Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Modrý zázrak ODS

Jestli bydlíte v Praze, nemohli jste si nevšimnout podlézavé reklamní kampaně ODS. Obrázky jako tyto jsou vám jistě dobře známé:

Modrý zázrak

Pominu teď fakt, že na podobný styl lákání voličů jsme byli zvyklí spíš od ČSSD nebo komunistů. Zaráží mě jiná věc. Viděli jste někde nějaký plakát, na kterém by bylo například SVOBODNÁ MATKA -11 000,- Kč nebo POLITIK -96 000,- Kč ??? Já ne a vy uřčitě taky ne. Zdá se, že s modrou šancí nejspíš všichni vyděláme. Všichni vyděláme, to ODS má stoprocentně fungující recept na přeměnu vzduchu ve valuty? Já se teda ptám:

Kde na to chcete vzít ???

Ohodnoťte prosím užitečnost článku
0
 
1
 
0
 
2
 
0
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

17. 4. 2006 23:11:50
[1] (Jakub)
Kde na to vzít... odpovědět
Úvodem chci poznamenat, že jsem docela zanícený odpůrce ODS, protože to pro mě možná bude následně polehčující okolnost ;)
Nicméně v tomto případě se jich musím zastat. Ekonomické reformy nejsou (a ani nemůžou být) postavené na přelévání peněz ve stylu: "Prvním daně snížíme o 500, takže druhým je zvýšíme o 500, protože jinak to bude chybět." Tak by jsme s reformami daleko (nikam) nedošli. Teď vůbec neříkám jestli jsou reformy ODS dobré nebo špatné, jen chci vysvětlit princip jakým fungují. V tomhle případě jde hlavně o to, že se sníží celkové daňové zatížení pracujících, což samozřejmě pravděpodobně způsobí, že nevybrané peníze budou chybět ve státní pokladně, takže se to bude muset v prvních letech pokrýt schodkem státního rozpočtu (to je odpověď na otázku kde na to chtějí z počátku vzít - prostě si půjčí). V dalších letech by ale snížení daní mělo způsobit zvýšení motivace podnikatelské sféry (vyšší daně totiž odrazují lidi od další práce) a tudíž zvýšení HDP a následné zvýšení daňového výnosu, který by pak zpětně měl pokrýt předchozí schodky státního rozpočtu a ve výsledku začít snižovat státní dluh.
Celé je to samozřejmě napadnutelné z pohledu různých ekonomických koncepcí a teorií, ale pro tento případ snad dostatečně vysvětlující.
17. 4. 2006 23:21:27
[2] (Jakub)
Kde na to vzít... (dodatek) odpovědět
Ještě jedna drobnost - billboardy nejsou plnohodnotnou náhradou volebního programu i když si to očividně hodně lidí myslí. Billboardy ukazují jen cíle (přání) stranických volebních programů.
Těžko někoho kritizovat, když si člověk nepřečte onen volební program (Modrou šanci?), kde je určitě popsáno jak chce strana svých cílů (které na billboardech propaguje) dosáhnout a jaké metody k tomu použije.
17. 4. 2006 23:51:38
[3] (Trupik (jakub.maly(at)atlas.cz)) www
Nojo, já vím odpovědět
Ten post byl myšlen spíš jako nadsázka, protože ty plakáty na lavičkách mi přijdou fakt směšné a hlavně dost v nesouladu s tím, jak se ODS snaží prezentovat například v televizních debatách . Jinak nejsem ekonom, ale doufám, že ODS se bude snažit vyhnout za každou cenu zvyšování státního dluhu, rád bych vyrovnaný rozpočet a spíš než o přímé snížení daňových sazeb bych byl pro jejich zjednodušení. Dost věcí z názorů ODS se mi nelíbí, takže zůstávám nerozhodnutým voličem.
18. 4. 2006 0:04:38
[4] (Jakub)
Schodky a dluh odpovědět
Právě, že nejen z ekonomického hlediska ty plakáty směšné nejsou. Pokud bude platit pro všechny 15% daň + další úlevy, tak roční úspora z daní opravdu může dosahovat těch částek na plakátech. Otázkou zůstává, jestli se to celé v budoucnu obrátí v dobré a ten schodek se opravdu začne snižovat nebo ne. ODS jako pravicová strana pravděpodobně bude prosazovat snižování státního dluhu radikálněji než sociální podpory rozdávající a vládní výdaje vršící socdem, ale zase takové zázraky bych od ODS nečekal. Přece jen jsou to politici jako politici :(
Já jakožto student a OSVČ (daňový poplatník) bych rozhodně snížení daňové zátěže uvítal a celkově to vypadá jako rozumný krok, který je u nás potřeba a který se jinde osvědčil. Otázkou je jestli je nejlepší udělat to přes rovnou daň.
Jinak o vyrovnaném rozpočtu si můžeme nechat zdát ještě hodně dlouho. Vzhledem k tomu, že náš státní dluh zdaleka není tak vysoký jako ve vyspělých evropských zemích (u nás je to tuším kolem 30% a v třeba v Belgii tuším okolo 60% HDP - ale ta čísla tahám z paměti a jsou spíš jen ilustrativní - rozdíly jsou opravdu v řádech DESÍTEK procent), tak s jeho snižováním nikdo moc spěchat nebude :(
20. 4. 2006 9:09:50
[5] (Dodo (dolezalmar(at)seznam.cz))
Modrá šance odpovědět
Jenom bych rád zareagoval na vyjádření, že v Modré šanci je popsáno, jak chce ODS dosáhnout svých cílů. Na http://www.ods.cz/knihovna/dokument.php?ID=67 můžete sami posoudit kvalitu tohoto dokumentu. Já jsem si trochu prohlédl Modrou šanci pro veřejné finance a jsem naprosto znechucen. Hned na úvod je tam více než deset stránek věnováno tomu, jak se řítíme do záhuby pod vedením ČSSD a co všechno dělá současná vláda špatně. A když už to konečně vypadá, že přijdou na řadu nějaké rozumné návrhy, dočtete se toto:
"ODS nese odpovědnost za zabránění kolapsu veřejných financí před svými
voliči a před celou zemí. Nemáme žádnou radost z toho, kam ČR dovedla
pětiletá vláda sociální demokracie. Naše obavy zvyšuje způsob, jakým se
k dnešní situaci vláda staví a jak ji hodlá (ne)řešit. Chceme proto ujistit občany,
že ODS je připravena a že má program, který dokáže naši zemi vrátit mezi
státy úspěšné a zdravé."
No to mi ho teda vyndej...
Na jejich obhajobu musím říct, že pak už se přece jenom něco dočtete. Ale upřímně řečeno, moc moudří z toho asi nebudete. Jsou to stejně obecné řeči, jako známe z televizních debat (typu "jak to pro nás všechny bude výhodné"). Očekával bych, že člověk, který si dá tu práci s přečtením podobného dokumentu, by se rád dozvěděl trochu více.
PS: Sám sebe řadím mezi nerozhodnuté voliče a nevylučuju, že budu nakonec volit ODS. Ale o to je naše politická situace smutnější.
21. 4. 2006 0:48:47
[6] (Jakub (jakub.karlec(at)weblogic.cz))
4 Dodo odpovědět
Nevím jak je to s Modrou šancí dnes a mám pocit, že ten dokument už není úplně aktuální, ale to je víceméně jedno. Já osobně jsem četl jen tu notoricky známou část o veřejkách (veřejných financích) od Tlustého a to jak chtějí svých cílů dosáhnout tam popsáno je. Vzhledem k tomu, že se jedná o politickopropagační materiál a nikoli odbornou esej na téma restrukturalizace veřejných financí, je celkem pochopitelné, že návrh ODS je popsán dost stručně a že velká část dokumentu je věnována tlachání o tom co udělala ČSSD špatně.
Ještě jednou chci říct, že ODS nemám rád a volit je rozhodně nebudu, ale napadat je za to, že mají svůj propagační materiál prošpikovaný politickými a propagandistickými řečmi, tak jako každá jiná strana, to je podle mě trochu přehnané. A jejich návrh řešení je tam podle mě popsán dostatečně pro laika i odborníka. Protože laik pochopí o co jim jde a odborník ví, jak to dál rozvinout v účinou ekonomickou politiku, takže ví co může čekat.
21. 4. 2006 8:57:46
[7] (Ondra)
Komu že se přidává? odpovědět
Ahojte. Abych jenom neplácal do větru, trošku jsem se poinformoval na internetu a platí následující (přepočteno na měsíční plat)(plat/daň): 0-10100/12% 10100-18200/19% 18200-27600/25% 27600-??/32% Vzhledem k tomu, že ODS prohlašuje, že sníží daně na 15%, není (nebo spíš je) mi jasné, komu vlastně přilepší. Například si nedovedu představit, jak si může vydělat zdravotní sestra, která asi bude ve druhé kategorii o 21400Kč ročně víc, když si polepší o 4% => max 8736Kč(ročně). Naopak si dokážu představit, jak si přilepší politik se svými 54500 + 17% => +111180Kč ročně ... BTW takovýhle plakát jsem zatím nikde neviděl... Co se týká Jakubovy poznámky že vysoké daně odrazují od práce, tak myslím, že podnikatelská sféra je komletně v nejvyšší daňové kategorii, takže žádný další daňový nárůst už jim nehrozí. Nakonec bych se pozastavil nad myšlenkou, jestli je správné chudým brát a bohatým dávat, respektive chudým dávat a bohatým víc.

26. 4. 2006 0:07:15
[8] (Jakub)
re: Komu se přidává odpovědět
Ty plakáty +XXX nejsou jen výsledkem rovné daně, ale dalších daňových reforem (sociálního, zdravotního pojištění etc), takže jen s tou daní bys to počítat neměl. Navíc ta daň co uvádíš je jen daň z příjmů, ne (protože 32% výsledná daň by byla opravdu hoooodně málo)? Zatímco daně nejsou jen daň z příjmů, ale spousta dalších poplatků. Pokud to co uvádíš je komplet, tak sorry - nemám čas to teď hledat
Co se týče toho jestli je správné bohatým přidávat víc než chudým, tak to se úzce pojí na:
"Co se týká Jakubovy poznámky že vysoké daně odrazují od práce, tak myslím, že podnikatelská sféra je komletně v nejvyšší daňové kategorii, takže žádný další daňový nárůst už jim nehrozí."
Tohle je trochu nepochopení ekonomických souvislostí. O tom, že dojde k dalšímu daňovému nárůstu nikdo nemluvil. Jde o to, že určitý současný podnikatel by mohl měsíčně při úplné vytíženosti vydělat řekněme 40 000,- tzn. že by vytvořil HDP 40 000,-. Jenže reálná daňová zátěž (celá daň a další poplatky) se při 40 000 pohybuje řekněme okolo 50%. A to se na to ten podnikatel radši vykašle, udělá si volno a za měsíc bude vydělávat jen 25 000 a na daních zaplatí řekněme 35%. To volno si udělá proto, že už se mu při daném daňovém zatížení nevyplatí obětovat svůj volný čas - protože z každé další koruny co vydělá zaplatí víc a víc státu a nezbyde mu nic. A to vede k brždění ekonomického růstu a hlavně k demotivaci lidí od práce, což je podle všech ekonomů (jedna z mála věcí na které se shodnou snad všechny ekonomické teorie) nejhorší věc, která se může v tržní ekonomice stát.
A tím, že je bržděn ekonomický růst je bržděno i tempo růstu blahobytu ve státě atd - takže to ve výsledku dopadá i na ty chudé.
Jednoduše řečeno, když přidáš chudým, tak je to hezká věc, ale nemá to žádné dalekosáhlé důsledky. Když přidáš bohatým (v rámci daňových úlev samozřejmě), tak tím teoreticky stimuluješ ekonomiku k lepším výkonům.
11. 5. 2006 23:07:03
[9] (Ondra (sharrow(at)seznam.cz))
...po delsi odmlce odpovědět
Doufam, ze se ale shodneme na tom, ze chudy clovek na rovne dani zatim nevydela.. dostane sice rocne o nejakych 10 000 vic, ale nikde se nepise, co vsechno chce ODS zavest placene. Pokud bude sleva na zdravotnim a socialnim tak zrejme zdravotnictvi uz tak zdarma nebude, kdyz k tomu prictu, ze planuje zavest povinne zivotni pojisteni (kazdy si spori na vlastni duchod)(skolstvi?) tak na tom clovek s nizkym prijmem nevydela. A ted pokud se zlepsi podminky pro nejbohatsi, mozna to sice nastartuje ekonomicky rust, ale nez se chuda vrstva dostane na uroven kde byla, bude to peknych par let (desetileti) trvat. Z toho vyvstava otazka, jestli je tak nutne honit rekordy v ekonomice jako to dela amerika a kde je 11M lidi pod hranici chudoby nebo je lepsi aby se vsichni meli jakz takz dobre...
12. 5. 2006 15:49:55
[10] (Jakub)
Sociální poltika odpovědět
Já bych to s těmi chudými lidmi zase tak hrozně neviděl. Podle mě už bylo dost tradičních evropských masivních sociálních politik, které vedou rozvinuté země do krizí (Německo, Francie, !Švédsko!) a které umožňují flákačům (podle mě dost velké procento chudých) nechat se živit státem.
Já jsem pro to vzít si příklad ze Slovenska a provést radikální ekonomické reformy, které sice prohloubily chudobu těch úplně nejchudších vrstev (kterých u nás ale zase tolik není - těch úplně nejchudších), ale ze Slovenska udělaly ekonomického tygra Evropy.
12. 5. 2006 15:55:57
[11] (Jakub)
Amerika odpovědět
Ještě k té Americe - myslím, že od nich se máme ještě hodně co učit. To že tam žije 11 mil. lidí pod hranicí chudoby je sice hezké číslo, ale těžko z toho vyvozovat nějaké závěry. Jestli si tím chtěl naznačit, že Amerika se žene za vyšším hospodářským růstem tím, že vykořisťuje těch 11 mil. lidí, tak to bych řekl, že jsi úplně vedle. Podle mě to číslo nemá žádnou vypovídací hodnotu. Ty lidi tak můžou chtít žít, může to být důsledek imigračních opatření etc.
13. 5. 2006 19:07:10
[12] (Jakub)
Ještě jednou k té Americe ;) odpovědět
Teď zrovna hledám data na jednu semestrálku a našel jsem statistiku Giniho koeficientu z roku 2002 (která udává rozdíl mezi chudými a bohatými) a je pravda, že USA ho mají 45 (rok 2004), což je poměrně hodně, ale pořád to není taková katastrofa). Viz:
http://www.infoplease.com/ipa/A0908770.html
14. 5. 2006 15:12:22
[13] (Ondra (sharrow(at)seznam.cz))
USA a spol odpovědět
Hodně co učit od Ameriky? Co třeba? 20% negramotnost, zadluženost státu 26 832 dolarů na člověka (2006), nebo fakt, že ameriku už nikdo nepotřebuje? Amerika nemá ani výrazné zásoby ropy, ani není výrobní supervelmocí, vzhledem k levné pracovní síle v Číně. Navíc jediný zdroj informací z ameriky pro běžného evropana je hollywood, zámožní američné a česká média vlastněná americkým kapitálem, takže lze jen velmi těžko odhadovat, co se děje "pod povrchem"
BTW hláška, že někdo chce žít pod hranicí choduby mě docela pobavila, spíš takoví lidé nemají na výběr. Byty v cetnru města jsou pro ně neudržitelně drahé a několikahodinové dojíždění je pro ně se stoupající cenou ropy stále stává dražší. Pokud pak takovýto člověk onemocní, liberální politika umožňuje zaměstnavateli podat jednostranou výpověď. V případě, že dotyčný nemá na zdravotní pojištění, není už potřebný a může si někde v klidu umřít. Pro takovouto skupinu lidí je pak nemožné nechat svoje děti studovat a tím se automaticky kastuje společnost a pro chudou rodinu není možnost jak z této pasti uniknout. To všechno je vykoupeno vpravdě nízkou daní (okolo 28%} když však k této sumě nabalíme to, co dostáváme v ČR zdarma, rozdíl už nebude tak markantní.
Když bych se vrátil zpátky k ODS, tak kromě naprosté liberalizace politiky, s níž viz výše nesouhlasím, nutí občany k samostatnosti. Zní to asi divně, ale někdo prostě samostatný být nechce, ani já nechci bý samostatný. Nechtěl bych přemýšlet jestli budu mít co jíst, když přijdu o práci, ani u koho si založím konto pro důchod. Takové kroky nutí jednotlivce, aby se stávaly odborníky na finančnictví, což je bezproblémová představa pro členy ODS (převážně studenty VŠE) ale pokud má někdo bez středoškolského vzdělání a bez finančního poradce zvolit nějakou banku, vybere si náhodnou banku podle reklamy. To mi přijde od státu nezodpovědné.
14. 5. 2006 15:35:07
[14] (Jakub)
I tak to jde :) odpovědět
4Ondra: Ha, zdá se, že ses narodil do špatné doby, protože to co tu píšeš tu ještě před pár lety skutečně fungovalo (teda spíš "fungovalo") - říkalo se tomu socialismus. Lidé (ba dokonce celý národ), kteří za žádnou cenu nechtějí být samostatní, aby nemuseli přijmout odpovědnost za svůj vlastní případný neúspěch.
Laciné napadání VŠE sis také mohl odpustit, protože absolventi VŠE jsou ve všech stranách - !dokonce! i v ČSSD :). Třeba autokratistický socialista Paroubek. To že ODS nutí lidi stát se odborníky na finančnictví jsem přílisš nepochopil - pokud máš na mysli nutnost vybrat správný ústav pro penzijní připojištění, tak mi věř, že k tomu nepotřebuješ být odbroník (stačí se třeba někoho zeptat).
Navíc nechápu co máš proti reformě důchodového systému. Stávající důchodový systém je neudržitelný (jeho schodek se stále zvyšuje a způsobuje růst zadlužení, které sám kritizuješ u Ameriky) a je nutné ho reformovat. A nikde na světě zatím neexistuje (alespoň jsem o tom v životě neslyšel) jiný fungující důchodový systém, který by byl postavený na něčem jiném než na 2 pilířích - státní podpory a soukromého připojištění.
A ještě na závěr je tu taková věc. Ty sice nechceš, aby tu vládla pravice (a očividně dokonce ani střed), ale nebýt toho, že liberálové stále ovládají Českou národní banku, mohly bychom už být také v pěkné hospodářské recesi - a až se do ní dostaneme, tak ti ta sociální politika bude úplně nanic. Jinak ČNB ovládá taky ta zatracená VŠE ... (mj. Tůma, Holman) ... a to je instituce, která má hlavní podíl na tom, že naše ekonomika roste.