Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Konečně funkční řešení globálního oteplování

V pondělí jsme se sešli s několika přáteli a samozřejmě přišla řeč také na globální oteplování. Nějakou dobu jsme strávili nástinem různých apokalyptických vizí, pak jsme se ale přece jen pokusili problém pojmout nějak konstruktivně.

Nejprve padl návrh na zakrytí Slunce. To by se dalo provést vynesením nějakého druhu částečně neprůhledné fólie do vesmíru, tam ho nějak udržet a zachytit tak část slunečních paprsků. Metoda je to jistě slibná, ale zavrhli jsme ji, protože by vyžadovala značné úsilí a spolupráci na mezinárodní úrovni. My ale hledali řešení, do kterého by se mohl zapojit každý.

Jako velice slibná se nám jevila druhá metoda. Místo toho bránit slunečním paprskům dostat se k Zemi, budeme paprsky ze Země odrážet zpět do vesmíru. To se ostatně děje přirozeně, ale brání tomu skleníkové plyny, které odrážejí již odražené paprsky částečně zpět na Zemi.

Jako vhodná konstrukce se nám zdála alobalová fólie – vyrábí se v hojné míře, je snadno instalovatelná. Pokud pokryjeme hliníkovou fólií dnes nijak nevyužívaná místa na Zemi, na která shodou okolností dopadá značné množství slunečního záření – totiž pouště – můžeme Zemi citelně ochladit.

Co pro to tedy může udělat každý z nás? Návod je zde:

  • začněte konzumovat čokoládu v obrovském množství. Ze snězených čokolád uschovávejte hliníkové fólie. Na kvalitě čokolády příliš nezáleží, ale čím větší tabulky tím lepší. Že je potřeba jíst výhradně ty čokolády, které jsou balené do alobalu, snad nemusím zdůrazňovat.
  • pokud máte dům s plochou nebo nepříliš zkosenou střechou, pokryjte střechu fóliemi. Stejně tak váš dvorek či zahradu.
  • až toto splníte a nebudete vědět o žádném vhodném místě, je třeba začít posílat hliník na Saharu.
  • najděte si přátele v saharských zemích. Můžete to například spojit s adopcí na dálku.
  • těmto vašim přátelům pravidelně poštou odesílejte balíky s hliníkovou fólií od čokolád. Spolu s instrukcemi, jak je umístit na nejbližší poušť. Mělo by stačit každou fólii zatížit drobnými kamínky v rozích (větší kamínky jsou samozřejmě jistější, ale zase snižují užitnou plochu fólie).
  • uvedeným způsobem by se brzy měla nezanedbatelným způsobem Sahara pokrýt a množství odražených paprsků se pozitivně projeví na teplotě Země

Doufám, že se k naší iniciativě připojí co nejvíc lidí a nám se podaří ochladit Zemi. Jezte čokolády a používejte obaly jako zrcadla k odražení slunečních paprsků.

Jedinným problémem by mohla být poněkud větší „prasátka“, která budou fólie vrhat. Již jsme upozornili zástupce letového provozu, že by se s nimi mohli při přeletech nad Saharou setkat. Až budou piloti povinně vybaveni kvalitními slunečními brýlemi, neměly by umístěné fólie způsobovat žádný větší problém.

Pokud vás zajímá o něco serióznější čtení na ekologická témata, jsou tu dva další články:

Co vy a čokoláda?
4
 
10
 
15
 
29
 
33
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

7. 2. 2007 22:12:46
[1] (Michal Tuláček (michal.tulacek(at)igroup.cz)) www
SETI/CETI odpovědět
Jakožto příznivce SETI a CETI (hledání a komunikace s mimozemšťany) jenom souhlasím. Lépe naši zemičku najdou, až bude takto šajnit...

Otázkou zůstává, zda potom ty paprsky odražené od země a odražené zpět od atmosféry zpět nezpůsobí ještě drsnější výsledek. To se necháme překvapit.
9. 2. 2007 15:28:35
[2] (Charlie (kklima(at)centrum.cz)) www
Dobrý nápad odpovědět
Teda takhle jsem se už dlouho nepobavil, článek zábavný odshora dolů, chválím!

Nápad s odrážením paprsků je sice zajímavý, nicméně podstatu věci neřeší. Když totiž mluvíme o oteplování, nejde jen o ohřívání Země, ale především vzduchu. Odrážením paprsků zpět do nebes tedy zázraku nedokážeme, ba co víc, ovzduší se oteplí mnohem více. Jedinou šancí pro lidstvo tedy zůstává nedýchat kyslík, ale oxid uhličitý, respektive nezpracovávat molekulový kyslík, ale ten obsažený v CO2. A třeba to bude chutnat lépe než čokoláda.
9. 2. 2007 15:40:45
[3] (Trupík (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: Dobrý nápad odpovědět
Za pochvalu moc děkuji.

S tím odrážením paprsků se ale pletete. Právě to, že se paprsky od Země odrážejí méně a méně, způsobuje globální oteplování (resp. to, že vrstva skleníkových plynů odražené paprsky odráží zpátky).
10. 2. 2007 11:16:48
[4] (Martin (cejka.martin(at)seznam.cz))
experiment pomůže odpovědět
Udivuje mě, jak nevědecky chcete přistoupit k tak závažnému problému. Nápad je však dobrý a rozhodně podporuji jeho další rozvoj. Abychom se však vyhnuli možným negativním důsledkům, které si v současnosti asi málokdo z nás dovede představit, navrhuji provést experiment - pilotní provoz projektu. Vypisuji tímto výběrové řízení na dodavatele akvária, fauny a flóry do akvária( kvůli omezeným fondům nejlépe dárce). Lampičku s 60 W žárovkou dodám. Problém nejspíš pak bude představovat vymodelování vrstvy skleníkových plynů - ty by mohla zastoupit skleněná deska (inu opravdový skleníkový efekt). Čokoládu si doufám přinese každý sám... Zájemci, kterí se chtějí podílet na tomto výzkumném projektu, pište adminovi:-)
28. 8. 2007 19:35:35
[5] (garpducanian)
amazonie odpovědět
http://garpducanian.act4trees.com/
koukněte na tenhle odkaz a vytvorte si taky vlastni les :-) podporite tim zajimavy projekt
22. 3. 2009 21:40:35
[6] (Tomáš G. (offfice(at)seznam.cz))
To je asi k nicemu. odpovědět
Kdyby jste se pokusili neco takoveho udelat, vzhledem k tomu ze je slozite upevnit alobal treba na strechu, ucinky by nebyli velike, jelikos co2 ajiné sklenikove plyny odrazi svetlo odrazene ze zeme spet na zem, kde se svetlo bud to znovu odrazi a nebo se zjednodusene premeni na teplo.Svetlo odrazene z alobalu by tedy nemelo moc velky ucinek.Mnohem lepsi by bylo kdyby jste si na strechu dali solarni clanek ktery by svetlo nevratil spet, ale misto toho ho jeste premenil na elekrickou energii.Ale i presto nemyslim ze by to to vse melo valny ucinek.Např, kdyby jste dali velke zrcadlo na neakou velkou planinu, prestala by tam rust trava(beze svetla) a prestala by prudkovat kyslik a procentualni množstvi co2 by se v atmosfere zvedlo - veci sklenikovi efekt.Nejlepsi reseni jsou asi: znizeni sklenikovych plynu v atmosfere : najit nove alternatyvy ropnych paliv, zlepsit učinnost motoru,najit přidode neskodne alternanivy tepelnych elektraren..., a třeba zabranit kaceni destnych pralesu(produkce kysliku).
ttp://natura.baf.cz/natura/2004/7/20040706.html děkuji Tomáě