Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Dnes zemřel Arthur C. Clarke

Arthur Charles ClarkeJeden z největších spisovatelů science fiction zemřel ve svých devadesáti letech před několika málo hodinami.

Moje první vzpomínka na tohoto vyjímečného muže se váže kupodivu ne ke knize, ale k televiznímu programu. Pamatuji si totiž na jeho vyjímečný televizní seriál s otáčejíce křišťálovou lebkou - už nevím, jak se přesně jmenoval, v původním názvu to je Arthur C. Clarke's Mysterious World a Arthur C. Clarke's World of Strange Powers. Seriál, který sledovali moji sourozenci a já si jen tak hrál nebo četl v okolí televize, dělal, že mě to vůbec nezajímá, a přitom skrytě poočku hltal každé slovo (naši vy mě nenechali se dívat, byl jsem na to ještě moc malý:o)). Spát jsem pak chodil řádně vyděšený...

z téhle lebky jsem měl špatný spaní:o)

O pár let později jsem si vymohl vstup do dospělého oddělení městské knihovny (na máminu průkazku:o)) a tam trvale zakotvil v oddělení sci-fi (v naší malé knihovně jeden regál s několika poličkami). Pamatuju se, jakým způsobem jsem si tenkrát knižky vybíral - vždy jsem bral ty nejvíc otrhané, ošoupané a skoro rozpadlé - ty, které si asi půjčilo a přečetlo již hodně lidí. Arthur Charles Clarke a jeho kolega Isaac Asimov se brzy stali mými oblíbenci.

Clarke patřil k těm opatrnějším autorům sci-fi. Vždy měl dobře na paměti schopnosti a možnosti lidí a fyzikální zákony. Svou fantazii nepoužíval k vytváření neuvěřitelných světů, ale ke splétání přísně logických a do značné míry realistických zápletek. Žádné vstupuji do warpu, žádné světelné meče a vesmírná síla.

Reaktivní motory, skafandry, asteroidy, docházející kyslík - atributy reálného světa. To byl svět knih Arthura C. Clarka. Může se to zdát obyčejné a přesto jsou jeho zápletky neobyčejné. Reálné problémy a jejich geniální a přesto prostá rozuzlení, skvělé nápady vždy solidně podepřené fyzikální skutečností.

Nebyl jenom spisovatelem beletrie, ale také uznávaným vědcem. Přišel například s myšlenkou pokrytí povrchu země signálem pomocí tří geostacionárních družic. Díla mnoha autorů sci-fi vyvolávají úšklebky na tvářích vědců či kosmonautů. Ale A. C. Clarke je byl a vždy bude chován v nesmírné úctě. Byl povýšen do rytířského stavu, na jeho počest byly pojmenovány vesmírné sondy Mars Odyssey i modul Apola 13 (také Odyssey).

2001: Vesmírná Odyssea, Setkání s Rámou, Měsíční prach, Zpěv vzdálené Země, Konec dětství, Rajské fontány - to je jen několik zástupců z jeho rozsáhlého díla. I díky jemu přestala být sci-fi opovrhovaným brakem.

 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo: