Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


300: Bitva u Thermopyl

300 byl možná ten nejočekávanější film tohoto roku. Komiksová předloha a následnictví bratříčka Sin City (pro mnoho lidí kultovní film, pro mne ne) vzbudilo řádný ohlas. A kdo potom viděl trailery, již si zařazoval 300 mezi filmy, které musí vidět. Druhý trailer je podle mne jeden z nejlepších trailerů vůbec.

Třístovka finálně dorazila do kin a já si tu teď du vypsat ze svých pocitů. Vyplní se pravidlo, že trailer je vždycky o mnoho lepší, než vlastní film? A jak to vlastně doopravdy bylo v roce 480 BC?

Musím na rovinu říct, že jsem trošičku zklamaný, ale ne zas moc.

Peršané

Film je vyjímečný zvláště po technické stránce. Jak asi všichni vědí, je film adaptací komiksu Franka Millera (protože je to potřeba říct při každé zmínce o filmu, takže ani tady to nesmí chybět). Jenže u nás komiksy skoro nikdo nečte, takže zas až tak přínosná informace pro laika to není. Ten se tedy musí spokojit s tím, že Miller je prý komiksová legenda. Nevím, neviděl jsem žádný z jeho komiksů.

Každopádně je 300 ale hodně komiksové. Především naprostá většina scén byla natáčena v ateliérech před modrým pozadím a tak jsou ve filmu skuteční prakticky jen herci. Všechny ty nádherné scenérie vytvořili grafici a počítače. Je to hodně znát – celý film má jakýsi zlato-rudý nádech (především kvůli rudým uniformám Sparťanů a zálibou Peršanů v zlatém piercingu, dále pak kvůli nádherně zlatě zbarvené obloze a rudým cákancům vítečeho). Všechny záběry působí tak nějak kouzelně, pohádkově (až na ony cákance).

V pozadí hraje prakticky neustále hudba (a je skutečně hodně dominantní, často jsou ostatní zvuky ztlumené), která se k atmosféře parádně hodí, audiovizuální dojem je takřka dokonalý, jako videoklip by film uspěl na jedničku s hvězdičkou.

Kamenem úrazu filmu je ale scénář. Ten je bohužel prostinký, hrstka Sparťanů odejde se svým králem z města bránit Thermopylský průsmyk aby zdrželi postup obrovské armády Peršanů. Potom Perský Xerxes posílá na Leonidase a jeho bojovníky všechno, co má, a nakonec zvítězí jednoduchou lstí. Žádné dějové zvraty se nekonají, stejně tak nečekejte popisy chytrých vojenských manévrů nebo politiku. Je tu sice vedlejší dějová linie, ve které se Leonidova manželka snaží přesvědčit konzuly, aby poslali Leonidovi posily, ale je to skutečně jen malá odbočka.

Dialogy postav jsou trochu jednotvárné – Sparťani jsou zkrátka tvrďáci, co si nenechají nic líbit a na smrt se docela těší, perský Xerxes je hnusný úlisák, který se neustále snaží přetáhnout Leonida na svoji stranu, jeho emisaři zase různě vyhrožují (ale jenom chvíli, než je Leonidas odpraví). Gerald Butler jako Leonidas většinu filmu prakticky jen řve. Řadoví perští vojáci jsou víceméně vyobrazeni jako zvěř, která pouze vydává nelidské zvuky (toto odlidštění ještě více umocňují masky, ve kterých Peršané bojují). Během filmu vás možná začnou trochu unavovat ty neustálé silácké výroky Sparťanů o jejich odhodlání („Tonight we dine in hell“ už známe z traileru), ale pozor – některé z nich jsou skutečně autentické! (Například perské výhrůžce, že přesila bude taková, že perské šípy zakryjí slunce, se skutečně (dle Herodota) Dienekes vysmál se slovy „tím lépe, alespoň budeme bojovat ve stínu“).

Our arrows will blot out the sun...

Jak se na to teď dívám, nějak moc jsem to zkritizoval. Scénář a dialogy sice nejsou nijak hvězdné, ale o tom to skutečně není (komiksy se taky nekupují kvůli bublinám, že). Síla filmu je v onom dojmu – který je místy až umělecký. Dokonce i ty nejnásilnější scény (a že jich je, hlavy a končetiny lítají a krev stříká v gejzírech) nepusobí vlastně úplně brutálně. Díky precizní kameře, která se svižně pohybuje, přibližuje a vzdaluje, a především zpomaluje a zrychluje, bojové scény vyvolávají dojem jakéhosi zvráceného tance. Do toho hraje výborná hudba.

Určitě bych taky rád pochválil kostýmy – Sparťané toho sice na sobě moc nemají – pláštík, trenýrky, štít, helma, kopí a meč, navíc všichni to samé, zato na Peršanech se kostyméři skutečně vyřádili – už samtoný Xerxes je sám o sobě uměleckým dílem. Všechny ty jeho řetízky a piercingy spolu se zlatým nátěrem a počítačově upraveným dunivým hlasem skutečně vyvolávají dojem, že perský král králů je tak trochu bůh. A i ostatní příslušníci perské armády jsou vyšňořeni perfektně (a k tomu ty jejich děsivé masky). Krom běžných otroků Xerxes naverboval také nejrůznější potvory, takže se můžete taky těšit na pár scén, které tak trochu připomínají Pána Prstenů.

A na závěr jsem si nechal to hlavní – totiž boje. Ty tvoří stěžejní část filmu, Sparťané svým kopím, mečem a štítem kosí Peršany jak na běžícím páse a to tak, že parádně. Choreografie soubojů je skvělá, pokud máte rádi bojové filmy, tak na tento prostě musíte jít. Jak jsem již psal, souboje obsahují jakousi zvrácenou poezii – ovšem úplně jinou, než třeba ty, které znáte z filmů jako Crouching Tiger, Hidden Dragon nebo Hero, totiž mnohem syrovější. Ale pořád to není bezduchá řež, jako třeba v modroprdelním Braveheart.

Co říci závěrem:o). Na IMDB má 300 právě teď hodnocení 8.2, já bych ale asi tak štědrý nebyl. Osobně bych ho ocenil sedmi body z deseti. Pokud ale máte rádi bojové filmy a skvělé triky, přičtěte si bod. Na druhou stranu, pokud u filmů také rádi přemýšlíte, odečtěte si dva. Nic pro intelektuály to není.

Historické pozadí filmu – skutečná bitva u Thermopyl

Frank Miller zpracovává ve svém komiksu skutečné historické téma, ale bere ho jen jako kulisu. Pokud vás budou někdy v budoucnu zkoušet z Řecké historie, možná vám film pomůže si vzpomenout, že proti sobě stáli Xerxes a Leonidas, že Řekové nakonec prohráli a že Peršanů bylo mnohem víc. S dalšími detaily z filmu se raději ale blýsknout nepokoušejte.

Jak se tedy ve zkratce vyvíjely Řecko-perské války: (prosím, omluvte mne, pokud se v následujícím textu objeví historické nepřesnosti, budu ale rád, když mne na ně upozorníte)

Xerxes před svým tažením rozeslal emisary do mnoha řeckých států(měst), mnoho z nich se vzdalo. Do Athén a Sparty (tedy nejvýzněmnějších) ale ne, protože v těchto městech zabili posly jeho otce Dareia prvního (ve Spartě je shodili do studny, jako ve filmu).

Řecké státy věděly o připravované invazi a tak se část rozhodla města vyklidit, malá spolčená armáda byla také vyslána zbrzdit perský postup. Obratným manévrováním se vyhýbali většímu střetnutí až do bitvy u Thermopyl, kde chtěli využít příhodného terénu.

Řecká armáda nebyla nijak početná v porovnání s perskou (přesto ale žádných 300 osamocených Sparťanů) - čítala asi 7000 vojáků (z toho 300 Sparťanů a 700 Thespiánců). Odhady mohutnosti perského kontingentu se liší o celé řády, od stovek tisíc až po několik milionů vojáků a podpůrných sil.

Řekové se bránili u průsmyku a nově obnovené Fókájské zdi. Využívali terénu a své osvědčené formace – falangy – z překrývajících se štítů. Proti elitním cvičeným řeckým hoplítům nařídil Xerxes frontální útok. V této první vlně útoku byli především příslušníci porobených národů a utrpěli těžké ztráty.

Po nich poslal Xerxes do útoku své elitní vojáky – „nesmrtelné“, i oni ale neuspěli i když jich bylo okolo 10–20 tisíc. V druhý den bitvy se opět Řekové dokázali ubránit desítkám tisíc vojáků. V této fázi už byli Peršané těžce demoralizování, když při postupu do útoku museli přelézat přes hromady mrtvol.

Druhý den řecký zrádce Efialtés ukázal Peršanům, kudy se dá Thermopylský průsmyk obejít a tak dal šanci Peršanům Řeky obklíčit. Tuto cestu bránili Fókájci (asi 1000), ale nedokázali se ubránit proti obrovské přesile. Když se tato zvěst donesla do spartského tábora, Leonidas propustil vojáky z ostatních států a ti se stáhli. Zůstali Sparťané a Thespiánci a jejich otroci. Ti se bránili do posledního muže, zdrželi tak postup perské armády a kryli ústup spolubojovníků.

Čas, který Řekové získali v bitvě u Thermopyl, stačil k tomu, aby Athény vytvořily flotilu, která posléze dokázala zvítězit nad Peršany v námořní bitvě u Salamíny. V té byla zničena velká část perského loďstva a Xerxes se stáhl zpět do Asie. Zbytek perského pozemního vojska byl poražen spojeneckým řeckým vojskem v bitvě u Platea.

Zdroj: Wikipedie

Ohodnoťte prosím užitečnost článku
0
 
6
 
7
 
4
 
0
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

23. 3. 2007 16:01:00
[1] (Carlos)
Shit odpovědět
Podle mě je to normální shit, kterej se může líbit tak leda primitivům...
27. 3. 2007 16:43:45
[2] (Petr Stříbný (petrstribny(at)gmail.com)) www
re odpovědět
Strohý děj, nicméně jsem se bavil od začátku do konce. Zpracování výborné (jeden z filmů, které se vyplatí shlédnout v kině).
3. 4. 2007 20:35:48
[3] (JOJOJO)
super odpovědět
TO je ten nejlepší film na světěěěě!!!!!!!!!!!je tak úžasný že se to ani nedá popsat!!!
6. 4. 2007 16:25:09
[4] (Mirek Novotny (admin(at)superweby.cz)) www
Skutecne povedeny film. odpovědět
Par drobnosti by se tam jiste naslo, ale ve vzpomninkach mi zustane jako film na , ktery stalo jit do kina.
16. 4. 2007 9:33:31
[5] (Ethy (houstecka(at)yahoo.com))
Hruza odpovědět
Fakt strašné. Nuda od začátku do konce, strašné dialogy a nechutně kýčovitý. Vůbec nechápu, jak může někomu tenhle kýč přijít až umělecký.
16. 4. 2007 13:22:15
[6] (Jago)
Historická věrnost? odpovědět
Konzulové ve Spartě? Ts ts ts...
5. 5. 2007 21:27:26
[7] (Chao)
Hodnocení odpovědět
Podle mne má tenhle film dvě tváře. První je ta že se to prostě někomu líbí nuvěřitelně moc a je podle něj lepší než třeba Trója. No a ta druhá je ta že mu to přijde jako naprostá s....a . Já osobně se přikládám k první skupině :D
7. 5. 2007 19:07:22
[8] (Jiří Šimon)
Dík Jakube odpovědět
Zdar.
Po shlédnutí filmu jsem chtěl vědět jak to v dějinách asi bylo. A na této stránce jsem se to konečně dozvěděl (dík). A hodnocení? Natočil bych to podle historie se všímvšudy komplet cajk (ale choreografie spartanského boje DOST DOBRY)
18. 5. 2007 17:55:01
[9] (Samko)
Debil odpovědět
Tys asi měl zavřené oči když ses na to díval, né???? Dobrý film jako prase neříkám, že nejlepší, který sem viděl, ale všichni co na něm pracovali klobouk dolů. Hlavně tak kamera.
18. 5. 2007 18:51:07
[10] (Trupík (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: Debil odpovědět
[9]: A jako s čím konkrétně z recenze nesouhlasíš, nebo podle čeho jsi usoudil, že jsem měl zavřené oči?
27. 5. 2007 14:08:55
[11] (Krolth (Krolth(at)centrum.cz))
great! odpovědět
podle me super film!!!!pravda neni to moc podle skutecnosti ale takle suprove udelanej film fakt nema chybu!!na zacatku sem si taky rek ze to je az prehnane udelany pocitacem a pres blue screen ale potom sem si zvyk a rek sem si ze to je fakt lepsi nez kdyby to bylo udelane normalne!hlavne tam maj taky super hlasky!THIS I SPARTAAAA!!!TODAY WE DINE IN HELL.THIS IS WHERE WE HOLD THEM,THIS IS WHERE WE FIGHT!THIS IS WE MADE DIE!!proste podle me je to fakt skvelej film na pobaveni ale ne na historii!!davam 9.5 bodu z 10!!!
28. 5. 2007 19:53:19
[12] (zajcew)
good film odpovědět
nevim proč některý lidi řikaj že to je film na ho....
je to super film takže ty co si cucaj palec u kobry 11 at´ dou do řiti a nekritizujou ten film
9. 6. 2007 14:20:51
[13] (Roko)
leonýdas odpovědět
fak bonba film
2. 7. 2007 17:42:23
[14] (Phate)
... odpovědět
Takhle to vypadá když se někdo snaží popsat film :-D
2. 7. 2007 17:44:56
[15] (Phate)
... odpovědět
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Thermopyl jsem hleď po té co se na ten film podíváš a pak říkej,že není podle pravdy... (jména,čas,počty vojáků-to všechno souhlasí a jestli k tomu můžu mít komentář tak povídám: J to oprvdu realistický film!
4. 7. 2007 14:59:29
[16] (Meto)
Re: Shit odpovědět
[1]
Curaku. Vubec nevis o co jde.
4. 7. 2007 15:00:27
[17] (Meto)
hezky odpovědět
Super film a dobry komentar. Fakt mazec jako.
20. 10. 2007 22:05:06
[18] (vogon (vogon(at)centrun.cz))
Plataie odpovědět
Ta bitva, v které porazili Řekové "zbytek" Peršanů, byla u Platají (Plataie).
26. 7. 2008 0:34:10
[19] (Eso Rimmer)
? odpovědět
Neřiká Leónidas náhodou "Today we DIE in hell" ?