Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Máme za premiéra hulváta

Mohli jsme vám sestavit vládu...

„Das ist eine Simulanten tschechische Bande,“ takto vyzdvihoval reformu zdravotnictví náš pan premiér – davy čumilů, hypochondrů a simulantů prý z čekáren zmizely díky poplatkům. Áno, áno – jak se zdá, Topolánkova záliba v německých citacích pokračuje a trvá, tentokrát jeho modrý mozek ale přetočil o válku zpět a místo nacistických pohlavárů si nyní bere do úst Haškovu klasiku.

To ale neměl dělat, a když už, měl si nejprve svoje znalosti české literatury trochu osvěžit. Jeho sparingpartner v tomto verbálním souboji, totiž stínový Rath, motto doktora Grünsteina (pověstného svými klistýry) „das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande“ odříkává nejspíš každé ráno místo modlitby - a tak neváhal premiéra hbitě opravit. Německy sice moc neumím, ale z toho, co pan Topolánek tentokrát vypustil z premiérských úst, je vidět, že rozhodně nejsem sám. Že tu něco gramaticky nehraje, poznal i člověk, který před třemi lety odložil Němčinu k ledu (teda moje maličkost, ale nechlubím se tím, spíš se stydím a zdravím paní učitelku Nouzovou).

Každopádně, premiérovi se evidentně stýská po časech, kdy dostávala Němčina v naší politice víc prostoru. Znám spoustu lidí, co si myslí, že míchat do češtiny anglismy, je hustý, tedy it's cool. Možná, že brzo začneme říkat es ist kalt.

A jak se parlamentní debata vyvíjela dál? No, od zdravotnictví pánové oslím můstkem (oslím... to se hodí) přešli k tomu, který z nich víc podvádí při golfu. No comment.

Čím dál víc ve mě sílí pocit, že David Rath byl ČSSD najat a instruován jako placený provokatér, jehož primárním úkolem je vytáčet členy vlády. Zatímco před volbami se ale třeba takový Topolánek snažil ve všech hádkách argumentovat nějak racionálně a pokud možno si zachovat tvář, dnes se již nestydí debatu uzavřít slovy, že jeho oponent je „hovado, které nemá strop“. Tuto větu si mimochodem půjčil zase od Landy, ex-nácka, nyní teologa. Zkrátka z dobré společnosti.

To, jak rychle se Topolánek a jeho parta zabydleli na vysokých postech, je dechberoucí. Před volbami budil dojem člověka, kterému je skoro do pláče z toho, jak Paroubek a jeho nohsledi zneužívají a zadlužují náš stát, nyní se ale nestydí nechat se vozit na výlety vládní letkou. ODS jsem nevolil, ale lituju všech, kteří to udělali, protože chtěli změnu - určitě teď všichni do jednoho skřípou zuby (i když ani já nejsem s povolebním vývojem úplně spokojen).

To jsem ale nechtěl říct. Spíš mě napadalo něco jiného - vzpomněl jsem si na Miloše Zemana. O tom se taky vždycky říkalo, že je hulvát. Ale bylo to něco jiného, než co předvádí duo Rath & Topolánek. Jeho příslovečné bonmoty totiž obvykle měly hlavu a patu a byly k věci. Jak poznáte, jestli je člověk chytrý? Myslím když nemáte moc času, moc ho neznáte a nemáte moc příležitostí s ním mluvit přímo.

Je totiž snadné předstírat, že jste chytrý - často stačí cizí slova, komplikované věty, když se to hodí, tak latinský citát. O to se snaží například pan Paroubek - a u něj boží mlýny domlely a byl všem pro smích, když se s nějakým tím chytrým cizím slovem úplně netrefil (presumptivní ministr).

Jednu věc ale předstírat nelze - smysl pro humor. Ten prostě máte, nebo nemáte. Chytří lidé ho obvykle mají (i když jsou výjimky), hloupí lidé ho ale nemají nikdy (protože hloupý člověk vymyslí zase jen hloupý vtip). Zeman byl ve své době poměrně vulgární, ale často svým vtipem uhodil hřebík na hlavičku. Protože mu to pálilo, nikdo neodmítal s ním vyjednávat - a i když o novinářích měl své vyhraněné názory, aspoň je dokázal sdělovat důstojně - tedy aniž by jim kopal do aut.

Pánové Topolánek, Paroubek, Rath a další jsou ale jenom vulgární. Dnešní člověk je naprosto oprávněn být z politiky znechucen a nejít k volbám už není žádné nesplnění občanské povinnosti ani hlas komunistům. Ať zvolíte koho zvolíte, je to prašť jako uhoď (a tyto dvě slova budou taky brzy, jak se zdá, stále častěji používány při reportážích z našeho parlamentu).

Může si národ sám za to, co si zvolí? Exaktně vzato ano. Ale na druhou stranu, divíte se slušným lidem, že do politiky nejdou, protože s těmi nahoře nechtějí mít nic společného? Proto máme na volebním lístku na výběr to, co máme.

Jen přes ulici od poslanecké sněmovny stojí budova, ve které denně potkávám opravdu velmi chytré lidi. A není to jen ta typická přehnaná inteligence, která u člověka znamená totální odtržení od světa běžných smrtelníků (i když i takoví tam někdy jsou), většina jsou lidé, kterým to pálí natolik, aby si dokázali v hlavě srovnat nejen matematické teorie, ale i záležitosti okolního světa.

A ve sněmovně, jen pár metrů vzdušnou čarou, sedí převážně ti, jejichž jediná kvalifikace není intelekt, ale drzost a absence morálky.

Ohodnoťte prosím užitečnost článku
0
 
4
 
6
 
1
 
0
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

13. 2. 2008 9:28:23
[1] (Ozzy (admin(at)nabito.net)) www
Fajný článek odpovědět
Opravdu jsem se při čtení pobavil, moc pěkně napsané!
20. 2. 2008 16:37:12
[2] (b4 (abec(at)seznam.cz))
tupohlavek odpovědět
no je to zoufalec imho jeho hlaska jdete do prdele taky neco poukazuje..to vite udelat si inzenyra za komancu to muze jen pekna svina
30. 7. 2008 15:21:12
[3] (nick (nick(at)gmail.com)) www
wdrVpO hi! hice site!  odpovědět
wdrVpO hi! hice site!
1. 8. 2008 0:52:48
[4] (Wuqudsrz (igkjifqo(at)jkmzmrky.com))
sweet site thx  odpovědět
sweet site thx
17. 8. 2008 4:24:25
[5] (kris (adult(at)hotmail.com))
hi nice site thx  odpovědět
hi nice site thx
7. 9. 2008 1:16:22
[6] (bred (joseph(at)hotmail.com))
interesting site man  odpovědět
interesting site man
23. 9. 2008 23:32:32
[7] (bobby (bobby(at)hotmail.com)) www
great site thanks http://allfullsoftgoogle.com see u odpovědět
great site thanks http://allfullsoftgoogle.com see u