Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Active Keys - ovládněte svoji klávesnici

Ty dobré (a drahé) klávesnice se dodávají s ovladači, které umožní předefinovat funkce všelijakých (možná i všech) kláves. Pokud to ale vaše klávesnice nepovoluje, můžete použít prográmek Acitve Keys. Pomocí něj můžete toto udělat s libovolnou klávesnicí.

Já jsem se k Active Keys dostal poněkud nepříjemnou nehodou – následkem vodní lázně mi odešlo pár kláves, bez kterých se prostě nedá žít. Takže jsem potřeboval něco, čím bych mohl rozložení klávesnice poupravit, a našel jsem Active Keys.

Jak to vlastně vypadá? Prográmek běží v trayi, přes který se také dostanete do jeho nastavení. A v něm si můžete určit, co má vaše klávesnice dělat. Možností jsou v zásadě dvě:

Vlastní klávesové zkratky

Z nabídky si vyberete nějakou akci operačního systému (např. vypnutí/zapnutí zvuku, minimalizace/ma-ximalizace okna apod). Vlastně podobná nabídka, pro kterou „multimediální“ klávesnice nabízí speciální klávesy. Vybrané akci pak přiřadíte klávesovou zkratku. Ta se může zkládat z jedné libovolné „běžné klávesy“ (typicky písmena) a libovolného počtu „modifikátorů“ (Ctrl, Alt, Shift a Windowsítko). Právě Windowsítko je dost neprotěžovaná klávesa, takže se hodí k definování zkratek. Program vás také varujete, pokud je použití klávesové zkratky nevhodné (např. písmeno bez modifikátoru) nebo už použité pro jinou akci (hlídá to i standartní zkratky Windows, jako třeba Win + L).

Zkratka pro Paste Text

Kromě nabídky akcí můžete také přiřadit klávesové zkratce vložení libovolného řetězce. A to je právě funkce, kterou jsem používal já, když mi některé klávesy nefungovaly (konkrétně třeba tečka a čárka) – na některé zkratky jsem zkrátka namapoval řetězce „.“ a „,“. Aplikace povoluje vložit i víceznakový řetězec, i když pro to nevidím moc využití (a právě mě napadly, namapoval jsem si zkratky pro emailovou adresu a domovskou stránku).

Jediné, co mě trochu zklamalo je, že nemůžu na klávesovou zkratku namapovat jinou klávesu. Částečně to nahrazují zkratky pro Paste Text, ale třeba pro klávesu Home (která třeba na mém notebooku není) zkratku namapovat nelze. Ale jinak je to super. Můžete třeba pro znaky, které se na anglické klávesnici píší jako čísla se shiftem (‚$‘, ‚&‘, ‚@‘ apod.) namapovat na čísla s windowsítkem a pak vám budou fungovat, i když máte zrovna přepnuto na českou klávesnici. Celkem šikovné.

Hlavní okno aplikace zobrazuje aktivní klávesové zkratky

Akce se pak vybírají ze stormového seznamu

A v dalším okně se definuje vlastní klávesová zkratka

Trial verze je ke stažení například zde:

http://www.sta-huj.cz/utility_a_os-tatni/zjednodu-seni_prace/kla-vesove_zkratky/ac-tive-keys/

Ohodnoťte prosím užitečnost článku




10
 
13
 
10
 
10
 
0
 
 
Vložit komentář:
 

 



 

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

20. 3. 2007 9:27:24
[1] (arthur (arthur(at)argh.cz))
Lepsi je AutoHotkey odpovědět
S definovanim klaves si hraju uz dlouho. Prozmenu proto, ze mi nevyhovuji vetsinou neprogramatorsky postavene klavesnice na notebookach. Spise bych doporucil http://www.autohotkey.com kde si prave muzu predefinovat i jednotlive klavesy, dokonce i formou systemovych hooku (nektere), takze to nijak nezdrzuje. Akorat pro to neni GUI, clovek musi tech par radku napovedy precist. (-: