Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Terkel má problém - recenze

Možná jste něco o tomto filmu zaslechli. A jestli jste něco zaslechli, určitě tedy to, že tento film je ten nejsprostší a nejbrutálnější animovaný film a mluví ho Marek Eben. Už samotné toto prohlášení budí pozornost, že? Tak jaké to teda vlastně je?

plakát

Film jsem viděl minulý víkend, v původním dánském znění (řekl bych, že je vždycky lepší vidět film v původním jazyce, i když v tomto případě bych na dabing Marka Ebena byl asi docela zvědavý). Přiznám se, že to, co jsem o filmu četl a zaslechl, mě dost nalákalo.

Většinou je film srovnáván se seriály The Simpsons a South Park. S těmi má společného to, že ač je animovaný, není pro děti. Samozřejmě k tomu slibuje víc brutality, víc sprosťáren a tak dále. No a výsledek – hrůza.

Předem předesílám, že já osobně jsem ukázkový zástupce cílové skupiny pro takovýto film. Miluju Simpsny a South Park, jsou to jedny z mých nejoblíbenějších seriálů, viděl jsme snad všechny díly. Nepobuřují mě nadávky ani sprosťárny, nejsem žádný moralista. Naopak – hrubý jazyk může být podle mne velice zábavný, u některých dialogů z Pulp Fiction jsem vybuchoval smíchy.

Film Terkel má problém mě ale hodně zklamal. Jen trošku naznačím, o čem že to vlastně je – Terkel je průměrný mladý kluk (odhaduju tak deset, jedenáct, nevím), nijak zvlášť populární, trošku poseroutka. Jeho matka žije v jakémsi podivném světě, kde hulí jednu cigaretu za druhou (někdy i paralelně), otec zná jen jedno slovo – ne (za čímž si nepředstavujte, že by Terkelovy všechno zakazoval a tak, prostě jen odpovídá na všechny otázky „ne“, je to jediné slovo, které ve filmu řekne, tenhle vtip byl vtipný tak 5 vteřin, ne celý film).

Ve škole Terkela trošku prudí dva jeho spolužáci, nic hrozného – až do té doby, kdy je Terkelův šáhlý strýc (mimochodem pracuje na lince bezpečí) jen tak surově zmlátí. Od té doby má Terkel peklo. A nakonec vyjde najevo, že na něj má spadeno i někdo další a tady už jde skutečně o život.

Grafická stránka filmu je na slušné úrovni, postavičky jsou živé, vtipně se pohybují na svých tenkých nožičkách, trošku vypadají jako loutky.

Scénář a samotné dialogy filmu jsou ale to, co film sráží dolů. Vše je dotažené do nejzazších absurdností, bohužel to ale není vtipné. Velká část vtipů se navíc opakuje (třeba ty s rodiči). Co se týče nadávek, s těmi ve filmu skutečně nešetřili, ale nečekejte žádnou originalitu typu Pulp Fiction nebo South Park. Prostě nadávky. Navíc v Dánštině to zas až tak nezní, možná v českém dabingu, nevím.

Taky jistě víte, že film má být hodně brutální – to je pravda, třeba scéna, kde Terkelův strýc mlátí jeho dva spolužáky je fakt hodně maso, animovaná krev stříká na všechny strany… Samotný závěr filmu je taky silně brutální. Ale zase, na diváka to nefunguje… holčička vypadne z okna na zem a doslova se rozprskne, ale vy si řeknete tak leda ááfůj, ale není to nic, co by z Terkela dělalo zajímavý film.

Pokud čekáte komedii, věřte, že se zasmějete párkrát (třeba u scének s Terkelovou roztomilou mladší sestřičkou), ale většinou to bude smích spíš hodně křečovitý. Co se mi na filmu doopravdy líbilo, byly hudební čísla. Během filmu postavičky zazpívají asi pět písniček a ty jsou doopravdy povedené. Bohužel zbytek filmu je nuda a šeď.

Proto vám radím – nenechte se obalamutit marketingovými tahy. Film vůbec není jako Simpsons nebo South Park. Když člověk slyší, že toto je nejbrutálnější a nejsprostší film, působí to jako jisté lákadlo – i na mne – ale rozhodně to nestojí za to. Věřím, že se najde pár fanatických zbožňovatelů tohoto filmu (je to ten typ filmu, který buď milujete, nebo nenávidíte), ale mě zkrátka hodně zklamal. Na IMDB dostal podle mne neuvěřitelných 7.2, to prostě nepochopím, na csfd pouze 50%, což podle mne mnohem lépe vypovídá o kvalitě filmu. Už dlouho jsem neodcházel z kina takto zklamaný.

Jaký je to podle vás film
18
 
7
 
27
 
42
 
109
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

15. 6. 2007 8:36:25
[1] (berny)
terkel odpovědět
zatim sem ti jeste nevidel ale všude čtu že to je blblost tak nevim mno...
10. 9. 2007 18:12:21
[2] (Marek)
Futurama odpovědět
Jestli máš rád Simpsonovi, nemůžu než nedoporučit druhý seriál Matta Groeninga (tvůrce the Simpsons), Futurama, který mám osobně raději (5. série je pro mě vrcholem kinematografie ;))
10. 9. 2007 20:20:23
[3] (Trupík (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: Futurama odpovědět
[2] Neboj, Futuramu dávno znám ;-)
6. 12. 2007 8:08:11
[4] (Backgramond)
Recenze?!?!?! odpovědět
No nesouhlasím s tvou recenzí a asi by ses měl rozmyslet co píšeš. Byl jsem na premiéře simpsnů a těšíl jsem se jak malý kluk. Né že by to nebylo dobré, ale to opakování vtipů se objevuje i tam takže než něco napíšeš tak si prvně popřemýšlej co píšeš. Jinak nic proti filmům - líbili se mi simpsni i terkel. Ale terkel se mi zdá originálnější v záplavě amerických gagů.
9. 12. 2007 10:11:25
[5] (Trupík (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: Recenze?!?!?! odpovědět
[4] Nesouhlasíš s čím? Že se opakování gagů objevuje pouze v Terkelovi? Copak jsem napsal něco takového? Možná by ses měl rozmyslet, co píšeš ?!?!?!?! Miluju shluky interpunkčních znamének - ale ty máš zdá se problém s vyjadřováním (ale chápu, asi jsi to psal v návalu vzteku :o))
1. 12. 2008 10:14:12
[6] (Precaq)
Původní znění odpovědět
Tak by mne nějak zajímalo, když tam obhajuješ to původní znění, jestli jako umíš dánsky a pokud ano, jestli je film tvrdší v originálu nebo v češtině, jinak doporučuju pustit na dvd české titulky, ta písníčka kdy Terkel zpívá Sakimu a Stenovi "A co ty?" je v titulcích zcela jiná a asi 10x tvrdší (jako by to ještě šlo). Jinak je to nejsprostší film co jsem viděl a bohužel zcela ubohý, utopeno ve vulgarismech bez špetky vtipu. Celkem nechápu, jak se k jeho dabingu mohli propůjčit lidé jako Eben nebo Kotek, kteří by přece jenom měli trochu hledět na svoji pověst. No a jestli dánsky neumíš, tak zas tolik nechápu to s tím "je lepší vidět film v původním znění". Já jsem podobného názoru u anglických filmů, protože umím dobře anglicky, ale pokud řeči filmu nerozumíš, tak to tvrzení ztrácí smysl.
16. 11. 2010 13:38:06
[7] (Mlock (mlock.e(at)seznam.cz))
Me se libil odpovědět
Zalezi samoz. na fkusu, i ja sem velkej fanousek South Parku a tenhle film mi naprosto uchvatil. Videl sem ho v nasem zneni, ktery mu dodalo dalsi rozmer (a kdyz sem zahlid naky ukazky f origosi tak slabej odvar, treba pisnicka o Kwongovi od Gunara byla v nasem mnohem melodictejsi a promakanejsi). Chapu ze original s titulkama (a otazka co do nich napsali) musi bejt suchej a ani bych ho videt nechtel. Kazdopadne ja to fsem doporucuju, uchcaval sem smichy, hlavne Izerovo podani strejdy Stewarta je pecka, ten ostatne namluvil celou Terkelovo rodinku. A Eben taky super a ty pisnicky bombovy, ty mi zustavaj znit v hlave.