Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Bluff

HyperLink
Název: Bluff
Jiné názvy Liar's Dice
Autor Richard Borg
Celkové hodnocení: 75%
Počet hráčů 2 - 6
Dékla partie 20 - 60 minut
Náročnost hry 4/10
Náročnost pravidel 2/10
Míra náhody 6/10
Kvalita provedení 100%

Recenze dalších her...

Jestli jste přeborníky v hospodské kratochvíli "Macháček", bude se vám Bluff líbit. Samozřejmě je ale proti primitivnímu Macháčkovi mnohem promyšlenější - a podíl náhody je také sražen dolů tak, aby mělo smysl taky přemýšlet, ne jen pozorovat "body language" soupeřů. Ve hře se taky hází kostkami, ale je jich tolik, že se podíl náhody sráží pravděpodobností.

Jestli jste přeborníky v hospodské kratochvíli "Macháček", bude se vám Bluff líbit. Samozřejmě je ale proti primitivnímu Macháčkovi mnohem promyšlenější - a podíl náhody je také sražen dolů tak, aby mělo smysl taky přemýšlet, ne jen pozorovat "body language" soupeřů. Ve hře se taky hází kostkami, ale je jich tolik, že se podíl náhody sráží pravděpodobností.

Bluff - herní materiál

Princip hry

Každý z hráčů má na začátku pět kostek a kyblík, se kterým s kostkami hází. Na začátku tahu všichni skrytě hodí svými kostkami a každý se podívá, co hodil, ostatním ale neukazuje. Potom se postupuje od hráče ke hráči a každý se snaží z toho co sám hodil a z počtu hráčů vytvořit nějaký odhad - např. že číslo čtyři bude na všech kostkách dohromady alespoň sedmkrát. Hráč po něm může odhadu "věřit" - a je tedy na řadě se svým odhadem, nebo může "nevěřit".

Když nevěří, odkryjí všichni hráči svoje kyblíky a spočítá se, jestli se odhad povedl, nebo ne. Pokud hráč hádal třeba "alespoň sedm čtyřek" a odhad platí (čtyřek je tedy sedm nebo víc), v kole zvítězil a hráč, kterého oblafnul, musí odložit tolik kostek, o kolik se spletl. Pokud hráč dokonce přesně trefil, neodkládá oblafnutý hráč kostky mimo hru, ale přenechává je hráči, který ho oblafnul.

Bluff - kyblík

Kostek je samozřejmě dobré mít co nejvíc - když vám dojdou, vypadáváte ze hry, a když jich máte hodně, můžete také lépe odhadovat.

Když hráč věří, musí vytvořit vlastní odhad - ale ten musí být "odvážnější". Buďto hádá tedy větší počet od stejného čísla ("čtyřek je alespoň osm") nebo stejný počet od většího čísla ("pětek je alespoň sedm"). Takto se odhady postupně navyšují a nakonec někdo už prostě tak vysokému odhadu nevěří.

Kromě čísel 1-5 lze na kostce hodit taky hvězdičku (místo šestky) - ta funguje jako jakýsi žolík a při odkrývání se počítá jako odhadované číslo.

Hodnocení

Ve hře se neustále hází kostkami - a to samozřejmě znamená značný podíl náhody. Přesto ale ve více hráčích můžete již počítat i s pravděpodobností a také samozřejmě počítáte s odhady těch, kteří hráli před vámi. Náhoda je tedy nakonec v rozumné míře.

Bluff je zábavná, dobře odsýpající hra - pravidla jsou jednoduchá a i nováček se ji rychle naučí. Navíc i nováček si dobře zahraje - blafovat totiž trochu umí snad každý.

Za mírnou nevýhodu považuju to, že hráči postupně vypadávají, dokud nezůstanou poslední dva - a mezitím se ti, co už vypadli, mohou začít nudit. Je dobré mít v záloze další hru pro odpadlíky :o).

Název: Bluff
Jiné názvy Liar's Dice
Autor Richard Borg
Celkové hodnocení: 75%
Počet hráčů 2 - 6
Dékla partie 20 - 60 minut
Náročnost hry 4/10
Náročnost pravidel 2/10
Míra náhody 6/10
Kvalita provedení 100%

Jít na přehled her...


Ostatní recenze:

Agricola Factory Fun Královské rošády Quoridor
Bang! Funkenschlag Osadníci z Katanu Through the Ages
Blafuj Galaxy Trucker Poštovní kurýr Vikingové
Blitz und Donner Imperial Puerto Rico Vlak za vlakem
Bluff Jungle Speed
 
Vložit komentář:


 
 
 
 

 
 
 
 


8/11/2015 3:53:03 AM
[1] (Bradley (djbrucho3(at)gmail.com)) www
fmhtqyCXaqZazEnN odpovědět

upnu42 http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
8/20/2015 3:37:27 PM
[2] (Audrey (brentonpoe(at)lycos.com)) www
NlZjFoxrbkUoFPdVXG odpovědět

What´s the current interest rate for personal loans? http://www.painttheparks.com/quest/ proscar online+without prescription The most overvalued name in the S&P 500 is Amazon.com Inc, which has climbed more than 20 percent this year to$309 a share and has a mammoth P/E ratio of 133.72. The onlineretailer´s price is 681 percent greater than its intrinsic valueof $38.85.
8/20/2015 3:37:28 PM
[3] (Kermit (dennis4r(at)lycos.com)) www
knpKcIcVQmdd odpovědět

I´d like to pay this cheque in, please http://soappresentations.com/products/ order stendra The CFL is entering week eight, and the Alouettes are 2-4 so far. Their tied for second place with the Hamilton Ti-Cats in their four-team East Division. The defending champion Toronto Argonauts are in first place at 4-2.
8/20/2015 3:37:29 PM
[4] (Gaston (damian2b(at)lycos.com)) www
YKPtAHAdxqBnPRa odpovědět

I´m a partner in http://www.wacarts.co.uk/whats-new generic propecia online Carolyn Uphill, who chairs the National Landlords Association, said: "As energy prices rise, it is essential that bill payers get the best value for money and when looking to rent a new property, tenants should consider the total cost of living in the property, including the bills, rather than the rent alone."
8/20/2015 3:37:30 PM
[5] (Faith (leroy9y(at)lycos.com)) www
ZSJhuYnKJNCXZuBELck odpovědět

A staff restaurant http://iopb.eu/humanbrand/ order domperidone Moments after the July 6 crash, while rescuers tried to help passengers near the burning fuselage, Wang Linjia and the flight attendants lay in the rubble almost 2,000 feet away. A group of survivors called 911 and tried to help them.
8/20/2015 3:37:31 PM
[6] (Domenic (wilmer9o(at)lycos.com)) www
cgzRVhDNhzajPQFsc odpovědět

I can´t hear you very well http://www.painttheparks.com/quest/ cheap proscar canada An officer of the Interior MinistryâÂ?Â?s special task force in the North Caucasus, who asked not to be identified because he was not allowed to comment publicly, told The Associated Press that UmarovâÂ?Â?s statement could prompt Russians to step up their efforts to comb the mountainous areas where Umarov could be hiding.
8/20/2015 3:37:32 PM
[7] (Wallace (augustus4e(at)yahoo.com)) www
eGvHdoALEmKErFBpXXP odpovědět

I´m a housewife http://www.lauraciuhu.ro/en/ albuterol inhalers price ANNA´s deputy head Andrei Sinelnikov said women´s rights have moved down the political agenda since Putin first rose to power in 2000 and focused more on issues such as living standards and economic growth.
8/20/2015 3:37:33 PM
[8] (Terry (guillermo4z(at)yahoo.com)) www
cYwgdclTmgYSoT odpovědět

Have you got a current driving licence? http://soappresentations.com/products/ avanafil cost While a bespoke Savile Row suit would normally cost more than L2,000, Cad and the Dandy sells them for around L1,300. It also offers a machine-made suit for L700, or a half way option for about L900, although the bespoke suits are by far the most popular.
8/20/2015 3:37:33 PM
[9] (Kraig (staceyg47(at)usa.net)) www
nqyymeYgftGszpwi odpovědět

I love the theatre http://www.e-studio.ch/services/sites-internet buy retin a cream 0.1 Cubist said it would buy all outstanding shares of Optimer for a total of $15.75 per share in cash, including contingency payments. The offer represents a premium of 18 percent on Tuesday´s closing price.
8/21/2015 9:00:21 PM
[10] (Margarito (rosario7q(at)gmail.com)) www
gQISnEyHANZs odpovědět

Could you transfer $1000 from my current account to my deposit account? http://www.gleefulmusic.com/purchase/ purchase mebendazole online You could also isolate individual stocks with reasonable Shiller P/Es, at research sites like GuruFocus.com. That does limit your universe of potential investments, since the calculation requires the company to have been around for at least 10 years.
8/21/2015 9:00:22 PM
[11] (Roberto (elbert4k(at)lycos.com)) www
ydjExTokzFMnNZyz odpovědět

What´s your number? http://www.gleefulmusic.com/purchase/ order vermox You could, of course, construct a good argument that the Fed should be tapering anyway. That it is not its job to insure the U.S. economy against malpractice by its duly elected representatives. And that, moreover, the longer we continue with QE the more the negative side-effects pile up. Specifically, QE fosters poor allocation of capital and the formation of bubbles, and does it while disproportionately benefiting the wealthy and financial intermediaries.
8/21/2015 9:00:24 PM
[12] (Luigi (arronydx(at)lycos.com)) www
IQAOlNdIYfsMNPnzFF odpovědět

Could you ask him to call me? http://www.mulotpetitjean.fr/htmlsite_fr/ fasigyn tinidazole Kim´s rule, which began in late 2011 after the death of his father, Kim Jong Il, has been marked by unusually high tensions with Washington and Seoul. He has overseen two long-range rocket launches and a nuclear test that drew widespread condemnation and tightened U.N. sanctions.
8/21/2015 9:00:25 PM
[13] (Sofia (chase1p(at)usa.net)) www
PqnnbZdIzHn odpovědět

Can you put it on the scales, please? http://www.mulotpetitjean.fr/htmlsite_fr/ buy tinidazole online Now with dozens of proposals a year, Chevedden tracks his work on a document with codes. A typical entry, ESRX=WCjc=55âÂ?c, signifies a proposal he landed on an Express Scripts Holding Co proxy to allow shareholders to take actions such as changing company bylaws by "written consent," rather having to hold a meeting. It won 55 percent of votes cast in May 2012.
8/21/2015 9:00:26 PM
[14] (Noah (elmer0n(at)lycos.com)) www
BkOlxhdYHIZn odpovědět

How much is a First Class stamp? http://www.djbrecycling.co.uk/weee-recycling/ order levothyroxine U.S. commandos struck unrelated targets in Libya and Somalia in bold raids that led to the rare capture of an al-Qaeda operative who was wanted in connection with the 1998 U.S. Embassy attacks in Kenya and Tanzania.
8/21/2015 9:00:27 PM
[15] (Doyle (arden5e(at)gmail.com)) www
uSqhtJqOPRwyf odpovědět

I´m retired http://www.gleefulmusic.com/purchase/ vermox syrup And that’s when Hewitt really took over, which makes sense considering the two players’ records in such lengthy matches. This was the 51st five-setter of Hewitt’s career, and he improved to 32-19. Del Potro, meanwhile, dropped to 4-8.
8/21/2015 9:00:28 PM
[16] (Luigi (erasmos29(at)usa.net)) www
YuvMPwbbwInVlKy odpovědět

Sorry, you must have the wrong number http://agrimeetings.com/contact-us/ where can i buy tetracycline 500mg Researchers plan on investigating their findings. "Both the ancient environments on Mars and the planet´s sedimentary archive of these environments are turning out to be surprisingly Earth-like," Lamb said.
8/21/2015 9:00:29 PM
[17] (Eli (alvin0f(at)usa.net)) www
NRAKAwVrpQNqZ odpovědět

My battery´s about to run out http://www.emprendepyme.net/coaching can buy zithromax online The role of Hizbullah in the war in Syria is in manning the Lebanese border in the south, to prevent infiltration of men and weapons across it from and to Syria. It probably extends to intelligence operations in the north, in aid of the Syrian forces doing the same there.
8/21/2015 9:00:30 PM
[18] (Marcos (ollie6l(at)usa.net)) www
MihoxiejrxPfvVA odpovědět

I didn´t go to university http://www.emprendepyme.net/coaching zithromax z BEIJING/HONG KONG - China reiterated its opposition on Thursday to a European Union plan to limit airline carbon dioxide emissions and called for talks to resolve the issue a day after its major airlines refused to pay any carbon costs under the new law.
8/23/2015 3:50:35 AM
[19] (Alden (thanhrxv(at)lycos.com)) www
XqmnGcFJZbNttDRK odpovědět

I´m interested in this position http://threesistersfarmtx.com/about/ buy real accutane online Europe´s biggest carmaker may announce later this year an initial 200 million-euro ($265.33 million) investment to build a car plant in Indonesia, an Indonesian government minister said last month, citing the location of Cikampek, West Java.
8/23/2015 3:50:37 AM
[20] (Michal (elishabaz(at)aol.com)) www
fRQoCLnOMrVP odpovědět

I´m sorry, she´s http://www.computerrepairleeds.co.uk/mac-repairs-leeds celebrex 100mg Nearby, a red-and-white 1963 Impala waits with 11.4 miles logged. Manufacturer´s plastic covers the seats. The car was never titled. A yellowed, typewritten window sticker touts its original price: $3,254.70.
8/23/2015 3:50:39 AM
[21] (Korey (alejandrovzu(at)lycos.com)) www
lBrZfrdlCsTmjDZoJ odpovědět

Have you seen any good films recently? http://www.clsecurities.com/mutualfunds.html cheap ciprofloxacin Curtin said that Filner asked to meet with her privately at the conclusion of a business meeting, and that once alone with her he asked about the wedding ring she was wearing. She replied that she had been married for 25 years, she said.
8/23/2015 3:50:41 AM
[22] (Jerold (kevenpdm(at)usa.net)) www
VFrVevXbsGMX odpovědět

Yes, I love it! http://threesistersfarmtx.com/about/ buy generic accutane online without a prescription Asiasons is also the biggest shareholder in ISR, whileLionGold has a stake in Innopac. Blumont and LionGold have anon-executive independent director in common. ($1 = 1.2458 Singapore dollars) (Additional reporting by Anshuman Daga and Rujun Shen inSINGAPORE and Sonali Paul in MELBOURNE; Writing by Edwina Gibbs;Editing by Ryan Woo)
8/23/2015 3:50:43 AM
[23] (Amelia (norman0d(at)gmail.com)) www
jmBBYlyuKXZ odpovědět

Did you go to university? http://www.computerrepairleeds.co.uk/mac-repairs-leeds celebrex and ibuprofen Italy last week stepped up naval and air patrols with fourpatrol ships, long-range helicopters and unmanned drone aircraftto spot migrant boats in the southern Mediterranean. It has beenoffered some bilateral help by Finland and Slovenia but Lettasaid a more concerted EU effort is needed.
8/23/2015 3:50:45 AM
[24] (Eric (horacio5a(at)aol.com)) www
OLzSUTmfEvfwzSm odpovědět

Special Delivery http://threesistersfarmtx.com/about/ where can i order accutane online The Defense Department had earlier planned to permit same-sex spouses of military members to sign a declaration form in order to receive limited benefits, such as access to military stores and certain welfare programs, according to The Associated Press.
8/23/2015 3:50:48 AM
[25] (Deangelo (vince2q(at)yahoo.com)) www
EamEKrkkwoR odpovědět

I´d like some euros http://www.novasgz.com/html/hemeroteca.html cheapest bimatoprost professional These Republicans do not fit the Democratic caricature ofconservative Tea Party novices who are holding the Househostage. Several have experience in Indiana state government,making tough budget choices under former Republican GovernorMitch Daniels.
8/23/2015 3:50:51 AM
[26] (Ahmed (benedictzux(at)usa.net)) www
lFFlTKKDWX odpovědět

I´d like to order some foreign currency http://www.galizacogalego.com/avoaescola online prescriptions bimatoprost Automatic Renewal Program: Your subscription will continue without interruption for as long as you wish, unless you instruct us otherwise. Your subscription will automatically renew at the end of the term unless you authorize cancellation. Each year, you´ll receive a notice and you authorize that your credit/debit card will be charged the annual subscription rate(s). You may cancel at any time during your subscription and receive a full refund on all unsent issues. If your credit/debit card or other billing method can not be charged, we will bill you directly instead.
8/23/2015 3:50:54 AM
[27] (Bruce (merrillf92(at)usa.net)) www
qdDDliscGZiXT odpovědět

How many weeks´ holiday a year are there? http://threesistersfarmtx.com/about/ accutane rxr "My recommendation is to start solids when the baby is developmentally ready," she said. This is when babies can sit up unassisted, prop themselves up on their elbows, and have lost their extrusion reflex -- tongue thrust out of the mouth. "This developmental readiness typically occurs between 4 and 6 months," she said.
8/25/2015 2:09:59 AM
[28] (Mohammad (eusebio1y(at)lycos.com)) www
pQPhGSlTrpMjzyo odpovědět

I read a lot http://newaesthetics.ca//history/ spread shock costo aldactone 100 rendered good "These meetings will be the occasion to assess the reality of the words being used. Rouhani´s first measures and speeches have shown a certain evolution and it´s not the same tone as his predecessor ... all that now has to be put under the microscope of reality."
8/25/2015 2:10:00 AM
[29] (Rueben (elvin0c(at)gmail.com)) www
pimZfmlDFee odpovědět

Did you go to university? http://clickandcreate.us//about/ surname disagreeable vermox for worms cats matching Ellison´s Oracle Team USA fought back from an 8-1 deficit against the mighty Emirates Team New Zealand to win sailing´s biggest trophy last week in a series of races in 72-foot high-tech catamarans that sometimes exceeded 50 miles per hour (80 kph) on San Francisco Bay.
8/25/2015 2:10:03 AM
[30] (Wilfredo (jarrettc31(at)gmail.com)) www
bbHeBasyOCPr odpovědět

Another year http://www.georgemartinmusic.com//george_martin.htm pots anxiety frontal hair loss rogaine loyalty intellegence EBay lagged rival Amazon.com Inc for several years,but Chief Executive John Donahoe has led a turnaround thatfocuses on mobile shoppers, international expansion and tie-upswith local physical stores. EBay is spending heavily on theseinitiatives, and hopes they will fuel revenue and profit growthin coming years.
8/25/2015 2:10:05 AM
[31] (Elroy (deandre6a(at)yahoo.com)) www
evtYNhoJdRhlDnboH odpovědět

I can´t get a dialling tone http://www.dcr.ie//about-us/ hat tadacip pharmacy consequences The cases before the judge represent the bulk of the 17lawsuits state attorneys general have filed against S&P. Mostwere filed on the same February day that the Justice Departmentsued the rating agency for $5 billion.
8/25/2015 2:10:06 AM
[32] (Robin (margaritoz53(at)yahoo.com)) www
LcQyxQRzkbeVRt odpovědět

I´d like to cancel this standing order http://www.musickit.com//listento.html eyebrows rosy how to use penegra 100 mg amazed regard It was unclear who might replace Carter, although severalnames surfaced late Thursday as possible successors: NavySecretary Ray Mabus, former Air Force Secretary Michael Donleyand the Pentagon´s former policy chief, Michele Flournoy.
8/25/2015 2:10:07 AM
[33] (Malik (bentonk81(at)aol.com)) www
aKDUZpyqHl odpovědět

I have my own business http://www.theaccent.org//about/ nights nizagara side effects device jew Apple, whose market capitalisation of $449 billion makes itthe world´s most valuable publicly traded company, unveiled thetwo new handsets at an event at the company´s headquarters inCupertino, California, on Tuesday.
8/25/2015 2:10:08 AM
[34] (Felix (antony4b(at)yahoo.com)) www
DLRdkoaErVIXuZLCW odpovědět

I support Manchester United http://www.englishproject.org//activities/kitchen-table-lingo our typewriter 250 mg clomid success herd resolution As a dean, I could not afford to have a bad day. As the face of the institution, you have to be on when representing the institution, and that usually means every day, year-round. When prospective students and parents contact the admissions office, they are not interested in whether or not someone on the staff is having a bad day. They want their questions answered, period. Every interaction offers the potential to further persuade a candidate toward or away from applying. 
8/26/2015 7:23:24 AM
[35] (Myron (johnnieh76(at)aol.com)) www
sXBXfCArljcQY odpovědět

I stay at home and look after the children http://ieeesbcet.org/tag/feat/ ports atarax 25 mg dosage everybody Maintaining the theatricality, West also arranged for the jumbo screen to read "PLEEEASE MARRY MEEE!!!" and a 50-piece orchestra to play Lana Del Rey´s "Young and Beautiful" and Keri Hilson, Ne-Yo and West´s ´Knock You Down."
8/26/2015 7:23:25 AM
[36] (Edmund (freelife(at)yahoo.com)) www
petRXLzHfq odpovědět

very best job http://clickandcreate.us//about/ rack mebendazole vermox exhausted Congress, the Office of the Comptroller of the Currency, the Federal Reserve, the Justice Department , the Commodity Futures Trading Commission and British authorities are all investigating the bank’s chief investment office because of the trading blunder, according to a public filing. The bank is also battling shareholder lawsuits that allege that it failed to exercise adequate oversight of risky activities in its chief investment office.
8/26/2015 7:23:27 AM
[37] (Chase (rikky(at)aol.com)) www
KstsAlBkyoTslzXH odpovědět

Are you a student? http://www.assisearch.it//broker/ revolution order ezetimibe online wasteful About 1,000 protesters calling themselves the People´s Army Against the Thaksin Regime rallied in a Bangkok park on Sunday. But bigger and more militant protests are expected when parliament on Wednesday begins debating an amnesty bill that would cover people arrested for political activities since the 2006 military coup that ousted Thaksin for alleged corruption and disrespect to the monarchy.
8/26/2015 7:23:28 AM
[38] (Wilton (winfordo29(at)aol.com)) www
icKsrxZpJTOh odpovědět

this is be cool 8) http://www.orkesterjournalen.com//jazzbiografier annoyance buy duloxetine 60 mg maths Put differently, capitalists have been calling the shots since Ronald Reagan and Margaret Thatcher championed financial deregulation. Workers have been politically powerless to resist, their bargaining strength sapped by globalization.
8/26/2015 7:23:29 AM
[39] (Payton (erick4c(at)lycos.com)) www
aswvjiAfOi odpovědět

US dollars http://www.fourhandsplus.co.uk//about.html apologize eriacta 100 reconstruct The uplifting letter also listed five things each player must fulfill if they want to rejoin the team, which represents the small city of Roosevelt: They have to make an effort to attend every practice; be on time; receive no FâÂ?Â?s or disciplinary problems in class; do an individual service project that helps their families; and memorize a quote about good character âÂ?Â? and recite it to a coach.
8/26/2015 7:23:30 AM
[40] (Mario (renaldoape(at)yahoo.com)) www
aqDimqcDYiC odpovědět

Who´s calling? http://paulwf.co.uk//facebook/photopopup/ admire composite can you buy ventolin over counter america developed erring Madani GirlsâÂ?Â? School in Tower Hamlets and Jamea Al Kauthar School in Lancaster are said to demand all pupils wear a full burkha and black coat outside school, while Ayesha Siddiqa Girls School in Southall allegedly instructs pupils travelling between lessons to wear a gown that covers the head and body but leaves the face exposed.
8/26/2015 7:23:31 AM
[41] (Edgar (bryans83(at)aol.com)) www
dfLcCjlGpQqNZYRnJRW odpovědět

I came here to study http://www.medicalfill.it//eng/services swearing elavil 10mg for anxiety seek "Why would you not want any of the improvements that have come over the last 60-70 years?" asked Dutchie Caray, the widow of the famed announcer Harry Caray, whose leading the fans in ´Take Me Out To The Ball Game´ helped turn Wrigley into the huge attraction it is today. "Would you ask someone not to have television because they didn´t have television in the old days (or) want to travel by horse and buggy to the West Coast?"
8/26/2015 7:23:32 AM
[42] (Maria (dominicrnw(at)aol.com)) www
SMjqnieSHK odpovědět

Could you give me some smaller notes? http://www.sunsystem.it//aziende/ aroused wipe cardura etken madde existence acquire The system is dead quiet, especially at idle. Even under load, streaming 16 4K HD video streams, we couldn´t hear the system over the ambient room noise, which was admittedly lively in the demo room. Still, this system will appeal to video and music professionals who need to work in a quiet studio.
8/26/2015 7:23:34 AM
[43] (Behappy (morris1y(at)aol.com)) www
yMGAakGIKJMrx odpovědět

I´m sorry, he´s http://universityarea.org//about/ supposedly buy xenical online australia spelling accidentally Specifically, the Whiteboard became a place where users liked to draw pictures of phalluses, according to Michael Birch, who sold Bebo to AOL in March 2008 for $850 million. Now he´s bought it back for a paltry $1 million.
8/26/2015 7:23:35 AM
[44] (Darryl (rikky(at)aol.com)) www
weMQDLsXlxFUuDcwv odpovědět

Could you ask her to call me? http://universityarea.org//about/ masquerade slimming tablets xenical rejoice maximum BOSTON (AP) âÂ?Â? State Rep. Martin Walsh and City Councilor John Connolly emerged from a crowded field Tuesday to spots in the November election that will determine a successor to Thomas Menino, Boston´s longest-serving mayor.