Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Vikingové

HyperLink
Název: Vikingové
Jiné názvy Wikinger
Autor Michael Kiesling
Celkové hodnocení: 72%
Počet hráčů 2 - 4
Dékla partie 45 - 60 minut
Náročnost hry 6/10
Náročnost pravidel 7/10
Míra náhody 4/10
Kvalita provedení 85%

Recenze dalších her...

Vikingové jsou čerstvá herní novinka vržená strategicky na vánoční trh. Hru jsme mohli vyzkoušet na letošním Deskohraní v jakési předpremiéře, nyní je již k dostání ve většině obchodů. Ve hře se stanete náčelníkem Vikingského kmene a máte za úkol osídlovat malé ostrůvky, zajistit si dostatečný počet obyvatel, lodí, jídla, peněz a hlavně vítězných bodů - o ty totiž ve hře jde.

Vikingové - plán

Princip hry

Každý z hráčů má své souostroví, které postupně rozšiřuje přidáváním dalších ostrůvků a osídluje ho vikingy. Těch je několik druhů, každý má jinou funkci - zlatokop vám vydělává peníze, rybář dodává jídlo pro ostatní, zvěd a rytíř přidávají vítězné body, bojovník ostrovy chrání, převozník rozváží vikingy na ostrovy.

Vikingové - dražba

Souostroví stavíte z čtvercových kartiček způsobem, který trochu připomíná třeba Carcassone - vše musí pasovat.

Na jednotlivé ostrovy umísťujete svoje vikingy - jen viking umístěný na ostrově totiž plní svoji funkci. Kromě vikingů a ostrovů můžete také získávat vikingské lodě - drakary. Ty vám přináší další peníze a body, ale ostrovy "pod drakarem" musí být ochráněny bojovníkem, jinak vám drakar naopak škodí (blokuje vám vikingy, kteří pak nic nedělají) - nějak jsem nepřišel na to, jak tento princip logicky zdůvodnit, prostě drakar bez bojovníků škodí.

Vikingové - ostrovy

Nové vikingy, ostrovy a lodě získáváte formou jakési dražby - na začátku se vždy vybere ze zásoby dvanáct vikingů a k nim ostrovy a lodě (dohromady také dvanáct) - z těchto si hráč vždy může vybrat - vždy ostrov nebo loď a k tomu jeden viking. Cena se postupně mění jak jsou jednotlivé nabídky postupně vykupováný - cena je určena posouváním jakéhosi kruhového ukazatele.

Hraje se na šest kol - v každém kole lze rozšiřovat ostrovy a dobírat vikingy a lodě, dokud se všech dvanáct nevykoupí. Na konci každého kola se vyhodnotí vikingové-zlatokopové a hráči dostanou další peníze. Na konci každého sudého kola se vyhodnocují všichni - nejprve převozníci, kterými můžete rozvést neumístěné vikingy na volné ostrovy a potom všichni ostatní - v sudých kolech tak získáváte vítězné body za rytíře, zvědy a lodě, ne jen peníze.

Na závěr hry probíhá ještě velké vyhodnocení - v něm se kromě standardních bodů získávají také různé bonusy - např. za největší počet ostrovů, nejdelší ostrov a mnoho dalších.

Hodnocení

Hra mě napoprvé docela bavila, napodruhé taky, ale moje spoluhráče ne - nevím přesně proč. Je pravda,  že hra je o něco méně interaktivní - každý si tak nějak staví na svém písečku a skládá si svoje ostrovy, interakce s ostatními probíhá jen při dražbě a i tam je omezená - spíš je na vás, jak se rozhodnete. Ve hře se prakticky nedá nijak škodit.

Jde o vítězné body a velkou část z nich lze získat v závěrečném hodnocení - a tam je hodně různých bonusů. Musíte si tedy hlídat, abyste získali aspoň nějaký - a tak se hra může zvrhnout v nepříjemné počítání.

Co se týče provedení, nemám výraznějších výtek - všechny kartičky jsou z tvrdého kartonu a s pěknou grafikou, vikingové dřevění (vypadají jak panáčci z Carcassone s rohama:o). Možná mohly být drakary udělané taky ze dřeva, místo formou kartiček.

Jak jsem již napsal - mě samotnému se hra líbí, ale kamarádům už moc ne - proto se zdráhám dát jí vysoké hodnocení. Ale nezatracujte ji - zkuste si ji zahrát a uvidíte. Ztracený čas to určitě nebude, a třeba se vám zalíbí. s

Název: Vikingové
Jiné názvy Wikinger
Autor Michael Kiesling
Celkové hodnocení: 72%
Počet hráčů 2 - 4
Dékla partie 45 - 60 minut
Náročnost hry 6/10
Náročnost pravidel 7/10
Míra náhody 4/10
Kvalita provedení 85%

Jít na přehled her...


Ostatní recenze:

Agricola Factory Fun Královské rošády Quoridor
Bang! Funkenschlag Osadníci z Katanu Through the Ages
Blafuj Galaxy Trucker Poštovní kurýr Vikingové
Blitz und Donner Imperial Puerto Rico Vlak za vlakem
Bluff Jungle Speed
 
Vložit komentář:


 
 
 
 

 
 
 
 


12/11/2007 11:22:04 PM
[1] (Jakub (jakub(at)nalodi.net))
Autor hry odpovědět
Jen poznámka: autorem hry Vikingové je Michael Kiesling.
12/12/2007 9:05:38 PM
[2] (Trupík (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: Autor hry odpovědět
[1] pravda, opraveno.