Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


My Chemical Romance – Black Parade a To Pravé EMO

Trošku se teda podívám na tu emo vlnu a potom na jednu z jejích ikon – desku Black Parade kapely My Chemical Romance.

Emo !?

Emo tu je ani pořádně nevím jak dlouho vlastně – moje první setkání bylo v epizodě 805 seriálu South Park – You Got F*cked in the Ass – mimochodem naprosto brilantní epizoda. Klíčová scéna je zde:

Jenže tenkrát jsem ještě nevěděl, že tadyten styl má nějaké jméno a tak. Jen jsem se musel smát. Pak jsem dostal odkaz na článek „Jak být emo?“:http://www.inblog.cz/jak-byt-emo/ a tady už jsem viděl, že jde o něco víc:o). Hlavně diskuze pod článkem je hodně vypečená.

Jak to tak vypadá, emo je těžko definovatelný hudební styl, snadno identifikovatelný styl oblékání a image a opět těžko definovatelný životní styl.

V hudbě (odkud emo pochází) je to od slova emotion. Jenže nějaká ta emoce je snad v každé hudbě, že, takže nepříliš určující. Podle mě je emo hudba taková, kterou když 12ti-13ti letá slečna poslouchá, tak brečí (zavřená v pokojíčku).

Co se týče image, tak to teď začíná vážně letět. A spousta dospělých si uvědomila, že by se na tom dal trhnout nějakej mamon, takže dětské časopisy začaly psát, jak by měl správný emo vypadat, a obchody začaly prodávat ty pravé černo-růžové doplňky. Človíčka, co se snaží být emo, tak poznáte na první pohled – černé vlasy do očí, černý make-up, růžové tenisky…

S tím životním stylem je to asi nejtěžší (teda měl bych asi říkat lifestyle) – základem je být hodně emocionální, samozřejmě. Což se projevuje pohledem upřeným k zemi a depresemi. Hodí se mít nějaký ten blog, kde pak píšete o svých pocitech – mrkejte

příval emocí se dá dobře vyjádřit smajlíky:

správný emo blogový zápisek

Taky nejspíš není dobré říkat, že jste emo – protože pak jste spíš pozér. A toto slovo v souvislosti s emo uvidíte/uslyšíte často. Kdo je emo se totiž dozvíte těžko, ale lehko se dozvíte, kdo emo není, jsou to totiž všechno pozéři :o). Pravděpodobně základním aspektem toho býti emo je zabývat se většinu času tím, kdo je pravý emo a kdo je pozér. Mrkejte na malý průzkum:

No a nakonec k tomu patří samozřejmě ta správná hudba. Největší ikona je nejspíš My Chemical Romance (která nálepku emo samozřejmě odmítá, jak jinak) a jejich album Black Parade – takže jsem se na ni vrhnul – zajímá mě, co dokáže tak zasáhnout tolik lidí. Čekal jsem něco jako Tokio Hotel (obsesi touto kapelou fakt nechápu – což neznamená, že jejími posluchači opovrhuji, ale nechápu).

Takže teď opustím lehčí notu, trošku jsem se do emíků pustil, je to teď v módě, ale teď vážně, recenze Black Parade bude objektivní.

My Chemical Romance – Black Parade

Recenze Black Parade musí začít tímto, jinak to zkrátka nejde: hlavním tématem desky Black Parade je smrt (a taky trochu láska – nešťastná), již název prvního tracku The End leccos naznačuje a ten další, Dead!, jen potvrzuje. To, že jednotlivé písničky tvoří kompaktní celek, je asi ten aspekt, který z Black Parade dělá onu pro její posluchače kultovní záležitost.

Hned při prvním poslechu mi úvod připomněl album Pink Floyd – The Wall, ve kterém asi My Chemical Romance hledali svůj vzor. Již první track svým nástupem a gradováním a rytmem velice připomíná úvod k The Wall – In The Flash. Když jsem slyšel

So gather ´round piggies and kiss this goodbye
I´d encourage your smiles I´ll expect you won´t cry

vzpomněl jsem si na

If you wanna find out what's behind these cold eyes
You'll just have to claw your way through this disguise.

A já mám Pink Floydy rád, takže to beru jako hezký odkaz, který je patrný i v dalších písních i v albu jako takovém. The Wall je také kompaktní album vyprávějící příběh (příběh Pinka od jeho dětství, výchovu, manželství, válku až k závěrečnému monumentálnímu soudu, po kterém je zbořena zeď, kterou si kolem sebe vybudoval). Black Parade zatím vypráví o pacientovi umírajícímu na rakovinu, kterému se ještě promítá jeho život. Stejně jako v The Wall, i Black Parade prokládá hudbu utržky rozhovorů, které atmosféru dokreslují.

Po úvodním tracku The End nastupuje našláplý Dead! (Have you heard the news that you´re dead?), možná nejlepší píseň celé desky (nemůžu se rozhodnout mezi ní, Welcome To The Black Parade a Famous Last Words). Ostřejší kytary, svižný rytmus, silně main-streamový zvuk, ale funguje to.

Pátý track Welcome To The Black Parade je asi hlavní písní alba, skoro recitativní úvod přechází v solidně rozjetý song, můžete se mrknout i na videoklip (spíš než video z youtube ale doporučuju klipy přímo na oficiálních stránkách – kvalita je lepší)

V albu se dál střídají rychlejší (House of Wolves) i pomalejší písně (I Don't Love You) a album vrcholí ve Famous Last Words:

I am not afraid to keep on living,
I am not afraid to walk this world alone
Honey if you stay you'll be forgiven,
Nothing you can say can stop me going home.

Za ní následuje ještě jedna skrytá skladba Blood, která mi ale přijde dost mimo a snad by My Chemical Romance udělali lépe, kdyby ji vůbec na album nenahráli…

Jak to tedy na mě působí? I když My Chemical Romance zpívají o tvrdých věcech, není to zas tak tvrdá kapela, asi musí myslet na to, že je poslouchají především náctiletí. Celé album provází velice chytrá stylizace a hra protagonistů. Na koncertech hrají v smrťáckých kostýmech, videoklip k Welcome To The Black Parade si můžete pustit – a je na vás, jak na tuto hru přistoupíte. Když to budete brát smrtelně vážně, tak se z vás buď stane emo, nebo vám to přijde k smíchu. Když ale trošku slevíte ze svých nároků, desku si užijete.

V průběhu uslyšíte několik velmi dobrých nápadů (už to první pípání v The End a pár dalších), bohužel to často nejsou jejich nápady. Mnoho z těch dobrých momentů vám totiž bude připomínat již zmíněnou The Wall. A té, bohužel, Black Parade nesahá ani po kotníky – The Wall je pro mne určitě jedna z TOP 5 (a v této pětce už konkrétní pořadí snad ani nejde určit), každý song je perla, různé roviny, geniální přechody z jedné písničky do druhé. Black Parade se taky snaží o konzistenci a dělá to celkem dobře, ale nic víc.

Black Parade asi není nic, co bych si poslechl, rozbrečel se a hned si běžel koupit růžový tenisky, ale přesto si My Chemical Romance nezaslouží ničí pohrdání – protože na Black Parade odvedli dobrou práci. Proti Tokio Hotel je to ve vkusu teenagerů asi takový malý zázrak.

A vzkaz pro podnikavce - kromě oněch holčičích blogísů snad na webu nikdo v Čechách pořádně o emu nepíše, tak to můžete zkusit - návštěvnost bude určitě slušná a pár reklámek vám vydělá :o)

Co vy na to?
175
 
47
 
82
 
56
 
36
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

26. 6. 2007 15:22:07
[1] (Johny)
kecy odpovědět
kecy, kecy, kecy, to že je to teď módní je sice pravda, ale to přece ten styyl nesráží dolu nee?? třeba někam k hip hopu :D vadí mi že je to teď všude děsná móda, dřív to neznal skoro nikdo a lidi byli spokojený...
14. 8. 2007 15:07:41
[2] (cubeeeemo :))
emo neemo odpovědět
S emem nemám nic společného a ani po tom netoužím, ale My Chemical Romance s tím taktéž nemá co dočinění. Emo tu bylo dááávno předtím a je to opravdu o něčem trochu jiném.
MCR se bohužel svezla na téhle nové vlně a tak se zase pár podprůměrným muzikantům podařilo prodat nějakou tu podprůměrnou muziku ... škoda :)
29. 8. 2007 13:36:03
[3] (jas)
MCR a EMO?  odpovědět
MCR nejsou emo jen si to vymyslelo pár blbců a ti to pak všude prohlásili. mcroni říkaj že emo nejsou (a taky říkaj že to nesnášej když jim tak někdo řiká) ale ty lidi si myslí že tim chtěj bejt jen zajímavý. Hodně lidí teď zachvátila vlna ema a proto musí o všech skupinách který ve svejch písničkách maj jen trochu pocitů prohlašují že sou emo! Jak by se mám líbilo kdyby o váš někdo mluvil jako o diskantovi? Asi by se vám to moc nelíbilo a obhajovali byste se že to fakt nejste! Ale oni by vám samozřejmě nevěřili....možná by to někomu bylo přijemný, ale mcr a jejim fanouškům, kteří vědí že my chemical romance emo nejsou protože je poslouchali dost času před tim než vůbec u nás emo bylo, tak těm to vadí! tak sakra přestaňte všude prohlašovat že mcr sou emo!
29. 8. 2007 20:11:00
[4] (Trupík (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: MCR a EMO?  odpovědět
[3] no mně osobně by bylo dost jedno, kdyby o mně říkali, že jsem diskant:o).
30. 8. 2007 9:04:48
[5] (vyhulenej.mozek)
no jo emo... odpovědět
Ach jo co s tim (a co z toho) ty lidi mají to fakt nechápu, asi proto, že mě tahle "módní" vlna tak ňák minula. Praví emaři tady určitě sou ale ještě sem se s nima nesetkala(to asi proto, že emo nejsem :D) no každopádně MCR a Billy Talent za emo nepovažuju (to si Bravo zase vymyslelo věc :D). No každopádně praví emaři držte se ono to ty pozéry přejde. Jinak Punk´s not death a vy se držte
30. 8. 2007 12:45:01
[6] (bídží (blackgothic(at)seznam.cz))
pff odpovědět
připadám si jak vetřelec:D..já s tímhle článkem souhlasim..je v tom dávka ironie,dávka zamyšlení..MCR mám moc ráda..jedno,jak dlouho-nemám ráda TBP a musim souhlasit se srovnáním s Pink Floyd..myslim,že by už lidi mohli na to třípísmenné stupidní nicneříkající slovo konečně zapomenout-nebo ho aspoń přestat řešit..tak..domluvila jsem=)
7. 9. 2007 13:09:49
[7] (andrea (piliskovaa(at)seznam.cz))
NE odpovědět
ty edbile MCR neni emo ale punk rock.... jestli chces emo band tak rekneme him ale ne MCR srovnej si to v hlave blbe
7. 9. 2007 20:11:14
[8] (Trupik (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: NE odpovědět
[7] Ha ha tys mě pobavila:) Normálně bych asi smazal komentář od člověka, co mi nadává, ale tohle si tu asi nechám jako takový suvenýr... Jinak jsem samozřejmě nikde nenazval MCR emem (to jsou obraty, ježišmarja) a him neznám. Ale jestli to má být punk rock :D:D:D, asi už vážně Punx dead...
1. 11. 2007 20:03:04
[9] (Elegance (Anis.03(at)seznam.cz))
MCR odpovědět
Všichni sou to pozéři...!!!!Emo je hromada sraček (Gerard Way)!po těhle slovech vám asi dojde že se za emo ani nepovažujou..
25. 11. 2007 13:18:14
[10] (Suzan)
MCR nejsou EMO!!! odpovědět
Citace Gerarda Waye:
Nesnáším, když nám někdo říká, že jsme emo kapela! Podle mého to, co děláme, je naprosto nemožné pojmenovat jakkoli jinak než jako rock! To je stejné jako v době grunge – tehdy taky byla každá kapela, která hrála tvrdou hudbu a nosila vytahaná trika, hned grunge, i když ve skutečnosti hrála úplně obyčejný rock. Copak Nirvana nebo Pearl Jam byli někdy grunge? Ani náhodou! Ti měli ke grunge asi tak daleko jako Frank Sinatra k punku! A přitom se stali ikonami grunge! Naopak ukázkový grunge hráli třeba Smashing Pumpkins, ale ty touto nálepkou nikdo netituloval. Hudební svět je dost pošahaný! Každopádně my nejsme žádné emo, i když nás označují za ikony tohohle pitomého stylu!
29. 1. 2008 17:45:45
[11] (Martin (otzimail(at)gmail.com))
Otázka odpovědět
Není EMO náhodou Emotional Hardcore? Pokud ano, tak by tam MCR mohlo patřit...
20. 2. 2008 23:56:06
[12] (Pilulka)
mcr odpovědět
tk jako neim esi ses normal...nejdriv tu pises ze nejvetsi ikonou emo hudby je asi mcr...a pak taj na jeden komentar odpovidas ze taj nikdo mcr nenaziva emem...to nechapu...emo nesnasim a mcr mam strasne rada...a nechapu jak tu muzes prohlasovat ze sou emo...pac myslim ze zaklad ema neni na tom jak vypaadas esi mas ruzovi ciny a nebo cerno cerveny oblceni ae zaklad je to chovani vzhlad jasne tk hraje roli ....ploste pokud mcr rikaj ze nejsou e mo tk asi nejsou...jo a jen detail gerard nesnasi ruzovou...a plo to ze nekdo je posedlej smrti a miluje cernou neni trapnej emar....
26. 3. 2008 18:12:36
[13] (Pink)
"pravý" emo xD odpovědět
moc sem nepochopila, kdo je tedy ten "pravý" emo...
1. 10. 2008 10:23:45
[14] (Lukas (L.Kapinus(at)seznam.cz))
recenze?? odpovědět
Jak může někdo psát recenze když mele furt jen o jedný písničce a všechny srovnává s ní.
3. 1. 2010 3:28:45
[15] (asi nějak tak)
to 1. video odpovědět
hele kdyby ses trošku pozornějc koukal na ten south park pak bys zjistil že to nejsou emaři ale gothici :)
17. 2. 2010 10:25:02
[16] (LadyD3mon (15_JahodQa(at)azet.sk))
Emo?! odpovědět
Nedávno som čítala,že pôvodné EMO je absolútne odmietanie alkoholu,drôg a týranie zvierat... :)My Chemical Romance EMO asi nebudú :) Síce som si to najprv myslela,ale potom som niečo čítala a som si istá,že oni niesu tí,ktorý ako sa to u nás hovorí "Plačú do podušky nad tým,aký je k ním svet nemilý" :)
21. 7. 2010 19:48:30
[17] (missVaLčAlollipop (valerie.silhava(at)seznam.cz)) www
omFg odpovědět
Umm nechcu ti nic říkat ale MCR nejsou emo....Pokuď si to fakt myslíš podívej se na nějakej rozhovor kde se jich ptaj estli sou emo......A tam bude že Emo je sračka....Ají Gee to řekl když se ho v jednom rozhovoru ptali.....Grrrr fáákt všici co si myslí že MCR sou emo sou upe totálně vymatlaní