Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Puerto Rico

HyperLink
Název: Puerto Rico
Jiné názvy Porto Rico, Portoriko
Autor Andreas Seyfarth, Karen Seyfarth
Celkové hodnocení: 95%
Počet hráčů 3 - 5
Dékla partie 90 - 120 minut
Náročnost hry 8/10
Náročnost pravidel 8/10
Míra náhody 1/10
Kvalita provedení 90%

Recenze dalších her...

Nebaví už vás to věčné válčení a intrikaření na Starém kontinentu? Možná je ten pravý čas zvednout kotvy a zkusit svoje štěstí v Novém světě. Pozemky lze získat prakticky zadarmo, pracovní sílu (s drobným donucením) také a Evropané hladoví po exotickém zboží, které jim můžete nabídnout. Samozřejmě ale nejste jediní, komu uzrál v hlavě podobný plán - a tak budete muset o nadvládu nad obchodem s kávou, cukrem a tabákem soupeřit s ostatním - tentokrát ale beze zbraní.

Puerto Rico je ryze obchodnická ekonomická strategie, žádné zbraně, žádné války, žádné intriky - jen naschvály. Sice nemůžete soupeřovu plantáž podpálit, ale obsadit všechny lodě svým zbožím a nechat soupeře dívat se, jak se to jeho kazí, je skoro stejně naplňující zážitek :o).

Portoriko

Princip hry

Hra je hratelná ve třech až pěti hráčích (ale pět hráčů je akorát, ve čtyřech je ale také dobře hratelná, ve třech už trochu ztrácí na atmosféře). Každý z hráčů dostane svůj ostrov - část je určena pro městskou zástavbu, část pro zakládání plantáží. Během hry hráči zakládají plantáže a staví budovy, ve kterých zpracovávají plodiny na plantážích vypěstované - např. kávová plantáž spolu s pražírnou vyprodukuje kávu - pokud na plantáži i v pražírně někdo pracuje. Jednou za čas k ostrovům přijedou evropské lodě a vyprodukované zboží odvezou a hráči za každý vyvezený kus zboží získávají jeden vítězný bod. Další body lze získat především za stavbu budov a za speciální bonus poskytovaný několika nejdražšími budovami.

Hra má poměrně neotřelý systém střídání hráčů - je rozdělena na kola a v každém kole si hráč vždy vybere jednu ze sedmi možných rolí. Když si hráč vybere roli, mohou všichni hráči provést akci, která je s rolí svázaná - např. vybrání role Stavitel umožní všem hráčům stavět budovy, vybrání role Osadník zase všem umožní založit plantáž. Tedy danou akci neprovádí pouze ten hráč, který si roli vzal, ale všichni; ten, který si roli vzal ale má při dané akci nějaký extra bonus (např. u Stavitele může postavit budovu se slevou). Tento způsob hry - hráč na tahu si vždy vybere roli a všichni potom mohou zahrát její akci - má velice příjemný efekt, a to to, že při hře se nikdy nenudíte. U mnoha her se stává, že čekání na to, až ostatní hráči dohrají, může být úmorné - ne však u Portorika. Tam je jednotlivá akce vždy velmi krátká a tak jste prakticky každou chvíli na řadě.

Puerto Rico - budovy

Průběh hry

Hráči postupně zakládají nové plantáže (v momentě kdy někdo vybere roli Osadník) a staví své zpracovatelské budovy (díky roli Stavitel) tak, aby produkovali co nejvíc zboží - protože právě export zboží je hlavním zdrojem vítězných bodů. Na plantážích i budovách je nutně potřeba také pracovní síla - bez ní jsou totiž k ničemu. V pravidlech se těm hnědým kolečkům, která představují pracanty, říká kolonisté - ale řekl bych, že jak historické souvislosti, tak i jejich barva naznačuje, že se spíš jedná o černé otroky. Ti na ostrovy proudí vždy, když když si někdo vybere roli Starosta. Díky Starostovi tedy hráči obsadí na svých ostrovech volná pracovní místa a při výběru role Dozorce dochází k produkci zboží. Nyní každý získá tolik kusů zboží, kolik má od daného kusu plantáží a funkčních zpracovatelských budov (některé budovy zvládají zpracovávat i zboží z více plantáži).

Další rolí, kterou lze vybrat, je Kapitán - a při této roli lze na evropské lodě nakládat zboží a získávat vítězné body. Není to ale úplně jednoduché, protože místa  na lodích je málo - lodě jsou celkem tři, každá s omezenou kapacitou a především lze do do každé lodě umísťovat jen jeden druh zboží (kterých je celkem pět). Navíc hráči umísťují zboží postupně - ten, kdo si vybral Kapitána, umísťuje jako první a může mít relativně velký výběr, kam své zboží umístit (proces nakládání je ještě o něco složitější, o tom se teď ale rozepisovat nebudu). Výsledkem fáze nakládky obvykle je, že ne každému se podaří všechno své zboží umístit na lodě. A pak je potřeba zboží uskladnit - a bez speciálních budov si zle ponechat pouze jeden kus zboží a zbytek odložit - zkazilo se. Pokud máte smůlu (nebo hrajete nešikovně), může se stát, že přijdete o celou svoji úrodu.

Puerto Rico - detail ostrova

Hra končí když se rozdají všechny vítězné body, přivezou se všichni kolonisté nebo někdo zastaví celý svůj ostrov budovami. Nejčastější příčina ukončení je asi ale přivezení všech kolonistů.

Hodnocení hry

Puerto Rico budu asi jenom chválit. Je to skutečně nesmírně povedená, dobře propracovaná a vyvážená hra. Ve hře sice lze ostatním trochu škodit (tím, že si vyberete roli, kterou chtěli oni sami a hlavně při nakládání), ale spíš je to o tom, že si budujete svůj vlastní ostrov a snažíte se urvat pro sebe co nejvíc místa na lodích. Díky tomu, že na váš ostrov nikdo nijak nezasahuje, je tu záruka, že nikdo ze hry příliš brzy "nevypadne" jen proto, že udělal na začátku několik chyb. I když na konci budete mít méně bodů než ostatní, stejně se budete během hry dobře bavit. Stejně tak díky již výše popsanému způsobu hry pomocí střídání rolí se nikdo nebude dlouho nudit, než někdo jiný dohraje, protože kola jsou víceméně krátká.

Co se týče provedení hry, nemám, co bych jí vytknul - sice není úplně úchvatné a tak nedávám v tomto hledisku 100%, nedokážu ale přesně říct, co bych si v provedení představoval jinak.

Jediným problémem této hry je asi počet hráčů - hra je opravdu nejzábavnější v pěti a tak budete muset dopředu počítat, kolik lidí na partii pozvat - ale jak jsem už napsal, i ve čtyřech je to docela dobrá zábava.

Musím opravdu hodně přemýšlet, abych našel na hře nějaké zápory. Snad jediné - hře možná chybí trochu napětí - vše plyne tak nějak pozvolna, vaše rozhodnutí se neprojeví třeba okamžitě, ale mají dlouhodobý dopad. Chvíle, kdy trnete strachem, zda vás soupeř napadne - tak známé z Imperialu - vás v Porto Ricu nečekají. Puerto Rico je zkrátka k dokonalosti dovedený princip rodinné hry.

Co se týče vyváženosti, musím složit poklonu - zatím jsem neobjevil žádnou herní "díru", jejíž využívání by vedlo k zaručenému vítězství. Ve hře je ale několik budov, které jsem ještě neviděl někoho stavět (např. Univerzita) a možnost prodávat zboží (tedy za peníze místo za body) je možná až příliš omezená.

Puerto Rico je vynikající hra, právem se umísťuje vysoko v mnoha žebříčcích. Pokud hledáte klidnou "mírovou", je to skvělá volba. Takový nástupce Osadníků z Katanu.

Název: Puerto Rico
Jiné názvy Porto Rico, Portoriko
Autor Andreas Seyfarth, Karen Seyfarth
Celkové hodnocení: 95%
Počet hráčů 3 - 5
Dékla partie 90 - 120 minut
Náročnost hry 8/10
Náročnost pravidel 8/10
Míra náhody 1/10
Kvalita provedení 90%

Jít na přehled her...


Ostatní recenze:

Agricola Factory Fun Královské rošády Quoridor
Bang! Funkenschlag Osadníci z Katanu Through the Ages
Blafuj Galaxy Trucker Poštovní kurýr Vikingové
Blitz und Donner Imperial Puerto Rico Vlak za vlakem
Bluff Jungle Speed
 
Vložit komentář:


 
 
 
 

 
 
 
 


12/10/2009 8:57:47 AM
[1] (Zajímavé hry a hračky (honza.hlavac(at)seznam.cz)) www
Popis hry Puerto Rica odpovědět
Dovolím si přidat odkaz také na svůj popis hry na webu o hrách, který teď nově připravuji:

http://www.zajimavehryahracky.cz/puerto-rico/