Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


XML Notepad 2007 - editor XML zdarma od Microsoftu

dokumenty XML přichází do styku programátor čím dál častěji. Jejich tvorba bez vhodných nástrojů není nic zábavného ani pohodlného. Můžete použít například PSPad, který alespoň zvýrazní syntaxi a tak, ale občas by se hodilo něco pohodlnějšího. PSPad totiž přistupuje k XML dokumentu stejně jako k obyčejnému textovému dokumentu, to, že je XML dokument strukturovaný a jedná se o hierarchii uzlů, nijak využít nemůžete.

Microsoft nedávno vypustil svůj XML Notepad 2007 (ke stažení zdarma). Předem předesílám, že s klasickým windowsím Notepadam nemá prakticky nic společného. Jedná se o Prohlížeč a editor XML dokumentů. Uživatelské rozhraní je velice velice jednoduché.

Okno je rozdělené na dvě části, vlevo vidíte stromovou strukturu (jako v průzkumníku), vpravo okno s textovým obsahem jednotlivých uzlů. Uzly můžete rozbalovat, sbalovat, přidávat a odebírat a také drag & dropovat. Při rozbalení uzlu se vám v pravém okně ojeví textový obsah uzlu (pokud uzel nějaký má). Zde ho můžete také editovat.

interface XML Notepadu

Moc se mi líbí, že textový obsah se zobrazuje přímo vedle rozbaleného uzlu (opravdu 1:1 – jednomu uzlu vlevo odpovídá jeden řádek vpravp). I pokud je textový obsah delší, zabírá vpravo jen jeden řádek (je zobrazena jen jeho část, zbytek se ukáže po kliknutí do onoho řádku).

Kromě prohlížení a editace můžete na XML dokument také aplikovat XSL šablony. (pokud žádnou šablonu neaplikujete, použije se defaultní, která zvýrazňuje syntaxi tak, jak to dělá IE).

Samozřejmě, vše by se dalo najít pár věcí k vylepšení, i na takto jednoduchém softwaru. Mě se například nelíbí, že nemůžu označit víc uzlů vlevo a pracovat s nimi – třeba je smazat nebo přetáhnout (vždy lze označit jen jeden). Zatím mě nic víc ale nenapadlo a tak jsem příponu .xml asocioval s tímto editorem. Na jednoduchou editaci malých XML dokumentů (hlavně konfiguráků .NET aplikací) se bezvadně hodí (a velké XML dokumenty se přece nevytváří ručně, že…)

Xml Notepad 2007 – download (1.9MB, zdarma)

Ohodnoťte prosím užitečnost článku
7
 
11
 
6
 
10
 
1
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo: