Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Internet Explorer 7 Beta 2 test

Instalace

Tak už jsem ani já neodolal a odvážil se nainstalovat nový Internet Explorer. Všimli jste si, že Microsoft už nechce utrácet za betatestery, a tak místo toho nechává testovat svůj software na samotných uživatelích? Jdu do toho :-) Instalace Internet Explorer Beta 7 vyžaduje nejprve ověření pravosti Windows. Trvá docela dlouho, protože instalátor stahuje nějaké updaty… Po ukončení mi smazal ikonu IE6 na ploše, ale svou tam nepřidal. Chytré… Chvilka browsení v Program Files a už mám zástupce zase zpátky :-).

UI

Hned po spuštění a zobrazení prvních stránek jsem si všimnul, že všechno vypadá nějak jinak. Chvíli mi trvalo, než jsem si ale uvědomil, čím to je. Internet Explorer 7 totiž trošku jinak zobrazuje písma – vyhlazuje
je. A musím říct, že pěkně – i řezy jako tučná kurzíva vypadají velmi hezky a oble. Je pravda, že to může být subjektivní, ale dá se to vypnout, takže… Ale mě se to líbí.

Co se týká uživatelského prostředí, vydali se jeho designéři minimalistickou cestou. V základním nastavení nemá IE ani hlavní menu, z klasické sady tlačítek zůstaly pouze zpět a vpřed (+ historie). Vedle nich adresní řádek, vedle něj vyhledávací řádek (defaultně MSN, můžete si ale stáhnout další vyhledávací moduly pro Google atd.). Přímo pod adresním řádkem už jsou jednotlivé záložky a vpravo pár dalších tlačítek (Home, RSS..).

Málo tlačítek, spousta místa pro samotnou stránku. To se může někomu líbit, já mám rád spoustu nastavení a tlačítek, která my zrychlí práci apod., zkrátka mám rád Operu :-).

Menu můžete sice trošku nastavit podle svého, ale zas tak velká volnost tam není.

Záložky jsou asi největší pokrok, ale IE s nimi přišel jako poslední, takže žádné chválení. Prostě tam jsou. Za zmínku možná stojí tlačítko pro zobrazení náhledů na všechny otevřené záložky, ale asi to stejně člověk nebude používat často.

Zoom a zvětšování písma

Zvětšování písma v Internet Exploreru 6 nebylo moc chytře udělané. Kdykoliv tvůrce stránky určil velikost písma napevno, uživatel ho již zvětšovat a zmenšovat nemohl. Na to lidé s horším zrakem nebo velkým rozlišením nadávají. V IE7 je to podobné. (Ještě je jedna možnost – potlačit definice velikosti písem v menu Internet Options > Accessability, ale to už je dost velký zásah do vzhledu stránky). Kromě zvětšování je tu ale další možnost – Zoom obšlehnutý od Opery. Místo zvětšení písem se zvětší celá stránka – i s obrázky a bloky s definovanoými rozměry.

Zní to hezky, v Opeře to funguje, v IE7 ale už ne tak pěkně. Hodně stránek na dnešním webu používá horizontálně centrovaný layout (včetně mojí). A tady je problém. Při zoomování totiž IE7 nejdřív vypočítá hodnoty margin: auto v css a až potom aplikuje zoom a tím upravuje i tyto hodnoty. Což vede k tomu, že když nazoomujete vycentrovanou stránku, nezůstává vám uprostřed, ale ujíždí doprava jak se zvětšuje levý okraj. Super fíčura co? Uživatel tak musí používat vodorovný posuvník, i když by to nebylo vůbec potřeba. Za zoom body dolů. Koukněte na screenshot (stránka je nazoomovaná, původně byla uprostřed):

Na drobný překled ve feedu reaguje IE7 poněkud zvláštně

RSS

Internet Explorer 7 lze používat taky jako RSS čtečku. Když přejdete přímo na stránku s xml definicí feedu, IE7 vám ho zobrazí ve svém formátování RSS a nabídne vám přidání do mezi vaše feedy. U stránek, které RSS nabízí jako alternativní zdroj se vám aktivuje příslušné tlačítko pro přejití. Feedy můžete spravovat podobně jako Favorites.

S parsováním feedu ale jsou problémy. Například u mojí čtečky nepřekous chybu v definici (měl jsem tam RSS 2,0 místo RSS 2.0, překlep, doteď si toho ale nikdo nevšiml, ani validátor), a vydal následující chybové hlášení (které toho opravdu hodně prozradí:

Zajímavá reakce na chybný feed.

U feedu weblogy.cz se objeví tato chybová hláška, která už jasně říká, kde je problém, ale já nechápu, proč to IE7 nechce překousnout:

IE7 nezkousne ani validní feed.

CSS

Podpora css byla hodně diskutovaná. V Internet Exploreru 6 byla na hodně špatné úrovni, spousta pravidel neimplementována, spousta implementována v rozporu s normou. Jak je to teď? Tak začněme testem Acid2:

K úspěchu v acid testu je ještě daleko.

Takhle by to mělo vypadat:

Takhle vypadá úspěšně zobrazený acid test.

Nic moc že? Rendrovací jádro se už měnit nebude, takže takhle už to zůstane. Celkem hanba, když dnes se většina prohlížečů už snaží o úspěšné zobrazení a některým se to již povedlo dokonale (vím o Safari, Opeře a Konqueroru).

Acid test a běžně používané css konstrukce ale nejsou to samé. A co se týče běžných konstrukcí, není to vůbec tak špatné. Co jsem to tak zkoušel, tak jsem nenarazil na stránku, kde by byly problémy a u svých stránek se vše zobrazilo jak má aniž bych cokoliv měnil. Takže OK podpora CSS není až tak špatná.

Extensions

Extensions je asi největší výhoda Firefoxu nad ostatními prohlížeči a IE se snaží ho o ni připravit – takže nabízí svoje Add-ons. Zatím jsem tam nic moc zajímavého neviděl, dají se stáhnout na domovské stránce IE7, uvidíme, co se tam objeví, zatím nic moc zajímavého, předpokládám, že takový výběr a užitečnost, jako u Firefoxu, to nebude.

Rychlost a paměť

Je to pomalé. Toho si všimnete hned. Než se začne stránka vykreslovat, ubíhají cenné vteřiny. S pamětí se taky nešetří – obsazenost leze nahoru poměrně rychle a ještě rychleji při větším počtu záložek a vyšroubovat obsazení paměti na 100MB opravdu není problém. Po nějakém čase běžného browsení (<= 5 záložek):

IE7 nenasytný paměťožrout

Závěr: Nóó, když to srovnám s tím vejletem na Kokořín…

Takže jak by řekl Půček (nebo možná Bůček, neni tomu moc rozumět): „no žádná sláva to neni“. Pokud produkujete webové stránky, nemusíte mít z IE7 strach. Asi není potřeba pro něj nijak zvlášť optimalizovat jako pro IE6 a starší. Pro uživatele bych ale IE7 nedoporučil – z trojice Opera – Firefox – IE7 je určitě nejhorší, ale zase o dost lepší, než IE6.

Jinak jak se mi zdá, tak Toplistí statistiky zatím IE7 neodlišují, Google Analytics návštěvníka s IE7 správně zařadí.

Shrnutí:

  • + podpora css (bál jsem se, že to bude mnohem horší, ne, že by nebylo co zlepšovat (viz acid), ale i tak OK
  • + vyhlazování písem
  • + print preview – o tom jsem se nezmínil, před tiskem můžete pohodlně nastavovat okraje, pozadí apod.
  • + práce s RSS
  • - zoom – obšlehnutý od opery a zmršený
  • - pomalost a paměťová náročnost
Ohodnoťte prosím užitečnost článku
4
 
73
 
55
 
60
 
2
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

28. 7. 2006 10:46:56
[1] (Pavel (Pavlusa1(at)volny.cz))
čeština odpovědět
Snad jsem lama či co,ale nikde nemohu najít češtinu do IE7.Můžete mi prosím poradit.Děkuji.
4. 8. 2006 20:18:12
[2] (Trupík (jakub.maly(at)atlas.cz))
Re: čeština odpovědět
No to nevím, oficiální není (je to pořád jen beta) a pochybuju, že bude před vydáním finální verze. Možná, že se počeštění chytil nějaký nadšenec, ale já jsem po několika zběžných pokusech nic nenašel, takže asi si budete muset zvyknout na anglickou verzi, nebo ještě počkat. Nebo nainstalovat Operu, která česky je:)
16. 1. 2007 0:13:21
[3] (Trupík (jakub.maly(at)atlas.cz))
čeština je na světě odpovědět
http://trupik.aspweb.cz/programovani/webdesign/internet-explorer-7-čeština.aspx