Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Podivná léčebná kúra

Kniha Ekonomie v jediné lekci (H. Hazlitt) začíná jednoduchým příběhem:

Mladý uličník prohodí cihlu výlohou malé pekárny. Než ale rozzlobený majitel vyběhne na ulici, po uličníkovi jako by se zem slehla. Seběhne se malý dav a lidé začnou mudrovat, ta dnešní mládež a tak. A časem někdo podotkne, že i tahle lumpárna má svou kladnou stránku - místnímu sklenáři "dá vydělat" - a ne málo, taková výloha určitě něco stojí. A co sklenář na nové výloze vydělá, to utratí u dalšího a ten zase u dalšího a tak dále - z jednoho rozbitého okna nakonec profitují všichni.

Stačí jen krapet zdravého rozumu na to tuhle vizi rozbít - majitel obchodu s rozbitou výlohou musí zaplatit za výlohu novou a tím ekonomiku "našlápne". Kdyby mu ale výlohu nikdo nerozbil, peníze, které nyní musí dát na obnovu, by byl nejspíš nenechal navěky zašité v matraci, ale utratil by je někde jinde - chtěl si koupit třeba nový oblek. Není to tedy tak, že všichni profitují, není to tedy ani tak, že profitují všichni, kromě poškozeného majitele obchodu. Na celé události tratí také všichni ti, u kterých by majitel obchodu jinak utratil své peníze, které musí teď dát za novou výlohu.

Henry HazlittJediná lekce ekonomie Henryho Hazlitta říká, že:

když uvažujeme o dopadu nějaké akce, nestačí se dívat jen na okamžité důsledky akce pro nějakou skupinu lidí, ale je třeba se dívat na dlouhodobé důsledky pro všechny skupiny.

Jasné pravidlo a přesto se ho, zdá se, dodnes ekonomům dodržovat nedaří.


Představte si, že by někdo přišel s následujícím plánem:

Ekonomice se poslední dobou nedaří příliš dobře, lidé se proto snaží šetřit. Třeba bez nové výlohy se spousta obchodů docela dobře obejde; stará jakž-takž plní svou funkci a na novou prostě není.

Sklenáři tedy přijdou s následujícím návrhem – pozveme si sem pár uličníků z města a řekneme jim, že by vlastně bylo dobré, kdyby tu a tam nějakou výlohu rozbili – samozřejmě ne novou, jenom ty staré a ošklivé. Sklenáři budou mít dost práce, nebudou muset propouštět zaměstnance ze svých dílen, ti pak utratí svoje peníze jinde – a ekonomika se zase rozběhne.

Plán má dvě úskalí – jedno drobné – uličníky „povolené“ uličnictví neláká, ba naopak, rychle je přestane bavit. Řešení je jednoduché – stačí jim nabídnout za jejich „služby“ malé kapesné. Druhé úskalí je trochu horší – majitelé obchodů se starými výlohami se budou urputně bránit tomu, aby jim je někdo rozbíjel. I tady pomůže menší úplata – ostatní obyvatelé se rozhodnou složit a na obnovu výloh jim přispějí – je to přeci „pro dobrou věc“. Hlavně když se ekonomika zase rozběhne.

Tak dost, to nemyslí vážně, říkáte si. Samozřejmě, tento plán má naprosto stejná úskalí jako „broken window fallacy“ H. Hazlitta uvedená výše. Proč je nám tedy tenhle „skvělý“ plán vnucován znova a znova? Auta nebo okna, v čem je rozdíl?

Update 10. 4. 2009

Protože se vláda rozhodla jít cestou toho, o čem H. Hazlitt mluví jako o bohatnutí ničením, ozvalo se první další odvětví průmyslu, které pociťuje nespravedlnost, že na jejich výrobky se šrotovné nevztahuje. Nábytkáři chtějí šrotovné 15 tisíc za starý nábytek.

Ministerstvo průmyslu a obchodu jejich požadavek prý pobavil, ale to, že by mu vyhovělo, nikdo nepředpokládá. Je tedy vidět, že i politici si uvědomují principiální nesmyslnost tohoto opatření a to, že si ho automobilový průmysl pro sebe vymohl, je jen díky jeho velkému politickému vlivu.

Jak správně podotkl jeden ze čtenářů, v rámci spravedlnosti by mělo být zavedeno tedy také softwarovné (slevy na nákup nového software, pokud uživatel starý software smaže i s licencí), aby i moje odvětví krizí netrpělo.


Odkazy:

 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

9. 4. 2009 21:07:42
[1] (Marek)
The Broken Window odpovědět
Doplním: Frederic Bastiat, 1850, http://bastiat.org/en/twisatwins.html
9. 4. 2009 22:10:24
[2] (Trupik (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: The Broken Window odpovědět
[1] dík za odkaz. V mnoha tématech by si asi oba pánové notovali.
10. 4. 2009 8:16:17
[3] (Piži (pizi(at)pizi.cz))
Bastiat cz odpovědět
Onen Bastiat v češtině v pdf.
http://www.libinst.cz/etexts/bastiat_co_je_videt.pdf
11. 4. 2009 13:06:57
[4] (Honza (34all(at)seznam.cz)) www
Souhlas odpovědět
Navíc šrotovné má negativní dopady i na ty, co ho třeba využijí a musí si kvůli tomu půjčit. Ehm, jakže tato krize začala? Ano, přesně tak.

Hold u nás levicoví a mnoho světových politiků má rádo takováto opatření, která budou mít jednorázový efekt, udělají díru do rozpočtu (ve jménu "boje s krizí"), ale ten efekt prostě bude vidět. Nad dlouhodobějšími dopady a dalšími argumenty zmíněnými i v tomto článku se moc nikdo nepozastavuje ...