Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


2 novinky za 1 den – ICQ 6 a Mozzila Thunderbird 2

Když jsem dnes přišel ze školy, řekl jsem si, že vyzkouším dvě novinky. V nedávné době byl totiž vypuštěn IM „kecálek“ ICQ 6 a pošťák Mozzila Thunderbird 2 (CZ). Takže hurá do toho.

ICQ 6.1

Začnu s o něco vděčnějším tématem – novým ICQčkem. Vsadím se, že všichni čekáte další vlnu nenávisti k tomuto programu a potažmo protokolu (poslední dobou to asi patří k blogovému folklóru, everybody loves jabber). Teda nedejbože, že bych ICQ 5 používal, to ani omylem. Už několik let mám Mirandu a jsem celkem spokojený (samozřejmě ne úplně). Každopádně souhlasím s názorem, že ICQ 5 je asi ten nejstrašnější IM klient vůbec. Co teda šestka?

Instalace celkem svižná, s dvěma drobnými vtipy – ten první byl tedy nejspíš myšlen vážně (ale o to je směšnější) – viz screenshot:

Instalace ICQ 1

No povězte, kdo by si nechtěl nastavit ICQ Search jako default search engine a jako homepage :D.

Další vtípek byl asi cílený, tak prudce vtipný, že jsem z toho nějaký čas jen kroutil nechápavě hlavou, posuďte sami:

Instalace ICQ 2
Okno zpráv MSN

No, pak už ale ICQ šestka najela a moje kytka se zazelenala.

Kromě zasílání zpráv (a kravinek jako smajlíky a tZers) zvládá ICQ také telefonování, vidofonování (nemůžu zkusit ani jedno), posílání smsek (to jsem zkoušel, ale nic se nestalo, tak nevím) a souborů. Standardní výbava moderního klienta.

Docela mě zarazilo, že mi nejdou psát háčky a čárky(!). No nekecám, teda jdou psát ty písmenka, která jsou s háčkem přímo na klávesnici, ale když stisknu samostatný háček, tak se do okna zpráv napíšou rovnou dva háčky, takže místo Ď vykouzlíte tak leda ˇˇD (což vás jistě nepotěší, jak by řekl Cimrman). Ale to třeba časem spraví, plně česká verze ICQ ještě není.

Na první pohled je vidět, že autoři hodně zapracovali na designu. Vzhled pětky (který mi přišel naprosto strašný) úplně zahodili, vytvořili příjemný zelený design ála vista a spol (dle hesla všichni jsme WOW). Skoro bych si to spletl s Windows Live Messengerem, inspirace je patrná na první pohled – především okna zpráv jsou dost podobná:

Okno zpráv ICQ Okno zpráv MSN

ICQ ale má samozřejmě něco navíc. Reklamy. Těmi se, bohužel, opět nijak nešetřilo, takže vás budou (pokud se pro ICQ rozhodnete) opruzovat jak v kontakt listu, tak v okně zpráv. Ale určitě se časem objeví nějaké ty banner killery.

Já nevim, na nové ICQ se moc hezky kouká, je plné různých blbinek, (taky se vyměnila sada zvuků – třeba klasické o-ou na novou zprávu teď zní jako z vesmíru:), zvuk při zalogování taktéž), ale úplně mě nepřesvědčilo. Zaprvé, je to tak trochu tlouštík (klíďo si řekne i o 70MB paměti – samozřejmě myslím v bez telefonování a konferencí). Navíc se mi moc hodí multiprotokolovost Mirandy, která, i když taky není dokonalá, aspoň umí napsat ĎŤŇ. Těm, co ale nechtějí dělat žádné experimenty, mají kamarády všichny na ICQ a doteď používali ICQ 5, udpate jednoznačně doporučuju.

Thunderbird 2

Thunderbird 2 – žádné překvapení. Nevidím žádné viditelné změny oproti předchozí verzi, navíc jsem měl už předtím nainstalované nějaký ty alfy-bety, takže tím spíš žádné překvapení. Thunderbird podle mne velice solidně pracuje s RSS, POP3 a také mým oblíbeným IMAP. Správa účtú je podle mne celkem intuitivní, vše funguje celkem svižně. Navíc je Thunderbird 2 stále střízlík, v paměti mi zabírá kolem 25 MB. S rošířením MinimizeToTray (v nové verzi je již funkční) o něm většinu času ani nevíte a dozvíte se jen když potřebujete.

Možná mě trochu zklamalo, že Thunderbird nepřinesl nic moc nového, ale na druhou stranu zase na pošťákovi toho asi není moc co vymyslet. Doufal jsem v nějakou lepší integraci s Mozilla Calendar. Místo toho toto rozšíření zatím v TB2 nefunguje. Tak uvidíme, snad to hoši vývojáři dají brzo do pořádku. Zato se mi podařilo rozchodit rozšíření na přepínání SMTP, které mi dřív nefungovalo, a jsem tomu velmi rád. S notebookem se připíchnu tu tady, tu onde, a tak pohodlně přepínat SMTP ušetří nepříjemné ruční přenastavování. Thunderbird je určitě lepší volba, než windowsí Outook Express.

Vím, že profíci používají Outlook a všichni se rozplývají nad verzí 2007. Taky jsem si ji nenainstaloval, ale spousta věcí mi na něm nějak nesedí. Prostě jsem si asi moc zvykl na Thunderbird. Je sice pravda, že Outlook má mnohem více funkcí, především se mi líbí jeho kalendář, úkoly, seskupování emailů na dny a týdny, ale plno drobností, které ale mám pořád na očích, mě vytáčí, např.:

  • používám IMAP. Jeho implementace v Outlooku je ale krutě pomalá, o dost pomalejší než v Thunderbirdu. Než se mi otevře složka, tak si počkám.
  • nedokázal jsem nastavit, aby se mi po spuštění otevírala jiná složka, než defaultní INBOX.
  • nevím, zda lze jednoduše přepínat SMTP
  • jako podpis nelze připojit html stránku

Zato uživatelské rozhraní má Outlook úžasné, doufám, že ho Thunderbird časem okopíruje :-).

Co používáte za klienta?
44
 
56
 
34
 
14
 
33
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

11. 8. 2007 17:23:52
[1] (martina)
Quiet Internet Pager odpovědět
Pěkná stránka, ale velmi mě překvapuje, že na stránce není zmínka o poměrně rozšířeném klientu QIP. Dokonce ani v anketě ...
14. 8. 2007 21:14:59
[2] (Trupík (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: Quiet Internet Pager odpovědět
[1]: nemám s ním totiž žádnou zkušenost. Poměrně rozšířených klientů asi bude i víc..
5. 7. 2008 1:24:26
[3] (RAB THIRD (rab.third(at)gmail.com))
jak nastavit trvale smailiky? odpovědět
da se nejakym zpusobem "obejit" casova prodleva, ktera zobrazi sadu smailiku v okne "konverzace"? idealne, aby byli zobrazeni po celou dobu.

zkousel jsem projit vsechna nastaveni ICQ v XML souborech, ale neprisel jsem na to :-(

diky za tip ;-)

RAB
23. 3. 2009 18:44:16
[4] (2009 (lffl(at)seznam.cz))
icq odpovědět
icq je dobré, jen někdy blbne