Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Václava Klause nechci za příštího prezidenta

Václav Klaus Po tom, co Václav Klaus nedávno definitivně oznámil, že se chystá ucházet o prezidentský post i podruhé, začalo se zase o příštím prezidentovi více diskutovat. Já osobně bych si přál, aby se prezidentem stal někdo jiný.

Jak to tak vypadá, je na 99% jasné, že se volební systém do té doby nezmění – tedy prezidenta bude opět volit sněmovna a senát v tajných volbách. Máme tedy celkem solidní jistotu, že se jím nestane Karel Gott nebo Jaromír Jágr, což by mohlo hrozit, kdyby byl volen lidem. Osobně mám k oběma formám volby prezidenta (tedy přímé i nepřímé – parlamentní) celkem neutrální vztah. Naši prezidenti nepředkládají žádný program, mají být nadstraničtí a plnit víceméně jen reprezentativní funkce.

Kdo bude protikandidátem Václava Klause se stále ještě neví. Očekává se, že s vlastními kandidáty přijdou komunisté a zelení, možná i ČSSD a lidovci.

Jsem hodně zvědavý na další kandidáty. Řeknu to totiž na rovinu – byl bych nerad, kdyby se prezidentem stal opět Václav Klaus. Jsou mi proti srsti jeho snahy manipulovat českou politikou, jeho pohrdání Evropskou unií a především jeho vyjádření k ekologickým tématům. Poslední rozhovor s Václavem Klausem mě jen utvrdil v tom, jak moc vzdálené jsou mi názory našeho prezidenta. Tato věta mluví za vše:

Otázka: >Nevěříte, že si ničíme svoji planetu?

V.K.:

Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci.

Další citace:

Neměřím tloušťku ledu v Antarktidě, to skutečně neumím a také na to neaspiruju. Jako vědecky založený člověk ale umím číst vědecké reporty o této věci a umím si přečíst, jak to s tím ledem v té Antarktidě je. Na to nemusím být klimatolog.

Zajímalo by mne, jak to tedy „skutečně je“. To, že ale prezident pohrdá závěry špičkových klimatologů z IPCC… no prostě mě to zvedá ze židle.

Potřebuje Česká republika prezidenta, který bude naši zem zviditelňovat tímto způsobem? Řekl bych, že podobné výroky spolu s výroky o zbytečnosti Evropské unie jsou asi to jediné, co si svět s naším prezidentem spojí.

Jak jsem již napsal, prezident má u nás především reprezentativní funkci a já nechci, aby takovéto výroky přispívaly k obrázku, který si svět o naší zemi vytvoří. Nechci, aby se Václav Klaus stal znovu prezidentem.

Odkazy:

Václav Klaus, příští prezident?
10
 
16
 
8
 
5
 
23
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

10. 3. 2007 16:45:25
[1] (Nidzo (jan.bastyr(at)gmail.com)) www
Re: odpovědět
Já si myslím pravý opak, naopak bych byl velice rád, aby byl Václav Klaus nadále naším prezidentem. Navíc když jsem se dneska dočetl, že ČSSD zvažuje jako protikandidáta dodat Špidlu nebo Buzkovou, tak to mi stávaly vlasy na hlavě hrůzou...
11. 3. 2007 13:47:39
[2] (peCan (pecan.gr(at)seznam.cz)) www
Re: odpovědět
Svatá pravda, je to podle mě jeden z nejhorších prezidentů vůbec. Rozhodně neplní funkci prezidenta - ten nás má reprezentovat. Navíc jeho "ekologické" myšlení musí být protivné všem, i "nezeleným".

26. 3. 2007 21:52:19
[3] (ZeD)
Proč Klaus odpovědět
Zdravím, především je třeba si uvědomit jakého vlastně prezidenta chceme. Když všichni zborově nadáváme na vládu, kterou jsme si sami navolili, která si dělá nebo spíš nedělá srandu sama ze sebe. Tak jak může někdo rozumný chtít prezidenta jako je Klaus. Podle mě by prezident měl být intelektuálně vyrálá osobnost s lidsky pochopitelným názorem. A musí jednoznačně reagovat na jakékoli téma. V případě že se v dané oblasti nevyzná je přece lepší přiznat že něco neví, než se snažit o rádoby chytré odpovědi, ale teď konkrétně:
1.Jak je to dlouho co Klaus kritizoval EU a díky tomu že se ODS (v době kdy byl Klaus předsedou) nedostala k vládě jsme dostali zelenou do Bruselu a dnes ač se o tom moc nemluví jde většina investic do infrastruktury a rozvoje právě s fondů EU. Samozřejmě že dnes podle mě absolutní kritik evropské integrace Václav Klaus tvrdí že je eurooptimista. Stále však kritizuje cokoli co EU prezentuje jako směr dalšího vývoje (např. euroústava, integrace východníh zemí a td.) Pokud někdo veřejně EU odmítá, pak ji zase přijímá a za zády kritizuje, je pro mě nehodný jako spolusedící u piva (tam by totiž dostal na budku a už by si příště dával pozor), nebo třeba partner v práci nebo podnikání (musíte se spolehnout) natož aby byl mým prezidentem. Komentáře pana Klause jsou již sepsány ve dvou nezávisle na sobě vydaných knihách takže nemá je cenu vytahovat. Každopádně rozhodující je pro mě pocit jaký z chování, mluvení a vystupování člověka mám. Ten pocit je velmi zvláštní, pokaždé musím přemýšlet jak to Václav Klaus myslí. Pokud budu jeho příznivcem můžu se rozhodnout, že to myslí dobře a pokud ho nebudu mít rád tak naopak. Jednoznačně neodpoví ani na to co bude mít k obědu a proto se jako člověk přímý v tomto nevyznám a nechci si něco domýšlet. Přeji každému aby si přeložil jakýkoli úryvek s projevů prezidentů demokracií na celém světě, ucítíte jednoznačnou sílu myšlenky, motivaci a povzbuzení a to u projevů našeho prezidenta marně hledám. Jelikož se pohybuji v kruzích lidí všech vrstev, vidím okolo sebe spoustu vzdělaných, chytrých a rovných lidí, ktří s námi žijí, proto se mi u nás vrepublice dýchá dobře a je mi jasné, že se málokterý znich půjde ucházet o křeslo prezidenta (při jejich kvalitě nepotřebují usilovat o křesla), ale pokud budeme chtít kvalitu, rozhodně ji nehledejme na předhazovaných obrázcích mediální kampaně. Nakonec ještě poznámka: po poslední volbě se V.Klaus názorově klonil k přímé volbě v několika pořadech. Při dnešním rozložení sil to buď popře nebo bude zticha, kdyby to byl "frajer" tak se zasadí o to aby ODS podala návrh na změnu zákna o volbě Prezidenta.
Jak ho známe, víme jak to skončí, proto ho nikdy volit nebudu. S pozdravem <<<ZeD>>>