Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Detektor - nejnovější komediální seriál ČT

Detektor

Co bych to nepřiznal, nejrůznější záhady mám rád - a možná je má rád každý. Je to v lidské nátuře, zajímat se o všelijaké ty tajemné věci. Když jsem jako malý kluk viděl poprvé Dänikenovy filmy, valil jsem oči. Na tuto stránku lidské povahy útočí Detektor - nový pořad ČT. Je to ale spíš prča, než záhady.

Detektor by měl prý uvádět alternativní teorie k různým záhadným jevům a událostem. Tohle, je ale moc alternativní i na mě :o). Celý pořad je vyroben totálně lajdácky. Sestříhané "dobové" záběry + rozhovory.

Nejdříve k těm záběrům - jsou to skutečně jen různé komentované záběry, které s vlastním tématem často souvisí jen vzdáleně, vlastního materiálu je naprosté minimum (člověk by čekal, že se redaktoři vypraví na "místo činu" a pokusí se zjistit něco nového - ale ne, jak se zdá, tvůrci byli líní a snažili se co nejvíce toho pořídit z pohodlí vlastního domova. Když jsem viděl díl o Filadelfském experimentu, jen jsem nechápavě zíral. Mrknul jsem tedy do Wikipedie a víceméně jsem poznával celé věty z detektořího komentáře.

Opravdovou libůstkou jsou ale ony rozhovory - aktéři jsou totiž většinou různí spiritisti, senzibilové a záhodologové toho nejujetějšího zrna. Hned v prvním dílu se tak dozvíte, že nejpravděpodobnější vysvětlení Tunguzského meteoritu je, že nad Sibiří vybuchla mimozemská loď. No, ale tohle vysvětlení nakonec detektoři opustí - bylo to totiž jinak, díru do Sibiře vypálily paprsky smrti Nikoly Tesly. Další odborník pak prohlásí, že NASA oznámila, že na oběžné dráze byly nalezeny trosky mimozemského plavidla. To bych teda rád viděl to oznámení...

Korunu všemu nasadila jakási paní, která svou teorii podpořila větou v "jedné internetové diskuzi jsem četla, že...". Řeknu vám, co já všechno už četl v internetových diskuzích, to by bylo záhad pro několik Detektorů :o). V již zmíněném díle o "Filadelfském experimentu" nám autoři předkládají teorii, podle které se nejenže podařilo zneviditelnit loď, ale dokonce ji teleportovat do budoucnosti, kde se prý účastníci pokusu setkali s budoucím Johnem von Neumannem. Podivné je, že když i zbytek světa dospěl svým normálním krokem do onoho okamžiku, kam se prý tito lidé teleportovali, byl už Neumann dávno mrtvý.

A k tomu všemu si připočtěte charismatického moderátora (jakoby z oka vypadl plešounovi Kaneovi z Command & Conquer), který veškeré ty nesmysly pronáší s dikcí zvěstovatele apokalypsy :o).

V pořadech se objevilo několik normálních odborníků, ale vsadím boty, že většina z nich ani neměla tušení, s jakým pořadem má co dočinění. Teď už je materiál natočen a vhodně sestříhán a solidním pánům nezbývá, než se chytat za hlavu

Sledovat Detektor je celkem zábava, ale stinná stránka je, že ho vysílá veřejnoprávní televize a na jeho výrobu jsme přispěli my všichni. Navíc v poměrně prominentním čase. Možná by se vysílací čas veřejnoprávní televize dal využít lépe - na nějakou opravdovou vědu, třeba informování veřejnosti o možnostech obnovitelných zdrojů energie.

Na závěr si dovolím přidat jednu vlastní drobnou záhadu, ke které mě inspiroval díl o tajemných kamenných koulích - zjistil jsem, že i já jsem nalezl jednu stejně tajemnou kouli - a její záhadné sily jsem ověřil podobným způsobem, jako autoři detektoru.

Vidíte, jak kyvadlo krouží nad "pólem" tajemné koule? To je způsobeno energiemi, pro které nedokážeme vědecky vysvětlit. Protože nemám opravdové kyvadlo, použil jsem USB drát, který se ale mimořádně hodí - i u nejběžnějších USB drátů byly totiž naměřeny proudy energií až 480Mbit/s. Pokud vám přijde hloupé, že v záběru není moje ruka, která by mohla kyvadlem pohybovat, no holt mi musíte věřit:o). Samozřejmě mě by taková blbost nenapadla, ale když jsem viděl v Detektoru, jak nějaký postarší senzibil ukazuje magnetické póly kamenné koule pomocí kyvadla, kdy ruka, která kyvadlo držela, byla úplně mimo záběr... no prostě Detektor (viz Detektor 5. 2. 2008 - Tajemství kamenných koulí)

Dobrou noc a hodně štěstí :o).

(P.S.: ta tajemná koule patřila původně k stojanu vánočního stromku, odkud patrně nasála svoji magickou sílu)

Co říkáte na Detektor?
20
 
9
 
4
 
19
 
1
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

24. 2. 2008 14:21:29
[1] (CyberMageFroll (admin(at)froll.cz)) www
Sice pravda, ale odpovědět
Je pravdou že pořad je tak trochu jednostranně zaměřený a řekl bych, že "odpůrčí straně" není záměrně dán téměř žádný prostor. Ale nicméně pořad pobaví a oproti pořadům typu Pošta pro tebe, Hodina pravdy atp. je příjemným vybočením ze stereotypu produkce české televize. Snad jen by to opravdu chtělo trochu té abych tak řekl věděcké fundovanosti.
3. 3. 2008 12:08:42
[2] (Ondra) www
Re: Sice pravda, ale odpovědět
[1] Problém je, že vědecky fundovaným věcem by málokdo rozumněl. Abych se přiznal, tak mě osobně taky vadí, když někdo dokazuje pomocí věcí, kterým já sám nerozumím. V detektoru se pak vzhlédnou všichni rádobyčarodějové a začnou na těchhle blábolech stavět svoje teorie. Upřímně řečeno projít si některé ´magické´ blogy je stejná prdel jako v případě emo.
5. 3. 2008 0:04:28
[3] (Trupik (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: Re: Sice pravda, ale odpovědět
[2] i já se rád občas zasměju kouzelníkům a hlavně čarodějnicím :o)
16. 3. 2008 22:28:08
[4] (Aeolin (Aeolin(at)seznam.cz))
Detektor odpovědět
Ahoj. Viděl jsem všechny od prvního dílu a pochopil, že nejde o to, jak tzv. vědou a státem zblnutému občanovi vše podat po lopatě. Ale o to , aby se lidé probrali, aby každý sám vyhledával informace o tom či o onom. Jen napovídá. Došlo totiž k tomu, že lidé duševně a duchovně zlenivěli. A nechají si z televize i radia nakukat kdeco. Zabývám se mimo esoterikou již řadu let, tak vím o čem je řeč. Když se ten pořad natáčí tak je jasné , že mnoho třebas i lepších myšlenek se vyškrtne a horší nechají.
8. 4. 2008 11:34:56
[5] (Eda (erazi(at)centrum.cz))
Paskvil odpovědět
Detektor je opravdu jedna z nejvetsich blbosti jakou jsem kdy videl... Ne proto, ze se zabyva nejakou mystikou, ale protoze to je porad, kde mluvi parta """odborniku""" a je jim uplne jedno co. Pro cloveka studujiciho technickou skolu je usirvouci slyset neco jako "a pak se tam objevil modry dym, ktery je pro casoprostorove cestovani typicky". (Kde je typicky? kde se uz vyskytl? zaznamenal jej nekdo? Kdo?) Nejsou uvadeny zadne zdroje, citace, NIC. Zkratka pan Vachler sebral partu blaznu, kazdymu dal po petistovce a od CT za celej porad inkasoval melouny, supr, jestli mu to za ty prachy stoji, ja bych se stydel.