Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Špatná komunikace a priorita

Politické debaty u nás doma tak nějak k nedělnímu obědu patří, alespoň co já se pamatuju. Minulý týden jsem zahlédl v Partii na Primě poprvé nového místopředsedu ODS D. Vodrážku. Na tomto mladíkovi bylo vidět, že je skutečně novou tváří a ve studiu se asi pěkně zapotil.

Od moderátora Petra Šimůnka se totiž nechal vmanévrovat do rozboru oné takzvané smlouvy s voliči. Jsem si jistý, že třeba Mirek Topolánek by se o tomto dokumentu naprosto odmítl bavit - již několikrát od něj dal víceméně ruce pryč.

Jak jsem tak sledoval, jak je D. Vodrážka koupán v jednom bodě "smlouvy" za druhým, dospěl jsem k názoru, že pro politika z vládní strany je mnohem horší střetnutí s jeho vlastním volebním programem, než s protějškem z opozice. Podobně jako D. Vodrážka (přepis pořadu) byl před delším časem konfrontován se svým programem i Ondřej Liška (přepis rozhovoru s A. Kramerem).

Věřím, že i místopředseda Vodrážka se rychle rozkouká a bude mediálními experty dostatečně proškolen, protože v současnosti by v debatě třeba s takovým Davidem Rathem asi příliš neuspěl.

Věcí, která už mi těžce začíná lézt na nervy, je špatná komunikace. Všimli jste si toho také? "Naše úspěchy neumíme vykomunikovat", "vládneme dobře, ale neumíme to lidem vysvětlit", a tak dál, a tak dál. Podle mne tedy občan chápe víc, než dobře - ale musíme uznat, je to dost kvalitní výmluva - politik tak sice uznává svoji vinu (jsme to my, kdo špatně komunikuje, vy nemůžete za to, že nám nerozumíte), ale ne za svoji faktickou práci (ta je kvalitní, shazuje ji pouze nedostatečná prezentace).

A poslední poznámka jsou priority. O těch taky slýcháme často - vzdělání, rodina, všechno je priorita. A to je právě ten problém - priorita je totiž upřednostňování něčeho na úkor něčeho jiného. Pokud politik nastaví v Task Manageru všem procesům nejvyšší prioritu, tak se mu počítač nezrychlí :o) (ale může pak na otázky odpovídat "ale vždyť proces, na který se ptáte, má nejvyšší prioritu!"). Pokud někdo mluví o prioritě něčeho, musí dodat před čím (třeba: "naše priorita je podpora výzkumu, finance na ni budeme získávat větším zdaněním podnikatelů"). Jenže politik nakonec stejně vytáhne další značně ohranou kartu - finance získáme zefektivněním současných procesů, na tom ušetříme...

 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo: