Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Co je víc, bilion korun nebo bilion dolarů?

Ne není to chyták, mám na mysli české koruny a americké dolary. A přece je to trochu chyták. Otázka by měla správně znít, je-li víc billion dollars nebo bilion korun. Už víte kam mířím? Jakkoliv se to zdá zvláštní, bilion, jakožto číslovka, není jednoznačný a existují dvě interpretace. A obě dvě jsou aktivně používané, jen v jiných částech světa.

Existují totiž dvě stupnice číslování velkých dekadických čísel. Jmenují se francouzsky échelle courte a échelle longue, anglicky short scale a long scale. Jmenují li se nějak i česky, to nevím. Možná krátká škála a dlouhá škála:o).

Obě stupnice se v číslovkách shodují až po milion, dále se ale liší - zatímco v krátké stupnici se v jednom kroku přidávají tři nuly, v dlouhé stupnici šest nul. Dostáváme pak

hodnota název v krátké škále název v dlouhé škále
1 000 000 milion milion
1 000 000 000 bilion miliarda
1 000 000 000 000 trilion bilion
1 000 000 000 000 000 kvadrilion (biliarda)

 

Anglicky mluvící země používají obvykle krátkou škálu, zbytek Evropy (včetně ČR) zase dlouhou škálu. Podrobnější seznam užívání včetně mnoha dalších informacích o dvou škálách najdete na Wikipedii.

Problém je, že mnoho lidí si tento rozdíl neuvědomuje, a tak neopatrný překladatel přeloží billion dollars bez většího zamýšlení jako bilion dolarů. Jenže to je v našem prostředí, jak je vidět z tabulky, tisíckrát víc.

Bilion dolarů je samozřejmě slušná částka. Dolaroví miliardáři už jsou tak vzácní, že některým společenským deníkům už se vyplatí je počítat a sestavovat žebříčky.

Bilion korun je taky slušná částka. Mimochodem je to přibližně tolik, kolik dluží celá Česká republika.

Ještě jsem si vzpomněl na rčení, kterým začíná dokument BBC Debt Threat - když dlužíte bance milion dolarů, máte problém. Když dlužíte bance bilion dolarů, banka má problém. (zase se myslí americký bilion, tedy česká miliarda)

Co mě k tomuto spotu vlastně vedlo? Četl jsem si odhady nákladů na válku v Iráku - a tam jsem narazil na čísla, u kterých jsem si sám nebyl jistý, kolik nul vlastně mají. Celkový odhad je tři triliony (tedy v angličtině tři miliony milionů). Je to vážně hodně zajímavé čtení, kdo by řekl, že válka, o které se čekalo, že skončí bez problémů během několika měsíců, se stane pro USA druhým nejdražším konfliktem v dějinách? A pozor, výpočty samozřejmě berou v úvahu inflaci, takže argument, že dolary před třiceti lety byly něco trochu jiného, než teď, tady nefunguje. Skutečně - jedině druhá světová válka byla dražší, než válka v Iráku. Irák přišel Američany na víc, než 12 let Vietnamské války a stál dvakrát tolik, co válka v Koreji.

Pokud chcete víc, článek najdete na Times Online, výzkum, ze kterého zpráva čerpá, je zde (PDF) . Autory jsou Joseph Stiglitz (bývalý čelní představitel Světové banky a držitel Nobelovy ceny za ekonomii) a Linda Bilmes (profesorka Public Policy na Harvard University).

Zajímavé je také to, jak se změnil přístup vlády k financování války - zatímco za starých časů by panovník zvýšil daně (případně zavedl nějaké nové), vymohl si na šlechtě a městech válečné půjčky, vydal si pro tyto účely vlastní peníze, které by poddaným vnutil, případně všechno dohromady, navíc podpořeno nějakým tím pogromem.

Dnes se to dělá jinak - v Americe se daně prý dokonce snížily a válka je tak financována ze státního dluhu. Deferred costs, tedy odložené náklady - moc hezký termín. A samozřejmě i odložené náklady jednou někdo bude muset zaplatit. I v dnešní době platí válku hlavně poddaní. Jen to není tak očividné - platí v podobě rostoucího dluhu a inflace.

 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

26. 2. 2008 10:06:12
[1] (zputnik (petr(at)canik.cz)) www
Bilion vs. billion odpovědět
Výborný článek, asi před 2 roky jsme na tom dvojím pojetí bilionu pohořel. Furt mi něco vycházelo nelogicky 1000x více. Dobré vědět. Člověk si pak nepřipadá jako lama... ;o)

Ty údaje o válce v Iráku jsou děsivé. Netušil jsem. Díky za ně.