Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


VectorMagic - konverze bitmapových obrázků na vektorové

Vector Magic - domovská stránka je užitečný grafický nástroj úzce zaměřený jen na jeden jediný úkol – převádět bitmapové obrázky na vektorové. Může se zdát, že to není mnoho, ale když už se pro takovou operaci rozhodnete, nejspíš nutně potřebujete co nejlepší výsledek. S výstupy VectorMagicu jsem velice spokojen.

Nedávno jsem si říkal, že bych si rád vytisknul některé ze svých oblíbených komiksů – Garfielda a Dilberta. Problém je, že tyto komiksy lze na webu nalézt jen ve velmi malém rozlišení a po zvětšení na větší formát jsou nehezky rozmazané. Zkusil jsem provést v zvětšení v několika programech doufaje, že jiný algoritmus pro zvětšení bude mýt hezčí výstup, bohužel žádný nebyl přijatelný při zvětšení na víc jak 200%. Nakonec mě napadlo, že nejlepší řešení bude převést obrázek do vektorů a pak ho teprve zvětšit – tento typ obrázků je totiž pro vektorizaci jak dělaný.

O tom, jaký je rozdíl mezi vektorovou a bitmapovou grafikou, doufám dlouho mluvit nemusím (tedy jen ve zkratce – v bitmapě je uložena barva každého bodu zvlášť (resp. spíš čtverečku-pixelu než bodu), ve vektorech se nepracuje s pixely, ale s tvary, cestami-čárami a výplněmi a právě díky absenci pixelů lze vektorovou grafiku libovolně zvětšovat a zmenšovat bez ztráty kvality).

Člověk, který s grafikou pracuje, zná všechna pro a proti obou strategií a tak se určitě rozhodne správně, když si má jednu z nich vybrat. Problém je ale právě s obrázky, které nevznikají na počítači, ale jsou výstupem z fotoaparátů, skenerů apod. – ty jsou totiž vždy bitmapové, i když je snímaný objekt „spíš vektorový“ (např. když skenujete nějaký technický nákres).

Protože jsem hledal nějaké jednoduché řešení, pokoušel jsem se najít nějaký online convertor z bitmap na vektory – a našel jsem VectorMagic, který se mi natolik zalíbil, že jsem začal používat i desktopovou verzi. Tu vám také doporučuji, pokud takovéto úkony provádíte často, pokud pouze zřídka, online convertor vám jistě bude stačit.

Po spuštění vypadá program VectorMagic takto:

screenshot

Můžete se pustit do převodu obrázku, když nějakou bitmapu otevřete, vyzve vás VectorMagic, abyste si vybrali jednu ze tří strategií

  • Fully Automatic – žádné další parametry a volby zadávat nebudete, program sám zvolí konfiguraci algoritmu a vydá vám hotový obrázek
  • Basic – zde již můžete zvolit parametry převodu – především o jaký typ obrázku se jedná (fotografie, logo), jestli je pouze černobílý nebo obsahuje víc než dvě barvy a pokud vyberete barvy, nabídne vám několik palet barev, ze kterých si můžete vybrat paletu (kterou můžete případně ještě upravit). Potom se již program pustí do převodu. Mimochodem – volba Basic je velmi podobná možnostem v online convertoru.
  • Advanced – zde máte ještě větší kontrolu nad převodem, lze například ovládat „Complexity“ tedy jak moc „nadrobno“ má být bitmapa rozdělena do tvarů, jak moc malé tvary mohou být. Výstup lze pak uložit do vektorových formátů (samozřejmě) ale také (a to mě obzvlášť potěšilo) i do bitmapových formátů – s tím, že si můžete vybrat rozlišení, ve kterém bude bitmapa uložena. To totiž přesně odpovídá mé původní potřebě a věřím, že i potřebě mnoha dalších uživatelů, kteří s vektorovými obrázky běžně nepracují a třeba ani nemají žádný vhodný editor.

Připravil jsem si několik ukázek, jak si program poradil s několika druhy obrázků – černobílý komiks, barevný komiks (ale s velmi omezenou paletou), technický nákres a nakonec jen pro test scan obrázku Salvatora Dalího – tento typ grafiky se samozřejmě pro vektorizování příliš nehodí. Jak jsem již psal výše, opravdu jsem s výstupy spokojen. Mám snad jen jednu výtku – líbilo by se mi, kdyby program nějak zohledňoval texty v obrázcích (tedy by vlastně prováděl OCR). U obrázků je vždy zvětšený originál a zvětšený převod do vektorů, pokud chcete obrázek blíže zkoumat, zobrazte si ho v plném rozlišení.

Co se týče komiksů, jsou výsledky skoro perfektní, obzvlášť černobílý komiks byl převeden téměř dokonale:

dilbert - bitmapa dilbert - vektory
xkcd - bitmapa xkcd - vektory

Další test jsem prováděl na technickém nákresu, i tady VectorMagic hezky zachytil většinu linek nákresu:

technická kresba - bitmapa
technická kresba - vektory

Vektorizovat obraz nebo fotografii příliš smysl nemá, ale přesto se o to můžeme pokusit - výsledek není nijak ohromující, prostě algoritmus dělá, co může

dalí - bitmapa dalí - vektory

Užitečné odkazy

  • VectorMagic.com - domovská stránka - program ke stažení a online converter
Ohodnoťte prosím užitečnost článku
46
 
19
 
12
 
10
 
0
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

6. 4. 2009 19:06:17
[1] (Stava (stavnaty.net(at)gmail.com)) www
Vyborny program odpovědět
Opravdu super programek! sice je jich vice, ale tento vypada skutecne dobre.
6. 1. 2010 14:29:55
[2] (Urso) www
bitmapa --> vektory odpovědět
Dobrý, u inkscape trasování bitmapy umí jenom černobílé převody.
25. 11. 2012 2:50:52
[3] (Katie Boehm (katieboehm(at)yahoo.com)) www
longchamp le pliage odpovědět
It´s the first time to be here.Very happy to come here.