Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Moje nejoblíbenější Opera Widgets

Prohlížeč Opera od svojí verze 9 podporuje takzvané widgets, malé samostatné aplikace, které můžete z Opery spouštět a používat, běžící ve vlastním (typicky malém) okénku.

Widgets jsou odpovědí opery na Extensions Firefoxu. Nemají toho ale tolik společného, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jsou mnohem uzavřenější – nemohou dělat nic s vlastním prohlížečem. Jsou tedy také mnohem „neškodnější“. Místo toho, aby Opera povolila manipulovat s kódem prohlížeče, snaží se ty nejužitečnější funkce zabudovat přímo do jádra (spousta funkcí, které se musí do Firefoxu doinstalovat jako Extensions jsou v Opeře nativně).

Widgety se nemusí nijak složitě instalovat, stačí kliknout na download na stránce widgetu a on se vám zařadí do panelu Widgets (typicky vpravo, v češtině Pomůcky). Seznam všech widgetů najdete na stránce widgets.opera.com

Mezi widgety jsou především různé pomůcky pracující na bázi webových služeb a AJAXu, hry a různé věcičky pro pobavení. Tady vybírám svých pár nejoblíbenějších. Budu rád, když mě v komentářích upozorníte na dobré widgety, které neznám.

Užitečné widgety

Dotoo je jednoduchý To-do list. V první úrovni jsou jednotlivé seznamy úkolů, když si rozkliknete jeden seznam, můžete do něj přidávat a ubírat úkoly a ty již hotové si odškrtávat. Používám denně.

Web Node Info – tento widget část HTTP hlavičky odpovědi serveru na danou URL. Web Node Info se výborně hodí pro odlaďování URL rewritingu pomocí mod_rewrite (na Apachi) nebo RewritePath na IIS. Pokud URL totiž vrací hlavičku 301 nebo 302, Web Node Info vám ji zobrazí a zobrazí taky URL, na kterou daná stránka přesměrovává. Tuto url můžete zase dál sledovat jedním kliknutím. Pro ladění URL rewritingu naprosto perfektní.

Page Rank dělá přesně to, co očekáváte. Pro zadanou URL vrátí její Google Toolbar Pagerank. Hodí se k rychlým kontrolám (neobsahuje žádné pokročilé funkce). Nelze si bohužel nijak uložit často kontrolované URL nebo něco podobného.

Functions 2d a Functions 3D jsou jak, již název napovídá, nástroje pro kreslení grafů funkcí. První kreslí funkce jedné proměnné, druhý funkce dvou proměnných. Výstup je velmi přehledný, v 3D případě navíc i velmi estetický. Dobrá pomůcka pro pravé matfyzáky.

gCalendar – pokud používáte službu Google Calendar, tento widget se k němu umí připojit a zobrazovat ho. Editovat bohužel nelze. Fajn, pokud se potřebujete jen „podívat“. Jinak kalendářových widgetu existuje spousta, stejně tak různých „hodinek“.


Widgety pro zábavu

Sim Aquarium – asi nejpopulárnější widget ze všech. Po spuštění zobrazuje malé akvárko s rybičkou, k němu dostanete taky pár virtuálních dolarů. Za peníze můžete dokupovat další rybky a vybavení akvárka (rostliny, filtry, osvětlení…). Ryby taky musíte krmit a čistit jim akvárium. Jak akvárko běží, rybky postupně rostou a pokud máte víc dospělých ryb stejného druhu, začnou se vám množit. Takovýmto chovem a následným prodejem rybek si vyděláváte na dražší ryby a vybavení. Hra je hezky propracovaná, obrázky rybek i zbytku akvária jsou povedené a je to vážně velká zábava. Nevýhdou snad je to, že po pár hodinách už máte všechno a to, že rybky nejsou animované, ale i tak je to příjemné rozptýlení.

Comics Widget – prohlížítko pravidelně vycházejících komiksů. V nabídce je asi přednastavených 10 komiksů, jdou přidat i další. Já si v něm každý den prohlížím mého oblíbeného kocoura Garfielda.

Galaxy Fighter – velmi jednoduchá hra pro rozptýlení při brouzdání. Ovšem těžce návyková:o). Malá raketka pohybující se po spodní části okna to palubním kulometem praží do přilétávajících potvor. Poslední boss je docela hardcore, ale sejmul jsem ho:o).

JuggleMaster – žonglující panáček, ovládá opravdu velkou spoustu triků a je celkem hezky animován (i když jednoduše). Pokud se učíte žonglovat jako já, je to fajn pomůcka :o).

Opera Command hra, ve které bráníte města před nálety raket pomocí laserů nebo vlastních raket.

Chuck Norris Facts, Jack Bauer Facts a Birke Facts - zobrazují náhodná fakta o těchto třech figurách. Fakta o Chucku Norrisovi jsou už celkem profláknutá, o dalších dvou jsem nevěděl (ani nevím, kdo je to Birke), ale styl „faktů“ je u všech dost podobný.

Co vy a widgets
4
 
78
 
64
 
48
 
9
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo: