosti, nyní to již potřeba není (ve spoustě návodů, jak získat ŽL se to ale stále uvádí). Pokud výpis z rejstříku trestů nepřinesete sami, CRM si ho vyžádá a vy se o to nemusíte starat.
  • potvrzení o studiu 2×. Potvrzení o studiu můžete buďto sami donést na sociální odbor a do zdravotní pojišťovny, ale nutné to není. V mém případě stačilo nechat ho na CRM, oni to prý zařídí. Paráda. Potvrzení o studiu slouží jako doklad o tom, že nemusíte platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, protože je za vás platí vaše škola.
  • Pokud budete žádat o živnost v nějakém oboru, kde je potřeba kvalifikace, musíte ji ještě doložit. Detailnější informace si musíte dohledat (doporučuji odkaz pod článkem). Každopádně, pro „počítačové“ živnosti (např. moje „Poskytování software a poradenství v oblasti hardware a software“) to potřeba není.
  • 1000 Kč. Správní poplatek stále zůstává.
  • Občanský průkaz.
  • nic víc potřeba není, žádná písemná žádost.

Úředník s vámi provede krátké interview, ukáže vám, které kolonky vyplnit. Za nějaký čas (u mne to bylo ještě týž den) vám zavolají, že si můžete vyzvednout živnostenský list. Na něm je uvedeno vaše a evidenční číslo. Za delší čas (u mne asi 14 dní) vám přijde poštou doporučený dopis, ve kterém najdete vaše DIČ.

A to je vše přátelé, byl jsem příjemně překvapen rychlostí a ochotou, s jakou CRM v Jičíně celou záležitost vyřešilo.

Užitečné odkazy

Ohodnoťte prosím užitečnost článku
281
 
46
 
27
 
20
 
12
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

26. 9. 2007 15:30:52
[1] (pája (pavel4(at)centrum.cz)) www
Překladatelská a tlumočnická činnost odpovědět
Zdravíčko, nevíte někdo jak je to s Volnou živností č. 106 : Překladatelská a tlumočnická činnost ??? Je třeba nějak dokládat kvalifikaci ?
30. 1. 2008 14:59:18
[2] (Petr Láslo (laslo.petr(at)gmail.com))
Zdravotní a sociální odpovědět
Ahoj, takže chápu dobře, když jsem student tak neplatím ani zdravotní ani sociální pojištění, když dodám doklad o studiu ani dále na VŠ? Na jaře mi bude 18. studuju SPŠ strojní. Díky za odpověď.
30. 1. 2008 15:05:19
[3] (Trupik (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: Zdravotní a sociální odpovědět
[2] Ano, aspoň doufám, že je to tak, jinak mám problém :)
23. 3. 2008 12:56:53
[4] (Tomáš Pisinger (tomaspisinger(at)gmail.com))
Pls pomoc odpovědět
Ahoj pls nevíš jak to je když mi ještě není 18,jak to s tím je?Je mi 17 a živnostňák bych potřeboval na IT reklama,jak s to vyřizuje?dik
23. 3. 2008 16:03:03
[5] (Trupik (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: Pls pomoc odpovědět
[4] Myslím, že to nejde. Můžeš "jet" na někoho z rodičů.
8. 7. 2008 21:57:42
[6] (Matt (masaryk(at)gmail.com))
živnosták pro cizenci odpovědět
je to stejna situace pro cizenci? Ja jsem američan, kterzy žadá na živnost´ák...
3. 8. 2008 19:51:04
[7] (nina)
... odpovědět
" Potvrzení o studiu slouží jako doklad o tom, že nemusíte platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, protože je za vás platí vaše škola."

Škola platí kulový :) Akorát 1. rok podnikání jako student neplatíš zálohy, ale zpětně ti to vesele vyúčtujou, takže bez obav, že by za tebe škola něco zaplatila ;)