Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Volby 2006 - vyhraje ODS?

Vyhraje ODS volby?

Ještě před pár týdny jsem nepochyboval o tom, že ODS v parlamentních volbách zvítězí a to s přehledem (s náskokem před ČSSD 5–10%). Posledních dobou už se ale ČSSD na ODS rychle dotahuje a o výsledku se teď už nedá říct nic.

Poslední výzkum Střediska emperických výzkumů z 16. 5. 2006 dal následující rozložení preferencí:

ODS: 26,7%
ČSSD: 25,2%
KSČM: 13%
KDU-ČSL: 7,1%
SZ: 5,4%

Jak je vidět, rozdíl mezi ČSSD a ODS je již tak malý, že pokud se vezmou v potaz statistické chyby, nedá se říct nic.

Důležitější než čísla jsou ale trendy a podle nich dlouhodobě podpora ODS spíše klesá, zatímco podpora ČSSD spíš roste.

Pokles podpory ODS a nárůst ČSSD je podle mě výsledkem volební kampaně. ČSSD dokázala vytěžit maximum. O kampani „ODS mínus“ se říká, že je nemorální. Osobně si to myslím taky – přece jen vytrhávat z kontextu některá prohlášení není moc košér.

Například v komerčních reklamách je přísně zakázáno porovnávat předmět reklamy s konkurenčními výrobky a produkty (tady vznikl onen „Běžný prací prostředek“ v bíle krabici). V politických diskuzích se politikové samozřejmě musí vyjadřovat k programu ostatních stran, ale moderátoři mají za úkol je hlídat tak, aby se vyjadřovali pouze k programům těch, kteří jsou s nimi v diskuzi a mohou se tedy bránit.

Na billboardech se ale ODS nijak bránit nemůže. Navíc byly od začátku vytvořené tak, že připomínaly billboardy ODS a měly vyznít jako by ODS byla jejich autorem.

Jakkoliv ale ODS prská, že kampaň ČSSD není fair, jednoznačně funguje. Byl to natolik perfektní marketingový tah, jaký nemá obdoby. Od svého vlastního programu, od vlastních chyb a průšvihů ČSSD odvedla pozornost k nepříliš populárním krokům v programu ODS a ta má nyní dost práce s tím, aby lidem vysvětlila, že na tyto dílčí kroky se musí dívat v širším kontextu celého programu.

Kampaň ODS mi naopak přijde nemastná-neslaná. Jak řekl Jan Kraus, Topolánek vypadá jako „mladej, ale zároveň tak trochu mrtvej“. Plakáty menších formátů obsahují hesla psaná bílým písmem na světle modrém pozadí a tak jsou velmi špatně čitelná (a proto na nikoho nepůsobí).

Další problém ODS je, že nemá příliš zajímavé osobnosti. Topolánek mi sice přijde jako férovej chlap, ale dvojice Langer-Tlustý mě naprosto odpuzuje. Miroslava Němcová se zdá OK, zato Lucie Talmanová si podle mě úspěšně buduje image „blbá blondýna“. Říman je ucho, další kandidáty neznám.

Zato trio Paroubek-Sobotka-Rath jsou lidi, které si prostě zapamatuje každý, nenechají si od nikoho nic líbit a zvlášť Paroubek s Rathem moc dobře vědí, jak se v médiích chovat. Sobotka se zase snaží zlepšit image strany a proto má nejspíš za úkol co nejvíc dávat najevo, že i v ČSSD ekonomice rozumí.

Osobně přestávám věřit ve vítězství ODS a pokud skutečně prohraje, bude to kolosální ostuda. Po všech průserech ČSSD z posledních let (Unipetrol, CzechTek, 5 českých na stůl, Grosův byt a mnoho, mnoho dalších), po tom, co se značné části národa otevírá kudla v kapse, když vidí Paroubka, Ratha nebo Bublana a po tom, co nám stoupá státní dluh a po tom, co ČSSD vůbec neuspěla v sociálních otázkách (důchody nerostou, zdravotnictví v rozkladu, rostoucí nezaměstnanost) nevím, jak dobrou startovní pozici by si ODS ještě měla přát.

Možná to bude jako v USA – Bushe nenávidí inteligentnější půlka Ameriky a skoro celý svět, měl za sebou prakticky prohranou válku v Iráku, zvětšující se nebezpečí terorismu, obvinění z kamarádčoftů s rodinou Ládinů, rostoucí cenu ropy, zbržděný ekonomický růst a další průsery a přitom dokázal volby vyhrát.

Kampaň ČSSD je podle vás:
6
 
4
 
12
 
11
 
19
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

29. 5. 2006 20:54:22
[1] (ET)
Kampan odpovědět
A neslo by toho zatrhnou vic? Ja bych treba souhlasila skoro se vsim:-)
30. 5. 2006 8:20:08
[2] (Trupík (jakub.maly(at)atlas.cz))
Re: Kampan odpovědět
Teď nevím, jestli je to dobře nebo špatně :)
1. 6. 2006 17:14:49
[3] (++JeSuS++ (miluju.pavlinku(at)seznam.cz))
Vyvážený článek??? odpovědět
No jak bych to řekl...tenhle článek je silně pro ODS a autor se v něm vůbec nezmiňuje o finančních skandálech ODS a naprosto opomíjí to,že ČSSD se za těch 8 let podařilo dát českou ekonomiku jakž takž do pořádku. Státní dluh roste, ale roste pomaleji než růst HDP, což člověka znalého ekonomie moc nevzruší, jen ODS to má spolu s podporou komunistů jako jediný argument proti tomu, co tu ČSSD rozjela. Co se sociálních otázek týče, je to velmi citlivé místo, protože nikdo nechce sahat na peníze lidí a už vidím, jak to ODS hned po volbách udělá, pokud vyhraje, protože to nepujde bez toho, aniž by se omezily sociální výdaje a důchody.
2. 6. 2006 11:27:26
[4] (Trupík (jakub.maly(at)atlas.cz))
Re: Vyvážený článek??? odpovědět
Zatím jsem nevolil ODS v žádných volbách a ani v těchto ji s největší pravděpodobností volit nebudu. Článek neměl být silně pro ODS ale silně proti ČSSD, protože představa, že by tu mohli vládnout další 4 roky mě děsí. Jinak jestli vám to ale vadí, tak tohle je můj blog a tam si můžu psát článků proti ČSSD kolik budu chtít, aspoň do té doby, než mě Paroubek nechá odstranit (protože by to nebyl jeho první akt cenzury - viz případy pana Mareše nebo Cibulky). Ale zas tak asi ČSSD v žaludku neležím. Nevím, jak jste přišel na to, že státní dluh roste pomaleji než HDP. Pokud vím, HDP roste v řádu procent, státní dluh vzrostl za vlády ČSSD několikanásobně. Navíc HDP sám o sobě je ukazatel k ničemu. U nás ho táhne Škodovka a spol. Navíc auta, která se u nás vyrábí, nejsou žádná technologická moderní špička - žádné vozy, které by byly připravené na vzrůst cen ropy a benzínu. Kdyby se u nás vyráběly auta na hybridní a alternativní pohony, byl by to nějaký příslib do budoucnosti, takhle to je spíš příslib toho, že nás silněji zasáhne ropná krize, až nastane.
2. 6. 2006 15:39:03
[5] (Petr)
Re: Re: Vyvážený článek odpovědět
Doporučuji Trupíkovi, aby se trochu vzdělal v ekonomii, protože o ní ví pouze to že je, což je směšné, takhle píše pouze člověk neznalý ;o) No a nezaměstnanost v této zemi klesá, nevím kam chodíte pro své informace. Na případné dotazy odpovím, pracuji jako ekonomický expert pro jednu moc velikou společnost. Petr V.
2. 6. 2006 17:17:56
[6] (Trupík)
To Petr V.: odpovědět
Ekonomii nestuduji a nikdy jsem ji nestudoval a skutečně bych se vás rád zeptal na pár věcí. Je od vás hezké, že jste mi to nabídl, jen tu po vás nezůstal žádný kontakt (kromě toho, že pracujete pro moc velikou společnost). Takže doufám, že se tu ještě ukážete.