Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Je horší Palladium nebo Chobotnička?

Originální design Kaplického knihovny vyvolal vlnu odporu, negativně se k ní vyjádřil dokonce i hradní pán a krátce po něm zapomněl na své původní nadšení i primátor Bém. Ne každá stavba ale vyvolá takovou veřejnou diskusi.

Národní knihovna Národní knihovna

Kolem knihovny bylo je fakt plno řečí, psali o ní všechny noviny, ke vkusnosti a kvalitě návrhu se vyjadřoval kdekdo. Někomu přijde design originální, moderní, roztomilý (mezi ně patřím i já), jiným zase jako kýč.

Názor komise byl jaksi přehlušen názorem Václava Klause a dalších a tak knihovna nejspíš nebude stát vůbec nebo někde úplně jinde, než původně měla - například v nějaké díře za Prahou mezi paneláky, kde nebude rušit to, co máme na Praze nejradši - totiž její historický ráz a nádherné panorama, že.

A před krátkým časem bylo přímo uprostřed historického centra Prahy, naproti Obecnímu domu, Prašné bráně a pár kroků od Karlova mostu otevřeno nákupní centrum Palladium. Promiňte, ale mám pocit, že tady pan prezident trošku zaspal. Zatímco názory na knihovnu se různí, ukažte mi jednoho člověka, podle kterého Palladium není kýč toho nejhoršího kalibru.

Palladium Palladium

Během stavby byly soustavně porušovány hygienická pravidla, Náměstí Republiky bylo podtunelováno a byla pod ním vybudována garážová stání, která přilákají do centra další auta navíc. Při výkopech byly objeveny archeologicky zajímavé pozůstatky pražského osídlení - ale postupu stavby to samozřejmě nebránilo.

Nyní tedy máme nové zbytečné nákupní centrum... Nikdo z politiků se překvapivě nebouřil proti obřímu cukrovému paláci, který by mohl být z fleku vybrán jako kýč všech kýčů.

Proč vlastně nemohla být knihovna na místě Palladia?

Co vás uráží víc?




14
 
67
 
15
 
41
 
6
 
 
Vložit komentář:
 

 



 

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

8. 12. 2007 2:10:52
[1] (sh (sh(at)isecure.cz)) www
bla odpovědět
rozdíl je v tom že kni-hovna se bude stavět za naše prachy.
10. 12. 2007 0:48:02
[2] (Trupík (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Re: bla odpovědět
[1]: ano ano, veřejné knihovny se holt platí z veřejných rozpočtů. Na tom nic špatného nevidím.
14. 12. 2007 16:58:55
[3] (bla bla)
counter-strike odpovědět
Asi by bylo třeba definovat pojem kýč, Palladium je sice pseudo-historicky přeslazená a uměle působící stavba, ale ve svém slohu a hlavník prvcích je naprosto standartní a ani zdaleka tak kontroverzní jako chrchel, či sopel na letné, alespoň že pan Kaplický změnil barvu na zlatou, to se aspoň (až to postaví) mužeme vymlouvat, že to tu přistálo ( aby nedošlo k omylu, ostatní stavby pana Kaplického se mi líbí, až na tu bachratou bílou budovu s "parapletem", ale s knihovnou mě nepřesvědčil, asi za to může to arogantní oko. :) Spodek a střed bych klidně odsouhlasil. :))
23. 9. 2008 21:13:17
[4] (kuk)
kuk odpovědět
Palladium je sice na památce,ale myslím že není navíc.
23. 7. 2012 11:16:02
[5] (Hairstyle (Hairstyle(at)yahoo.com)) www
Hair extensions odpovědět
I put a link to my site to here so other people can read it. My readers have about the same interets.