Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


World Fair Trade Day

World Fair Trad Day World Fair Trade Day připadá každý rok na druhou sobotu měsíce května - tedy dnešek:o) - a poprvé se slavil v roce 2005. Oficiální stránky projektu jsou www.wftday.org (dávejte pozor, je to wft a ne wtf :-)). Letošním tématem je „Kids Need Fair Trade“, kampaň proti zneužívání dětí ve výrobním procesu.

Co je Fair Trade

Fair Trade (do češtiny překládáno také jako Spravedlivý či Férový obchod) je obchodní partnerství, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných výrobců z rozvojových zemí (neplést s označením BIO – to se týká čistě výroby z ekologické stránky a výrobci s touto značkou obvykle pochází z Evropy). Fair Trade se primárně zaměřuje na zemědělství – především na pochutiny a podobně (káva, kakao, čokoláda, cukrovinky, oleje, oříšky a sušené ovoce)

Pokud koupíte výrobek s označením Fair Trade, mělo by to znamenat

  • podíl z ceny, který dojde skutečnému výrobci, bude řádově vyšší, než u běžných výrobků (tam naprostou většinu z ceny spolknou distributoři, nákupčí a obchodníci, k samotnému výrobci se dostane jen zlomek)
  • výroba, ze které zboží pochází, je šetrná k životnímu prostředí
  • dělníci/zemědělci pracovali za slušných pracovních a bezpečnostních podmínek
  • při výrobě nebyly zneužity děti (tedy žádné děti pracující od rána do večera na plantáži)
  • zaručuje slušnou kvalitu

Fairové zboží je samozřejmě o něco dražší, než běžné zboží. Rozdíl ale není zas tak propastný – je sice pravda, že káva Jihlavanka je několikrát levnější, než fairová káva, ale jelikož ta zase zaručuje určitou kvalitu (narozdíl od Jihlavanky, sorry Jihlaváci, ale to kafe se vám fakt nepovedlo:o) ), je potřeba srovnávat se zbožím odpovídající kvality, a tam už je cena téměř srovnatelná.

označení fair trade výrobků Jako každá myšlenka podobného druhu se i tato setkává s jistou kritikou (především od zastánců „volného trhu“) a může být také zneužitelná (například některé řetězce, které zboží prodávají, ho schválně předražují, protože ví, že zákazníci jsou ochotni si za něj připlatit), ale i tak se mi myšlenka docela líbí. Až tedy někdy zahlédnete na nějakém výrobku tuto značku, třeba ho zkuste.

Pokud nevíte, kde takové zboží sehnat, zkuste:

  • Fairove.cz – e-shop a také seznam prodejních míst
  • Fairtrade.cz – také seznam prodejních míst a další informace

Další odkazy:

A pozor, zítřek je taky spešl den – Den matek, tak nezapomeňte, ať není doma kyselo:o).

Ohodnoťte prosím užitečnost článku
0
 
1
 
2
 
1
 
0
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

13. 6. 2007 14:21:42
[1] (Jakub (japan1988(at)seznam.cz)) www
Volný trh odpovědět
...například některé řetězce ho schválně předražují...

To je takový problém, aby součástí FairTrade produktů byla informace o ceně? Myslím že by bylo velmi zajímavé pokud by každý balíček "férové" kávy obsahoval informaci za kolik byla káva vykoupená od domorodců, kolik stála přeprava do Evropy, kolik si vzal distributor a za kolik to nakonec prodává obchodník.

Pokud by podobná informace byla na všech obalech produktů třetího světa nebylo by IMHO FairTrade iniciativy potřeba.
2. 8. 2007 7:38:08
[2] (Jana (shop(at)volny.cz)) www
Předražení výrobků odpovědět
Myslím, že je potřeba srovnávat všechny obchody, které Fair Trade produkty nabízejí. Ne každý se žene za ziskem. Je pravdou, že Vás dokáže konkurence smést ani nemrknete. S tímto nápadem musím jen souhlasit!! Uvádět všechny tyto údaje by bylo zajímavé, protože spotřebitel si často myslí, že přispívá na dobrou věc. Ovšem je třeba podotknout, že je to nereálné, protože obchodník neví kolik distributora stála doprava a ostatní náklady.
13. 9. 2007 15:38:32
[3] (Petr (znojmak1(at)seznam.cz)) www
Další obchody odpovědět
Chtěl bych napsat o bezvadném přístutu v obchodu Fair Trade BIBA. Moji zakázku vyřídili obratem a nemusel jsem dlouho čekat. Byl jsem vellice spokojen a za příjemné ceny. Zárovň mě potěšil příspěvek eshopu na kampaň " Česko proti chudobě". Rád přispívám na dobročinnost a když mi ještě něco zůstane, mohu si říct, že jsem pomohl a mám z toho lepší pocit, než poslat peníze jen tak někam. Asi jde jen o přístup jak se k Vám chovají obchodníci.
3. 11. 2007 9:08:32
[4] (Terka) www
Chudoba odpovědět
Fair trade je spravedlivý obchod. My pomáháme chudým v Africe, ale i jinde na světě, aby se jim žilo lépe. Myslím si, že tato pomoc je velice prospěšná, ale je třeba si položit otázku, co proto dělají ti, kteří mohou chudobu na světě ovlivnit více? Nedávno jsem si přečetla, že se z obilí začína vyrábět biopaliva. Z tohoto důvodu mě pak nemohla překvapit zpráva OSN o největším zločinu na lidstvu. Místo aby jsme dali možnost těm co hladoví, raději to prolijeme autem, aby jsme se jen tak přemísťovali z místa na místo!!! Musím, ale říct, že odpovědnost začíná u každého z nás a proto budu nakupovat výrobky Fair Trade.