Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Obranné nebo útočné, na tom nesejde

Ještě jsem nenapsal nic k radaru... ne nečekejte několikastránkové výlevy o tom, jestli je radar špatný nebo ne. Jen bych měl malou poznámku k tomu, co slyším od zastánců poměrně často - totiž že protiraketový systém je obrana takže do toho cizí země nemají co mluvit, systém slouží k obraně a tak je to jen naše věc.

Tohle tvrzení je podle mne hodně krátkozraké. Je to zkrátka investice do zbrojního systému, který by měl paralyzovat část útočných sil případného nepřítele. Nyní nechme stranou, že tento systém je ve funkci, kterou má plnit, zoufale neúčinný proti zastaralým systémům a naprosto bezbranný proti moderním raketovým systémům. Předstírejme na chvíli, že tento systém by dělal to, co by měl.

Když jeden stát vybuduje systém, který zvrátí rovnováhu sil v jeho prospěch, nevidím žádný rozdíl v tom, jestli to systém obranný nebo útočný. USA má totiž dostatek jiných vojenských sil, které budou mít díky obrannému systému volné ruce a nebudou se muset obávat raketové odplaty.

Na novou situaci tedy druhá strana zákonitě bude reagovat - tak, aby nerovnováhu opět nějakým způsobem vyrovnala. Může si například postavit podobný systém na svém území (což jí ale může připadat hloupé, protože je systém neúčinný), nebo může vyvíjet a vyrábět zbraně, proti kterým systém zasáhnout neumí. Zdá se, že Rusko volí druhou cestu a stává se špičkou v raketovém výzkumu. Teď opět tedy opustíme iluzi, že protiraketový systém je účinný - není ani proti současným raketám a proti moderním ruským Topol-M už vůbec - raketa je schopná vlastních manévrů a může nést až šest hlavic.

Hlavní pointa ale je: každá investice do zbrojních systému vyvolá dříve nebo později protitah u druhé strany a nezáleží na tom, jestli je systém vydáván za obranný nebo jde o systém čistě útočný. Pokud má někdy začít nějaké efektivní odzbrojování, musí se prostě přestat investovat do nových zbraní. A Murray N. Rothbard píše, že dokud bude mít stát stálou armádu, nebude váhat ji použít vždy, když to pro něj bude výhodné. A to prosím není ani socialista ani komunista - ale zastánce čistokrevné pravice.

Do bezpečnostní politiky státu
3
 
7
 
11
 
5
 
7
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

10. 6. 2008 18:10:26
[1] (tulpik)
Aha, takze? odpovědět
Být neutrálni nelze - Slovensko by mohlo napsat spoustu knih na toto téma.

Anglie, Francie i další "velmoci" nás prodali Hitlerovi.
Díky tomu nás Rusové dalších 50 let okupovali.
Takže logická úvaha, spojíme se s Ruskem a budeme se nechat dál okupovat, nebo budeme věřit po třetí velmocem jako Anglie, Francie, nebo dáme šanci USA?

Já bych zkusil USA - nikdo jiný totiž nezbývá, pokud nechceme být okopováni, nebo zrazeni.
To, že nás USA nezradí, neříkám, ale ještě nikdy to neudělaly.

Pěkný den.
10. 6. 2008 18:31:20
[2] (Trupik (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: Aha, takze? odpovědět
[1] ale časy se mění, Německo je nyní nejdemokratičtější ze zemí, které jste jmenoval. Režim USA má dnes mnohem blíže k totalitě.
9. 7. 2008 2:27:42
[3] (RAB_THIRD (rab.third(at)gmail.com))
Re: Re: Aha, takze? odpovědět
[2] takze, Trupiku, je to vzdycky na rozhodnuti toho cloveka, ktery to rozhodnuti dela. A z historicke zkusenosti stale vice verime USA, nez "mnichovskym spojencum" se kterymi jsme meli uzavrene smlouvy.
Rozumim vasemu postoji a celkem ho chapu.....

Nicmene ve svem veku (36) verim vlastni zkusenosti zalozene na chovani lidske rasy a ne ocekavanym predpokladum /aniz bych tvrdil, ze je to spravne/ a proto radeji budu verit tomu, ze mi pomuze nekdo kdo to jiz drive udelal a nemusel, nez tomu, ze prijde na pomoc ten kdo mel, a neudelal to, i kdyz slibil.

Nemam nijak zvlast Amiky rad, ale na rozdil od jinych "evropskych pratel" nikoho neprodali /pokud je mi znamo/ .... mozna to nikdy nebudou moji kamaradi, ale dobri sousede urcite.

.... a o demokracii v EU by stalo za to diskutovat v samostatnem vstupu ;-)
19. 11. 2008 14:22:07
[4] (Lokutus) www
Radar vs. antirakety odpovědět
Jen bych chtěl podotknout, že systém jako platfoma neúčinný není. Neúčinná je jen jeho jedna část. Antirakety. Prozatím.
Radar účinný je, dokáže odhalit rakety nepřítele spolehlivě. Otázka je, jak je sestřelit. Prozatím s tím jsou problémy, ale to nebrání postavení platformy, která může v budoucnu obsahovat mnohem účinější antirakety než dnes.

Jak jsem pochopil, jde o modulární systém, takže v tom nevidím žádný problém.
20. 1. 2009 23:41:29
[5] (joshis)
Nesouhlas s clankem odpovědět
Kdyz pises, uvadej prosim alespon castecne souvisejici reference... Aneb jedna vec je mit nazor, druha vec je si nazor overit, a treti je jej publikovat...

> Hlavní pointa ale je: každá investice do zbrojních systému vyvolá dříve nebo později protitah u druhé strany a nezáleží na tom, jestli je systém vydáván za obranný nebo jde o systém čistě útočný.

Jestli je tohle hlavni pointa, je podle me spatna, resp. naivni - tvymi slovy "kratkozraka" (pokud chces do toho proniknout, zapis si teorii her). Kdyz my NEzainvestujeme do jakychkoli obrannych systemu, tak logickou reakci napr. ruska je i presto zvysit zbrojeni... Resp. jedina racionalni volba v x-polarnim svete je "vice zbrojit", jinak budu rozdrcen ostatnimi...

http://nobelprize.org/nobel_prizes/economics/laureates/2005/aumann-lecture.html

Taky bych se chtel zeptat, z jake reference cerpas zde v teto invektive vuci radaru:

> Nyní nechme stranou, že tento systém je ve funkci, kterou má plnit, zoufale neúčinný proti zastaralým systémům

???

Aneb proc by USA ten stit chtely, kdyz je vlastne na nic? Proc se tedy Rusove zlobi, kdyz je podle tebe znamo, ze se zde stavi nefunkcni system? Neucinnost systemu je podle me FUD. Na serioznich webech (tim myslim vladni weby, US military web, nato.int, atd.) o tom nic psano neni...

Zde je par odkazu zduraznujicich dulezitost stitu:
http://www.dod.mil/dodgc/olc/docs/testFata080423.pdf
http://www.mda.mil/mdalink/pdf/budgetfy09.pdf

> Když jeden stát vybuduje systém, který zvrátí rovnováhu sil v jeho prospěch, nevidím žádný rozdíl v tom, jestli to systém obranný nebo útočný.

Promin, ale to zni spis jak reklama na StarWars...
23. 7. 2012 11:22:51
[6] (Lyle Aiken (Lyleaiken(at)yahoo.com)) www
replica rolex odpovědět
I cant wait to read more from you. This is really a great blog.