Poznámka: články jsou již mnoho let staré, doba se posunula, mnoho věcí v nich doporučovaných je již dnes překonané - berte s rezervou!


Na co jsou velmoci jaderné zbraně?

USA oznámily, že obnoví svůj jaderný program. Jedním dechem dodaly, že tím nechtějí zahájit nové závody ve zbrojení, ale jen chtějí nahradit staré zbraně novými. (Více na: Los Angeles Times )

Nad zprávou se nikdo moc nepozastavil, mě to ale přeci jen trochu zaujalo.

Za prvé - jaderné zbraně nikdo nepoužil už padesát let, kdyby je nějaká vláda použila, byl by oheň na střeše. Jen kdyby je použila vláda USA, to vážně nevím, co by se dělo. Možná by to skončilo několika cimrmanovskými "ostrými prosbami" v OSN.

Přesto ale už jen mít jaderné zbraně je zdá se stále silná diplomatická páka - státy, které je vyrobit neumí, se o to pokouší, a ty ostatní se jim to snaží rozmluvit nebo jim v tom zabránit.

USA mají dnes největší jaderný arzenál na světě, pravděpodobně větší, než celý zbytek světa dohromady. I přes svou převahu ale i USA dál pokračují v jaderném programu. To, že je to nazvané jako "obnova", nic nemění na tom, že tím USA jasně dají světu najevo, že vyrobit 125 "kusů" jaderných zbraní ročně pro ně není žádný problém.

Navíc jsem si nikde nepřečetl, jestli nové zbraně budou skutečně funkčně ekvivalentní těm, které nahrazují. Je známá věc, že Hirošimská bomba byla jen takový pšouk proti síle nejmodernějších jaderných zbraní.

Navíc jaderné zbraně sami o sobě nejsou skoro k ničemu. Když by se někdo rozhodl je použít, potřebuje k tomu další věci. Jaderné rakety nemají příliš velký dosah, proto je k efektivnímu použití potřeba letectvo a námořnictvo, které je dopraví na místo určení. USA opět mají celosvětovou převahu a proti ostatním výhodu, že je to k nim ze zbytku světa daleko. Když se SSSR pokusilo umístit jaderné rakety na Kubu, měli Američané pěkně nahnáno.

Dnes je už Rusko mimo hru. Kdyby se například některá středoamerická země pokusila o jaderný program, USA by se určitě hodně snažily jim v tom zabránit.

Jedinnou možnou vojenskou hrozbou je dnes pro USA podle mého názoru Čína (a nejen vojenskou). Možná právě kvůli ní obnovuje USA svůj jaderný program...

Jaký je váš názor na úlohu jaderných zbraní v politice?
4
 
9
 
16
 
24
 
18
 
 
Vložit komentář:
 

  

 

Nepoužívejte žádné html ani texy značky, odřádkování se zachová. Pokud uvádíte zdrojový kód, můžete ho vložit mezi značky
<syntax jazyk="PHP">...</syntax>,
bude potom zformátován. Jako atribut můžete uvést PHP, C#, HTML, CSS a mnoho dalších.


opiste cislo Opište číslo:

 

13. 12. 2006 19:27:18
[1] (gearcs (gearcs(at)seznam.cz))
Hrozba jménem USA odpovědět
USA si zjevně myslí, že si mohou jen tak dělat jaderné zbraně a nikdo jim ani nepohrozí - a mají pravdu. Zato když některá jiná země přijde s tím, že vytvoří vlastní, USA je první, kdo se staví proti. Podle mě je prezident Bush horší hrozba než třeba Hitler, vtrhne si pod záminkou jen tak do cizí země (Afghánistán, Irák,...) a zbytek světa mu to toleruje!!! Nemá totiž sílu se proti Americe postavit. Proto by nebylo překvapením, že USA také svou jadernou bombu na některou z těchto zemí použije, samozřejmě pod záminkou zúčtovat s teroristy. Bylo pro mě překvapením, že naši politici zvažovali umístit na našem území americkou protiraketovou obranu - americkou, ne obranu NATO. Teoreticky by ji jednoho dne USA mohly použít proti nám! Nejsem právě nakloněn Americe, je to země, která si stále myslí, že je něco víc než ostatní. Braňme se, než bude pozdě.
19. 1. 2008 21:30:53
[2] (marango (marango(at)seznam.cz))
nesmysl odpovědět
Rusko má 16800 hlavic a říká že má nabito 3300, USA má 10600 hlavic a říká že má nabito 4500. Tím pádem Rusko je zemí, která má víc JH než celý svět dohromady. NRDC, globalsecurity, fas, belona.