Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Je recyklace ekologická?

Řetězce supermarketů jeden po druhém ustupují od strategie rozdávání igelitových tašek "zdarma" zákazníkům. Místo toho se snaží zákazníky přesvědčit, aby používali jednu tašku víckrát. Odpovídají tak na všeobecnou poptávku po všem ekologickém a bio. Napadlo mě pár postřehů k tomuto tématu.

Ve škole nám říkali, že matematici neumí vyprávět příběhy, protože jsou zvyklí hned na začátku dlouhé story říct, jak to celé dopadne :-). Což s tématem vůbec nesouvisí, jen mě to tak napadlo, když vidím titulek, kterým jsem článek opatřil. Říká se, že když je v titulku otázka, odpověď je vždycky "ne". Tentokrát, to snad nebude tak jednoznačné, ale rád bych upozornil na několik háčků v procesu recyklace - tedy v tom, co si pod tímto představujeme.

Zezačátku bych nás rád pochválil - Češi se naučili třídit odpad víc, než si leckdo myslel. Kontejnerů a zpracovatelen přibývá, doufám, že se brzy objeví taky možnost třídit další druhy (především kovy a kompostovatelný odpad). Ale je nutné si neustále uvědomovat jedno - třídění není to samé, co recyklace.

Tedy není pokud pod pojmem recyklace myslíme znovupoužití daného materiálu na stejný účel. Materiály jsou totiž různé a některé se k takovéto "pravé" recyklaci hodí víc a některé míň. Například takové sklo je vynikající obalový materiál - neničí se časem nebo vlivem prostředí jako třeba kovy, lze ho snadno rozdrtit, přetavit a znovu použít k libovolnému účelu téměř stejně, jako "nové sklo". S papírem je to už horší - je důležité papír třídit, ale recyklovaný papír je o něco méně kvalitní a tak se třeba nepoužívá jako papír na tisk časopisů nebo dokumentů ve firmách, ale jen třeba na tisk novin (kde méně kvalitní papír tolik nevadí), někdy knih nebo k výrobě toaletního papíru. I tak ale lze recyklovaný papír dobře využít a navíc je papír relativně nevyčerpatelná surovina.

Nejhorší je to ale s materiály jako jsou nápojové kartony nebo plasty. Např. PET lahve - dnes víceméně symbol třídění odpadu - málokdy slouží k výrobě nových lahví, ale spíše se použijí na něco jiného. S nápojovými kartony je to ještě horší (myslím ty s hliníkovou vrstvou uvnitř, tetrapacky) - u těch mám podezření, že jejich třídění je jen alibi, rozhodně se nepoužívají opět k výrobě krabic na nápoje.

Ekologické tašky, které vám vnucují supermarkety, mi taky připadají, jako jen takové abyseneřeklo. Především, tipuju, že každá domácnost má doma plný šuplík nejrůznějších igelitek - a vzít si jednu z nich s sebou na nákup je mnohem ekologičtější, než si koupit novou ekologickou tašku v supermarketu. To, že nové ekologické tašky lze také třídit je další matení - třídit lze samozřejmě libovolné igelitové tašky, staré i nové.

doporučená hierarchie nakládání s opady

Nechci nikoho odrazovat od třídění odpadů, ale je je dobré si pamatovat následující: nejekologičtější nakládání s odpady je odpady nevytvářet. Ano, zní to triviálně. A je potřeba mít to neustále na paměti. V anglicky mluvících zemích se používá termín "3 R" pro vhodné nakládání s odpady - jsou to reduce, reuse, recycle.česky třeba omezování (tvorby nových odpadů), opětovné použití a recyklace. Rozdíl mezi reuse a recycle je doufám zřejmý - je lepší použít něco víckrát, než to vyhodit jako odpad a pak si to koupit znovu jako recyklovaný výrobek. Tyto 3 R jsou také uvedeny v tom pořadí, jak je vhodné je aplikovat.

Občas je dobré se zamyslet, kolik odpadů člověk vytváří naprosto zbytečně. Je opravdu nutné kupovat si vodu v plastových láhvích? Když každému teče pitná voda z kohoutku, která je podle názoru mnoha odborníků zdravější, než možná na začátku kvalitnější voda stočená do lahví, která ale svou kvalitu ztrácí tím, jak dlouho v té láhvi zůstane skladovaná za nevhodných podmínek. A podobných příkladů bude jistě víc. Stejně tak by stálo za úvahu přejít u více potravin k obalům ze skla.

Proviním se tedy proti pravidlu otázky v titulku - recyklace je ekologická, ale pouze tam, kde neexistuje ekologičtější možnost.

Lidé se recyklaci a třídění odpadů obecně nebrání - považují ji za užitečnou. Je to také jedna z mála "ekologických" věcí, kterou může dělat každý jeden z nás. Nemůžete ráno vstát a donutit Škodu, aby začala vyrábět elektromobily. Ale můžete vstát a vynést odpadky do třídících kontejnerů. A lidé to skutečně dělají, i když jim to nikdo nepřikázal. Chtějí trochu pomoci přírodě, když je to nic nestojí. Pan Klaus říká, že environmentalismus je je totalitní ideologie, kterou vlády vnucují svobodným lidem - ale plete se, to občané se snaží nutit vlády, aby se chovaly ekologicky.

Ohodnoťte prosím užitečnost článku
2
 
28
 
20
 
19
 
4
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

29. 5. 2008 0:12:20
[1] (Vigo (vigo.dl(at)seznam.cz))
Pár chybiček odpovědět
Sice nejsem ekologický odborník, ale v tématu se trochu vyznám. Rád bych upozornil na pár nesrovnalostí - krabice od nápojů, tzv. tetrapacky se netřídí, patří do směsitelného, tzv. komunálního odpadu. Jelikož se skládají z více materiálů (jak bylo uvedeno; hliník, tvrzený papír...), nelze je recyklovat ani zpětně použít. K ekologickým taškám jen to, že neslouží k recyklaci či třídění, proto jsou ekologické. Jsou vyrobeny z čistě přírodního materiálu (bramb. škrob, juta apod.) a sami se za relativně krátkou dobu rozloží bez negativních efektů na ŽP. Jinak článek je to docela pěkný, souhlasím s Vámi. S pozdravem V. D.
29. 5. 2008 15:04:16
[2] (Trupik (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: Pár chybiček - nemáte pravdu odpovědět
[1] Tetrapacky se třídí (možná ne ve Vašem městě) - v Praze jsou pro ně někde zvláštní kontejnery (černé s oranžovým víkem), často bývá ale i na kontejnerech na papír uvedeno, že do nich patří i tetrapacky - záleží na tom, kam se odpad odváží a jak ho tam zpracovávají. Buďto se zpracovávají tak, jak jsou a vyrábějí se z nich desky a panely pro stavebnictví, nebo jsou vrstvy oddělovány a zpracovávají se zvlášť po jednotlivých materiálech (viz http://www.psas.cz/+main.cfm?path=6,23).

Pokud myslíte ekologickými taškami jen ty, které jsou z přídordních materiálů, tak ano. Supermarkety ale nazývají ekologickými i ty tašky, které jsou z plastů, jen jsou odolnější a jsou zamýšlené pro opakované použití. Ale nejekologičtější je vždy ta taška, kterou si člověk nekoupí, ale přinese z domu.
21. 5. 2009 14:31:47
[3] (Bedza (tooo(at)centrum.cz))
zaverecne shrnuti odpovědět
Dobry den,
clanek byl vcelku zajimavy, ale napriklad zaverecna myslenka je vice nez zcestna..kdyz bychom pripustili, ze obcane nuti vlady chovat se ekologicky(moznost volby zpravidla jednou za ctyri roky), proc by nebyli schopni nutit vyrobce k ekologickemu chovani(kazdodenni moznosti volby)..ve svetle teto myslenky ztraceji push nastroje, uplatnovane vladou, ktera nuti podniky chovat se ekologicky a zahrnovat externality do svych nakladu, uplne smysl..