Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Recenze e-book readeru Sony PRS-505 (a rada jak ho získat)

Čtečky e-knih u nás zatím příliš populární nejsou a je i problém vůbec nějakou sehnat, protože distributoři zatím s Českou republikou příliš vážně nepočítají. Jedním z pionýrů čteček elektronických knih je Sony PRS, bez kterého poslední dobou nejdu z domu. Teď se s vámi podělím o další dojmy (a odkazy na zdroje knih).

Co je e-book reader

Sony PRS 505 E-book reader je zařízení určené výhradně k čtení elektronických knih. Není náhradou PDA nebo notebooků, nehledejte u něj žádné další funkce (display není dotykový, i když ho připomíná, nelze se připojit na web, nelze pouštět video…) – zkrátka je to jen a pouze elektronická kniha. Konkrétně Sony PRS (PRS je zkratka Portable Reader System) se dá použít tedy i jako přehrávač MP3, ale jelikož se nevejde do kapsy, tak tuto funkci asi moc lidí nevyužije. Dají se do něj taky nahrát obrázky, ale vzhledem k typu displaye se k prohlížení obrázků nijak zvlášť nehodí.

Zdá se vám to málo, jen kniha? Možná právě proto zatím readery nejsou nijak zvlášť masově oblíbené (druhým důvodem je nejspíš také to, že lidé všeobecně přestávají číst knihy) – cena taky na první pohled nikoho nenaláká, Sony PRS 505 stojí necelé tři stovky dolarů. Ale vzhledem k příznivému kurzu v aktuálních dnech se to dá překousnout – vždyť běžná kniha dnes stojí od dvou do tří set korun (a nějaká větší bichle klidně i přes pět set, programovací bible i nad tisíc), takže za takových 10–20 knížek se vám investice vrátí.

Display

Display Sony PRS je poměrně neokoukaná záležitost – jedná se o poměrně novou technologii – tzv. elektronický inkoust (e-ink) nebo také elektronický papír. Nebudu zatěžovat vás (a hlavně sebe) technickými detaily této technologie, místo toho napíšu, jak display vypadá a jak se čte.

Elektronický inkoust není LCD, výrazně se liší od displayů všech mobilů, notebooků, PDA nebo GPS navigátorů. Především – display není podsvícený. Ostatní displaye zobrazují díky tomu, že vysílají proud světla určité barvy – to má výhodu v tom, že světlo jde dobře „míchat“ a tak lze poměrně snadno dosáhnout mnoha odstínů všech různých barev. Problémem je ale barva pro knihy nejdůležitější – a to černá. „Černé“ světlo totiž není. Druhým problémem je samotný princip zobrazování – když LCD vysílá paprsek světla, musí být tento paprsek dost intenzivní, aby přehlušil světlo okolí. To není problém v místnosti, ale na přímém slunci je mnoho LCD velice špatně čitelných. Nakonec je tu ještě (ve srovnání s elektronickým inkoustem) značná spotřeba energie a únava očí.

Elektronický inkoust funguje jinak, prázdný display je bílý, ne černý, a při refreshnutí se text vyčerní. Display zvládá celkem odstíny šedé (tedy nečekejte barvy!). Narozdíl od LCD je text čitelný prakticky z libovolného úhlu a i za přímého slunečního světla.

Velkou výhodou displaye je to, že již jednou vykreslený text nepotřebuje již téměř žádnou elektrickou energii a tak baterie vydrží výrazně déle, než by tomu bylo u LCD. Výdrž baterie se z tohoto důvodu neuvádí v hodinách, ale v počtu otočených stránek – a výrobce slibuje až 7000 vykreslených stránek na jedno nabití – nemohu potvrdit, zatím jsem vždy dřív knihu znovu připojil, než se stačila vybít. Ale s výdrží baterie rozhodně nemám problém.

Výhodou LCD proti elektronickému inkoustu je (kromě barev) podstatně rychlejší zobrazování – refresh elektronického papíru trvá tak 1–2 vteřiny, listovujete tedy de-facto pomaleji, než u skutečné knihy. Vzhledem k možnostem ovládání to ale nijak nepocítíte.

Ovládání

Sony PRS 505 (otevřený) Knihy do čtečky nahrajete přes USB buď přímo (nakopírujete jako na Mass Storage) nebo pomocí dodávaného softwaru. Čtečka zvládá formáty PDF, Doc, RTF a TXT. Zatím se mi nejvíce osvědčil právě plain text. U PDF je problém v tom, že čtečka z něj neumí vytáhnout samostatný text a tak ho holt musí zobrazit tak, jak je – a někdy je PDF uloženo tak, že font je příliš malý pro čtení na malém displayi. Čtečka se alespoň snaží napomoci tak, že umožňuje zobrazit PDF dokument bez okrajů.

Knihy jsou přehledně roztříděny podle autoru nebo názvu a každá si pamatuje, kde jste při čtení skončili. E-book samozřejmě při spuštění otevře tu knihu, kterou jste četli naposledy, tam, kde jste se čtením skončili. Bez problémů ale můžete na chvíli přeskočit do jiné knihy a neztrácet čas listováním.

Krom listování o stránku vpřed a vzad je možné také skočit o deset stran nebo na libovolnou stránku podle čísla (k zadání slouží sada tlačítek na boku knihy). U každé knihy si můžete uložit také bookmarky.

Číst můžete jak na výšku, tak na šířku, text lze ve třech stupních zvětšovat.

Příslušenství

Knihu dostanete v elegantním koženém pouzdru, které hlavně chrání display před poškrábáním. Součástí balení je USB kabel a CD se softwarem. Nabíjet se kniha dá přes USB kabel nebo adaptérem přímo ze sítě, ten ale není součástí standardního balení a je třeba ho dokoupit.

Hodnocení

S e-book readerem jsem velice spokojen – je bezvadný na čtení ve vlaku nebo v MHD ale i jen tak doma, na dovolené nebo na záchodě. Krom toho, že do klasické knihy si můžete vpisovat poznámky, nevidím žádnou výhodu klasické knihy před e-bookem. Výhod e-booku je mnoho – elektronické knihy jsou levnější (dají se samozřejmě sehnat i zdarma), do e-booku se vám jich vejde spousta (interní paměť je asi 200MB, dá se dál rozšiřovat paměťovými kartami) – průměrně tak 160. Čtečka je menší než běžné knihy (i když do kapsy se nevejde) a lehčí. Oproti čtení na notebook nebo PC trochu chybí možnost vyhledávání v knihách, snad se časem dočkáme.

Jak si pořídit Sony PRS 505

Jak jsem již psal výše, zatím se čtečky e-booků netěší masové oblibě, Sony zatím distribuci PRS 505 v České republice neplánuje.

Malá vložka – o úrovni komunikace s českou pobočkou Sony:

Na email Sony Support CZ (support.cz@eusony.com) jsem zaslal dotaz, zda je v plánu prodej PRS 505 v ČR. Dostalo se mi odpovědi:

"Tu informace k dispozice nemame, tak ze poprosime Vas pekne, aby jste se obratil na Sony ustrednu."

Ano, toto je oficiální odpověď, doslova. Vypadá to, že na support emaily odpovídá Mistr Yoda osobně. Moje odpověď tedy zněla:

"Vy víte určitě mnohem lépe než já na koho se obrátit a s kým hovořit, takže očekávám, že takovouto informaci pro Vás nebude problém zjistit. Těším se na Vaši odpověď."

Druhá odpověď Sony byla již méně legrační a tak ji zde již citovat nebudu, nejspíš si slečna nebo paní Dobromira Zasheva ze Sony Czech spol. mezitím stihla zaplatit lekce češtiny. Každopádně v odpovědi stálo, že distribuce v ČR se zatím nechystá.

Pokud tedy také zatoužíte po e-book readeru, můžete požádat někoho v USA, aby vám ho poslal poštou. Já osobně žádné přátele nemám, ale na webu jsem narazil na nabídku pana Filipa Mahdaka, který mi zaslání readeru do Čech zařídil a já si ho tak mohl osobně převzít. Spolupráce s panem Mahdakem byla bezproblémová – žádné platby předem, osobní předání po telefonické domluvě, žádný problém. Pokud tedy chcete, můžete ho také oslovit, zde je kontakt:

Filip Mahdak
nezbysreklsvec(zavinac)gmail.com
Princeton, NJ, 08540
USA
Ph-work:732–213–2477
Ph-home:609–419–0413
Skype/phone: volnobezka

Zdroje elektronických knih

Na internetu je mnoho webů, které elektronické knížky nebo odkazy na jejich stažení shromažďují, např.:

  • RoboVa stránka o knihách – převážně sci-fi a fantasy (v češtině)
  • knihykestazenicz – opět knihy v češtině, především sci-fi, fantasy a odborná literatura (PC, software)
  • Ludwig von Mises Institute – výborný zdroj jednak e-booků a odborných článků a také skvělých audio knih z oblasti liberární ekonomie (můžete stáhnout i takové perly jako Human Action, Man Economy and State nebo poslechnout For a New Liberty)
  • Project Gutenberg – především světová klasika, v různých jazycích (drtivě převažuje samozřejmě angličtina)
  • The Burgomeister's Books – především světová klasika 20. století v angličtině (dobře doplňuje project Gutenberg project, kde najdete starší tituly)
Mají e-booky budoucnost?
36
 
77
 
191
 
44
 
1
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

5. 8. 2008 7:38:16
[1] (pooli)
Umi cestinu? odpovědět
Dobry den. Chtel bych se zeptat jestli tenhle skvely kousek od sony umi ceske fonty, mam totiz v planu si ho poridit. Dekuji za odpoved.
5. 8. 2008 13:09:31
[2] (Trupik (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: Umi cestinu? odpovědět
[1] v tovarním nastavení ne, ale dá se to vyřešit updatem firmwaru (provádí se z paměťové karty).
16. 12. 2008 12:57:10
[3] (Klára Krejčí (klara.krejci(at)hbreavis.sk))
podpora jazyka odpovědět
Umí Sony Reader podporovat češtinu? Jakým způsobem se zobrazuje český text?

Pochopila jsem správně, že se zařízení chová jako kniha, tedy večer musím mít na čtení lampičku?

Děkuji
27. 12. 2008 11:51:47
[4] (Trupík (jakub.maly(at)atlas.cz))
Re: podpora jazyka odpovědět
[3] češtinu umí (po updatu firmwaru), display podsvícení není, takže ve tmě si musíte svítit.
1. 4. 2009 12:09:21
[5] (Joska (joska(at)joskaweb.cz)) www
Jak se zárukou? odpovědět
Zdravím,
vynikající článěk, asi mě konečně rozhoupal ke koupi PRS-700. Psal jsem na Sony (odpověd kupodivu velmi kvalitni :), ale bylo mi receno, ze zaruka na zbozi zakoupene v USA u nas neplati.
Resil jste jiz nejak co delat v pripade, ze by se neco pokazilo?
16. 6. 2009 22:55:06
[6] (V. (horel(at)acomp.cz)) www
SONY PRS v prodeji v ČR odpovědět
PRS-505 se dá bez problémů pořídit už i v ČR, asi nejlevněji to vyjde zde : http://www.digiknihy.cz
Výhodou je 2 roky záruka a reklamace v ČR.
16. 6. 2009 23:49:12
[7] (Trupik (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: SONY PRS v prodeji v ČR odpovědět
[6] vyjde to ale o 2000 dráž. Pro někoho ale budou 2 roky záruky důležité.
24. 7. 2009 15:11:24
[8] (Matěj (soulquake(at)centrum.cz))
PDF odpovědět
trochu mi udelalo starost tohle video: http://www.youtube.com/watch?v=AQPv9WGx__A&feature=fvw

zda se, ze PDF format nejen ze je sony ebookem cten s jistym omezenim, ale ze muze za jistych okolnosti byt doslova nevhodny

kdyz budou v pedeefku hodne obsahle obrazky, tak se to asi bude nacitat takhle dlouho, pro me jakozto studenta technickeho oboru ktery chtel ebook vyuzit ke studiu to asi nebude ta nejlepsi volba :( , spousta PDF s technickou tematikou je totiz zasekana obrazkama atd.

moje prvotni nadseni z ebooku ponekud opadlo a asi nekoupim, zatim to totiz vypada ze to bude spise jen na cteni klasickych knizek ... mno v diskuzi pod tim videem psali cosi, ze vhodnost PDF lze zvysit jakymsi preformatovanim pedeefka (jakymsi OCR, nevim co se tim mysli), no ale ja sem si ebook chtel zakoupit aby mi veci usnadnil a ne abych musel na pc jeste ty pedeefka upravovat

jake jsou vase zkusenosti s PDF v ebooku?
2. 8. 2009 22:39:21
[9] (MichaelR (midnight_rambler(at)seznam.cz))
Re: PDF odpovědět
[8] Řada knih ve formátu pdf vznikla prostým naskenováním tištěné předlohy a uložením takto vzniklých bitmap do pdf. I text je tedy ve formě bitmapy a takovéto soubory vycházejí daleko větší než pdf vytvořené v textovém editoru nebo ze skenů pomocí OCR progamů (text je v bitmapě elektronicky rozpoznán a uložen v textové formě). Předpokládám, že problém ve zmíněním videu způsobila právě taková (navíc dost tlustá co do počtu stránek) "kniha fotek".
21. 9. 2011 0:36:18
[10] (Petr (petr.galejcik(at)seynam.cy))
Re: podpora jazyka odpovědět
[3] ano, ve tmě nejde vidět nic. displej není podsvícen. už jsou ale v prodeji speciální lampičky pro ebooky, např. http://www.ebook-ctecky.cz/kandle-by-ozeri-flex-cerna-led-lampicka-pro-e-ink-ctecky-3x-led-pruzny-krk-pro-presne-nastaveni-p41
25. 11. 2012 2:52:25
[11] (killy kat (killykat(at)yahoo.com)) www
longchamp le pliage odpovědět
Very Useful information , this is both good reading for, have quite a few good key points, and I learn some new stuff from it too, thanks for sharing your information.